Bery w śniegu po pas

  • 18.02.2021, 12:24
  • KUB
Bery w śniegu po pas Udane wodzenie niedźwiedzia w Gąsiorowicach

Trzynastego lutego ulicami Gąsiorowic przeszła wesoła gromada niedźwiedników. Były to bery inne niż wszystkie - w śniegu po pas i z maseczkami na twarzach.

- Zima wreszcie pokazała, na co ją stać. Ulice zasypał śnieg. Do tego ciągle panuje epidemia, dlatego trzeba nosić maski ochronne. Prawdę mówiąc, to chroniły nas nie tylko przed koronawirusem, lecz także przed mrozem - mówi Mateusz Stróżyk, uczestnik berów. - Cieszymy się, że w takich czasach udało nam się zorganizować tradycyjne wodzenie niedźwiedzia.

W tym roku z powodu pandemii nie było biesiady, w czasie której dokonywał się symboliczny rytuał zabicia niedźwiedzia. W zamian za to niedźwiednicy obdarowywali mieszkańców upominkami, m.in. magnesem na lodówkę czy muffinką.

- Dostał je każdy, kto nas przyjął, kto otworzył dla nas furtkę i bramę posesji - mówi Mateusz Stróżyk. - Zbieraliśmy datki na renowację obrazu patrona naszej wsi - św. Sebastiana. Jest to obraz, który na co dzień stoi w kapliczce, a co roku w styczniu zabieramy go na procesję do Jemielnicy. Wymaga renowacji, chcielibyśmy ją przeprowadzić jeszcze w tym roku.

Niedźwiednicy dziękują mieszkańcom za hojne datki i liczą na ciepłe przyjęcie znów za rok.

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe