Wieści z sesji

  • 08.01.2021, 08:24
  • UP
Wieści z sesji

Dwudziestego dziewiątego grudnia w sali posiedzeń urzędu miejskiego w Leśnicy odbyła się sesja rady miejskiej. Wzięło w niej udział czternastu radnych.

Burmistrz informuje

- Zakończyła się budowa drogi gminnej Raszowa-Kuszówka. Na odcinku ponad kilometra pojawił się nowy dywanik asfaltowy. Koszt tej inwestycji to ponad 200 tys. zł. Wykonana została sieć wodociągowa dla terenów inwestycyjnych w Krasowej wzdłuż drogi powiatowej, a w bieżącym roku ten temat będzie dalej realizowany w kierunku do Leśnicy. Jeśli chodzi o rewitalizację kąpieliska w Leśnicy, to temat cały czas był realizowany administracyjnie w zakresie rozliczenia tej inwestycji. Dostaliśmy formalną informację z urzędu marszałkowskiego o zatwierdzeniu do wypłaty środków związanych z dofinansowaniem tego zadania w wysokości ponad 3 mln zł. Zakończono budowę placu zabaw w Porębie przy boisku, przy dużym udziale mieszkańców w ramach funduszu sołeckiego. Podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji na przebudowę zaplecza socjalnego na boisku przy szkole podstawowej w Leśnicy. Do końca kwartału bieżącego roku ta dokumentacja ma być gotowa i pozwoli nam ubiegać się o dofinansowanie. Ostatni rok to mozolne przygotowanie dokumentacji przebudowy budynku komunalnego w Leśnicy przy ul. Kościelnej 1 i 3. W budżecie na ten cel zabezpieczono kwotę 500 tys. zł. i z początkiem roku ruszamy z procedurą przetargową, aby maksymalnie szybko wyłonić firmę, która to zadanie będzie realizowała - mówi burmistrz Łukasz Jastrzembski.

 Sesje w 2021 roku

 Sesje rady miejskiej odbywać się będą w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 15.00 W lipcu zaplanowano na przerwę wakacyjną. Wyjątkowo sesja z lutego zostaje przesunięta na pierwszy poniedziałek marca 2021 roku. W grudniu sesja odbędzie się w ostatni wtorek miesiąca.

Interpelacje, zapytania i wolne wnioski radnych

- Pojechałem zobaczyć inwestycję w obrębie autostrady - mówi radny z Kadłubca Krzysztof Pospieschczyk - Widziałem wprawdzie rozpoczęcie tych prac na jesieni, ale to co tam się w tej chwili wyprawia mocno mnie martwi. Dziwne jest to, że wykopano tam aż tak głęboki rów. Jeśli ma on służyć wyprowadzeniu wody, to zastanawiam się, czy technicznie ten rów będzie w stanie wytrzymać napór wody. Dziwi mnie, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, planując taką inwestycję nie konsultuje tego z gminą oraz z mieszkańcami i rolnikami, którzy tam gospodarują. Głęboki rów może być niebezpieczny, niebezpieczeństwo, ktoś może tam wpaść maszynami. Maszyny są szerokie i ciężkie i ta droga za chwilę będzie się obrywała i będzie zniszczona. Czy można coś zrobić, żeby te prace na chwilę wstrzymać i skonsultować to z wykonawcą i przeprojektować oraz jeszcze raz przemyśleć wykonanie tych prac?- pytał radny

Temat ten został już przedstawiony przez radnego Wiktora Barteczko na sesji w zeszłym miesiącu.

- W okresie międzysesyjnym rozmawiałem z przedstawicielem GDDKiA o tej inwestycji. Na dzisiaj tak to zostało zaprojektowane, ale wątpliwość i obawa o drogę i bezpieczeństwo przy niej u pracowników GDDKiA jest. W najbliższym czasie z naszej strony będzie wystosowane pismo z prośbą, aby rozważyć naprawy tej sytuacji - obiecuje Jastrzembski.

Radny Pospieschczyk zaproponował spotkanie z przedstawicielami GDDKiA w terenie.

- W Łąkach Kozielskich przy drodze powiatowej na zakręcie, który prowadzi na tzw. „Zollamt” ktoś zostawił nam niechcianą paczkę ze starymi pierzynami i lodówką, i zaśmiecił nam rów. Czy ZGK mogłoby to zabrać? Leży to i przy drodze powiatowej, i przy naszej gminnej drodze transportu rolnego - zwraca uwagę radna Teresa Kwoczała.

- Zgłosimy to - obiecał burmistrz.

- Mieszkaniec ma obawę, czy główna nitka gazu wykonywana wzdłuż ul. Zdzieszowickiej ma odpowiednią średnicę i czy wszyscy mieszkańcy będą się mogli podłączyć i skorzystać z tego gazu w przyszłości - mówił radny z Leśnicy Roland Reguła.

- Zapytam w PSG czy ta rura wystarczy - zapewnił burmistrz.

- Na mostku przy cmentarzu w Leśnicy, znajdują się wulgarne napisy. Pewna część leśnickiej społeczności zrobiła sobie tam nowe miejsce do przesiadywania. Proszę, żeby zwrócić na ten fakt uwagę - mówi radny z Leśnicy Tomasz Sitnik.

- W imieniu mieszkańców Kuszówki chciałam podziękować za wyremontowaną drogę.

Cieszą się, że bezpiecznie mogą teraz wyjeżdżać z tego przysiółka i wracać do swoich domów - mówi radna z Raszowej Maria Reinert.

- Mieliśmy fajną drogę główną w stronę Góry św. Anny w Raszowej. Był nowy asfalt, ale zaczyna coś się psuć. Jest duża dziura przy studzience, która robi się coraz większa (przy posesji numer 64). Trzeba się temu przyjrzeć, bo grozi to zawaleniem. - informuje radny Zygmunt Pakosz.

- Mieszkańcy Zalesia Śl. pytają, czy będzie znowu przeprowadzona mobilna zbiórka worków foliowych po nawozach. Myślę, że tym tematem są zainteresowani rolnicy z całej naszej gminy - zauważa radny z Zalesia Śl. Krzysztof Piechota.

- Jeżeli będzie dalej utrzymane dofinansowanie, to jak najbardziej tak - odpowiada Jastrzembski.

- Czy będzie posprzątany muł z dróg? - pyta radny z Lichyni Teodor Wyschka.

- Na drogach gminnych zostanie on posprzątany - mówi burmistrz.

 

UP

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe