Gmina pozwała właścicieli kamienicy

  • 12.01.2021, 08:38
  • JG
Gmina pozwała właścicieli kamienicy Czy właściciele zgłoszą się wreszcie po klucze?
Spadkobiercy nadal nie interesują się nieruchomością

Gmina Strzelce Opolskie złożyła pozew o ustalenie, że spadkobiercy powojennych właścicieli nieruchomości są wynajmującymi w stosunku do lokatorów budynku przy ulicach Rynek i Wałowa.

Wraca sprawa kamienic, które znajdują się w centrum Strzelec. Sprawa toczy się już od dłuższego czasu i wielokrotnie była opisywana na naszych łamach. Przypomnijmy, że spadkobiercy walczyli w sądzie o tę nieruchomość i wygrali sprawę. Do końca 2019 roku mieli zgłosić się po klucze, jednak do tej pory tego nie zrobili. Dokonano tzw. jednostronnego przekazania, ale gmina nadal opiekuje się budynkiem, w którym mieszkają lokatorzy i mieści się sklep. Nowi właściciele oczekiwali, że gmina odda im budynek bez lokatorów i najemców, jednak strzelecki magistrat zgodnie z prawem nie mógł tego zrobić. Teraz włodarze gminy postanowili ponownie ruszyć sprawę. Złożono pozew do sądu, który ma uporządkować kwestię statusu prawnego lokatorów kamienicy.

- Zmierzamy do tego, aby lokatorzy byli zabezpieczeni pod względem prawnym, a przede wszystkim mieli jasną sytuację co do tego, kto jest stroną wynajmującą w umowach najmu mieszkań, które mają zawarte – tłumaczy mecenas Arkadiusz Wytrwał z Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego w Strzelcach Opolskich.

Gmina wydała kamienicę spadkobiercom 31 grudnia 2019 i stoi na stanowisku, że od tego dnia wynajmującymi zgodnie z wyrokiem sądu ustalającym ich prawo własności nieruchomości są właśnie spadkobiercy.

- Tymczasem już od roku gmina nadal wykonuje obowiązki za obecnych właścicieli kamienicy. Należą do nich chociażby bieżące utrzymanie należytego stanu technicznego budynku i zapewnienie dostępu do mediów - mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego.

- Mamy nadzieję, że sąd ustali, że wynajmującymi są aktualni właściciele, którzy dochodzili prawa własności przed sądem – mówi mecenas Wytrwał. - Wówczas wytrącony zostanie im jedyny argument jaki podnoszą, uzasadniając odmowę wykonywania obowiązków właściciela - dodaje.

Co istotne polskie prawo w takich sytuacjach chroni lokatorów.

- To niezwykle rzadka sytuacja, w której właściciel sądownie ustalił prawo własności nieruchomości, jednak nie chce jej odebrać - dodaje Małgorzata Kornaga.

Sprawę będziemy śledzić.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe