Oświata daje po kieszeni

  • 05.01.2020, 07:59
  • Martyna Mirek
Oświata daje po kieszeni

Jesienią pisaliśmy o problemie dodatków za wychowawstwo w przedszkolach. Nauczyciele przedszkolni otrzymali niższe dodatki za pełnienie funkcji wychowawcy, niż ci szkolni. Pozwala na to ustawa, ale opiekunowie młodszych dzieci poczuli się pokrzywdzeni. Zaproszono ich na posiedzenie komisji oświaty, gdzie przekonywali, że obowiązków związanych z dokumentacją mają tak samo dużo, jak wychowawcy szkolni, a opieka nad małymi dziećmi jest bardzo wymagająca.

Radnych nie trzeba było długo przekonywać. Jednogłośnie zobligowali burmistrza, by w budżecie na 2020 rok znalazły się środki na równe dodatki za wychowawstwo dla nauczycieli szkolnych i przedszkolnych. Tak się stało. W uchwalonym 16 grudnia budżecie zaplanowano dodatek po 300 zł miesięcznie dla każdego wychowawcy. Tych wydatków nie pokryje subwencja oświatowa. Ujęto je w kwocie podatków od nieruchomości.

Podobnie subwencja oświatowa nie pokryła kosztów odpraw dla zwalnianych nauczycieli gimnazjum. Ministerstwo oświaty zapewniało, że reorganizacja szkół nie będzie niosła kosztów dla gminy. U nas odprawy wyniosły 44 761 zł. Gmina wystąpiła do ministerstwa o zwiększenie subwencji o tę kwotę, otrzymała 6 522 zł - 15%. Pozostałą kwotę, czyli 38 239 zł będzie trzeba pokryć z budżetu gminy Kolonowskie.

Martyna Mirek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 07.01.2020, 14:03
Odprawy za co? Za to ze siedzimy wieczorami i odrabiamy lekcje!!! No ale radni muszą dać bo od nich dzieci chodzą do szkół i przedszkoli
Marek
Marek 06.01.2020, 20:41
Oświata to wyjątkowo pracowita branża. Wolne od 21 grudnia do 6 stycznia ?
Podniosą podatki, opłaty za wodę itd.... i zapłacimy leniom śmierdzącym.

Pozostałe