Mieszkanie w stanie deweloperskim, a mieszkanie pod klucz

  • 17.02.2021, 09:56
  • Romuald Kubik
Mieszkanie w stanie deweloperskim, a mieszkanie pod klucz

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

Pierwszą opcją na jaką możemy się zdecydować, jeżeli planujemy kupić mieszkanie na nowo budowanym osiedlu jest mieszkanie w stanie deweloperskim. Co to dokładniej oznacza? Mieszkanie w stanie deweloperskim posiada okna, drzwi, instalację elektryczną, grzewczą, wentylacyjną i kanalizacyjną. W standardzie deweloperskim ściany są najczęściej gotowe do pomalowania, na podłodze jest położona wylewka.

Tak naprawdę to co obejmuje standard deweloperski, zależy od wybranego dewelopera. Warto podać tutaj prosty przykład. Dla jednych deweloperów ściany gotowe do pomalowania oznaczają, położoną gładź, a dla innych, że nie ma na nich gładzi, a jedynie chropowaty tynk gipsowy. To samo dotyczy montażu drzwi. Są tacy deweloperzy, którzy w ramach wykończenia montują jedynie drzwi wejściowe i tacy, którzy również montują drzwi wewnętrzne. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ każdy brakujący element, to dodatkowy koszt przy wykańczaniu mieszkania.

Czego najczęściej nie obejmuje standard deweloperski? Malowania ścian, kładzenia podłóg i białego montażu. To oznacza, że w praktyce przed przeprowadzką do mieszkania w stanie deweloperskim niezbędne są jeszcze czasochłonne prace wykończeniowe. Ma to jednak jedną dużą zaletę – wnętrza można zaaranżować tak, jak tylko nam się podoba.

Jak wygląda mieszkanie wykończone pod klucz?

Przeglądając nowe mieszkania w Krapkowicach czy innych miejscowościach, można spotkać się z ofertami sprzedaży mieszkań wykończonych pod klucz. Czym takie mieszkania różnią się od tych w stanie deweloperskim? Przede wszystkim są gotowe do tego, żeby się do nich wprowadzić. Wykończenie pod klucz to najwyższy standard oferowany przez deweloperów. Obejmuje przede wszystkim pomalowane ściany (z reguły na biało), położone podłogi i montaż drzwi wewnętrznych.

Podobnie jak w przypadku standardu deweloperskiego, wygląd mieszkania pod klucz może różnić się od dewelopera, dlatego też koniecznie trzeba upewnić się co dokładnie obejmuje dana oferta. Wielu deweloperów w ramach wykończenia mieszkania pod klucz urządza nawet kuchnię i łazienkę (wraz z białym montażem). Nabywca nieruchomości często może wybrać kolor czy rodzaj materiałów wykończeniowych, natomiast musi trzymać się ustalonego przedziału cenowego.

Mieszkanie wykończone pod klucz będzie droższe niż takie w standardzie deweloperskim. Jest to jednak świetna opcja dla osób, które nie lubią remontów i nie chcą wykańczać wnętrza na własną rękę. Co najważniejsze, zakup mieszkania wykończonego pod klucz pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasów i nerwów, które w przypadku wykańczania mieszkania w standardzie deweloperskim mogą zostać nadszarpnięte.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Romuald Kubik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe