Nowe rury, lepsza woda

  • 16.02.2021, 12:24
  • JG
Nowe rury, lepsza woda

Pod koniec roku radni gminy Strzelce Opolskie podjęli uchwałę w sprawie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2021-2024.

- To właśnie radni podejmują ostateczną decyzję, jakie inwestycje zrealizuje spółka Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja. W najbliższym czasie radni z Jemielnicy zostaną zapoznani z wieloletnim planem dla ich gminy - mówi Marian Waloszyński, prezes SWiK.

W planie na najbliższe cztery lata znajduje się wiele inwestycji m.in. dalsza modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na ul. 1 Maja w Strzelcach Opolskich od ul. Szpitalnej do ul. Powstańców Śląskich.

- Później chcemy zrobić kanalizację na ulicy Dworcowej w Strzelcach, a także całą ulicę Opolską. Tutaj prace będą przeprowadzane w obydwóch zakresach, etap wodociągowy będzie szczególnie trudny, bo od nowa trzeba położyć sieć. Kiedy zakończymy te prace to ścisłe centrum miasta będzie już w całości zmodernizowane, jeśli chodzi o duże średnice - wyjaśnia Waloszyński.

W zakresie kanalizacyjnym przerobiona zostanie również ulica Mickiewicza.

- Przy ul. Ferta budują się nowe domy, co w trakcie wzmożonych opadów daje się we znaki kanalizacji na Mickiewicza. W związku z tym musimy zamontować rury o większej średnicy. Zmodernizujemy też sieci w ulicach Jankowskiego, Moniuszki... - wymienia prezes.

Z inwestycji, które będą realizowane w wioskach szczególnie warto skupić się na jednej, a mianowicie na budowie stacji uzdatniania wody w Kalinowicach. Spółka podjęła decyzję o budowie stacji usuwania azotanów z wykorzystaniem innowacyjnej metody wymiany jonowej. O inwestycji pisaliśmy już na naszych łamach.

- To dosyć unikalna technologia, dzięki niej dostarczymy mieszkańcom wodę najwyższej jakości. Na zadanie udało nam się pozyskać ponad 900 tysięcy zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Już powstają projekty, do końca 2022 roku stacja powinna działać - mówi Marian Waloszyński.

Obiekt w Kalinowicach, podobnie jak inne stacje na terenie gminy, będzie działał bezobsługowo, a wszystkie informacje będą przekazywane zdalnie do dyspozytorni.

- Wszelkie inwestycje, które podejmujemy, są ujęte w planie wieloletnim, a później w szczegółowym planie na dany rok. Nic nie dzieje się nagle, wszystko zamyka się w określonych cyklach. Już teraz analizujemy i planujemy, co będziemy robić od roku 2025. Staramy się zachować płynność w realizacji zadań, a kiedy pojawia się szansa, żeby pozyskać środki zewnętrzne piszemy wnioski - dodaje prezes SWiK.

W ostatnich latach spółka wydała na inwestycje około 140 milionów, w tym większość środków pochodziła z Unii Europejskiej.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe