Skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą

  • 31.01.2021, 12:50
  • Bea
Skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą fot.pixabay
Boli głowa - sięgamy po tabletkę, mamy kaszel – na to też jest pigułka, na ciśnienie, na brak apetytu, na... wszystko. Połykamy nie tylko leki przepisane nam przez lekarza, ale sami fundujemy sobie garście suplementów, witamin i specyfików aptecznych... Jesteśmy w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o zażywanie leków, podobno przyjmujemy ich rocznie ponad 2 mld, jedynie niewielki procent z tego to leki przepisane przez lekarzy.

Zażywanie powyżej pięciu leków dziennie to polipragmazja – może być ona niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza gdy pigułki łykamy bez konsultacji ze specjalistami. Często na zakup jakichś tabletek decydujemy się pod wpływem reklamy lub informacji, że pomogła ona innym. Ostrożnie! Preparat, który pomógł znajomemu nie zawsze będzie odpowiedni dla nas!

Jak wynika z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Fundusz przywołuje dane z 2018 roku mówiące o liczbie wykupionych substancji czynnych. Według wyliczeń NFZ ponad 2 mln Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż 5 substancji czynnych.

Specjaliści ostrzegają: nawet najlepszy lek może wywołać objawy uboczne, a nieprawidłowo stosowany może doprowadzić do ciężkich powikłań. Osoby starsze z racji licznych schorzeń, zażywają zwykle duże ilości leków. Wielolekowość bywa konieczna, jednak zawsze może być obciążona możliwością wystąpienia objawów niepożądanych i powinna być ograniczana. Informujmy lekarzy jakie leki już zażywamy, powiedzmy też o przyjmowanych suplementach, a nawet ziołach – one również mogą wchodzić w szkodliwe reakcje z lekami!

Nie łykajmy bez potrzeby kilogramów drażetek, zwłaszcza tych "bez recepty".

Bea

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe