Potrzebna inwestycja

  • 12.03.2021, 08:24
  • PL
Potrzebna inwestycja Działania realizowane są na różnych obszarach

Na terenie gminy prowadzone są działania związane z projektem pn. „Poprawa gospodarki wodnej w gminie Ujazd”. Przedsięwzięcie poprzez przebudowę infrastruktury wodnej ma prowadzić do rozwiązania problemu dotyczącego dostępności do zasobów wodnych na gminnych obszarach.

- Uciążliwości mające związek z brakiem wody pojawiały się w gminie od dłuższego czasu. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w czerwcu 2019 roku, w wyniku której doszło do długotrwałej przerwy w dostawie wody w Ujeździe. Przyczyniło się to do podjęcia kroków mających na celu zniwelowanie podobnych problemów - mówi burmistrz Hubert Ibrom.

Przeprowadzono wówczas ekspertyzę oraz przygotowano program funkcjonalno-użytkowy. Na jego podstawie opracowano szczegółową listę zadań, których realizacja doprowadzić ma do poprawy gospodarki wodnej na terenie całej gminy.

- Dostęp do wody to podstawowa potrzeba, dlatego to bardzo ważna inwestycja. Wszczęcie wymagało kompleksowych oraz różnorodnych kwestii, ponieważ w planie musieliśmy uwzględnić wiele czynności, które realnie wpłyną na udoskonalenie systemu wodnego - informuje burmistrz.

Harmonogram prac obejmuje zapętlenie wodociągu między Zimną Wódką a Sieroniowicami (prace mają rozpocząć się w połowie marca) oraz osiedlem Piaski a Niezdrowicami (rozpoczęcie prac zaplanowano na początek kwietnia). Modernizację przejdą gminne stacje uzdatniania wody znajdujące się w Ujeździe, Zimnej Wódce i Sieroniowicach. Przy Strefie Aktywności Gospodarczej powstanie zbiornik retencyjny o pojemności 2000 m3 (prace są w toku, zakończone zostaną z końcem kwietnia). Na stacji w Ujeździe planuje się budowę mniejszego zbiornika o pojemności 500 m3. Pojawią się pompownie z zestawami hydroforowymi i filtracyjnymi. W ramach zadania zbudowano już sieć wodno-kanalizacyjną na osiedlu Piaski.

- Połączenie wodociągów ma przyczynić się do zwiększenia ciśnienia wody. Zbiorniki natomiast mają stanowić bufory bezpieczeństwa w przypadku niespodziewanych awarii - tłumaczy burmistrz.

Łączny koszt przedsięwzięcia opiewa na kwotę 3,8 mln zł. Gminie udało się pozyskać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego wynoszące blisko 2 mln zł. Zakończenie działań przewiduje się na sierpień tego roku.

 

PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe