A ty się zaszczepisz?

  • 05.01.2021, 08:59
  • Romuald Kubik
A ty się zaszczepisz?

27 grudnia ruszył Narodowy Program Szczepień przeciwko Covid-19, do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek. W pierwszy poniedziałek Nowego Roku trafiło kolejne 300 tysięcy.

Dawki (w tzw. zerowym etapie szczepień) są przeznaczone dla pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracowników domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej oraz personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Jako pierwsi w Polsce zaszczepili się 27 grudnia pielęgniarka i lekarz ze szpitala MSWiA w Warszawie. W naszym regionie prekursorami szczepień byli dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, Grzegorz Duszel, kierownik oddziału laryngologicznego oraz Danuta Szeliga - naczelna pielęgniarka.

Od 28 grudnia dwa zespoły specjalistów szczepią uprawnionych z grupy „0” także w strzeleckim szpitalu. Dyrekcja placówki przewidywała, że w sumie zaszczepi się ok. 300 osób. Do tej pory zdecydowało się na to ok. 65 procent medyków i ponad 30 procent pracowników DPS-ów. Jak się dowiedzieliśmy odsetek ten z dnia na dzień wzrasta.

Istnieje jednak realna obawa, że kolejek do powszechnych szczepień w naszym kraju nie będzie. Do Nowego Roku w Polsce zaszczepiło się niewiele ponad 50 tys. osób. W tym samym czasie w Niemczech było już 200 tys. zaszczepionych.

- Słyszę od wielu znajomych, że się boją, że poczekają, nie wiem na co. Ja zaszczepię się w pierwszym możliwym terminie - deklaruje starosta Józef Swaczyna - Jeśli nie zrobi tego większość z nas - ta pandemia, tak już uciążliwa, nie skończy się nigdy - uważa - Rozmawiałem z wojewodą, by zorganizować akcję promującą szczepienia, do której przyłączyliby się wszyscy samorządowcy w regionie. Moglibyśmy zaszczepić się w jednym czasie z udziałem mediów, by przekaz poszedł w świat... - proponuje Swaczyna.

W kolejnych etapach ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia - w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków na koronawirusa rozpocznie się już w połowie stycznia. Zapisy odbywać się będą online: przez infolinię, a także u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. W dniu szczepienia lekarz sprawdzi stan zdrowia pacjenta. Po iniekcji konieczne będzie odczekanie 30 minut. Po poinformowaniu personelu o dobrym samopoczuciu i uzyskaniu terminu podania drugiej dawki - będzie można wrócić do domu.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię przeznaczoną dla obywateli, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciwko Covid-19. Uzyskanie informacji możliwe jest w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim

Numery infolinii to 989 lub +48 22 62 62 989.

Nasz Strzelec - czyli cały zespół redakcyjny - zaszczepi się w pierwszym możliwym terminie. A Ty?

bea

Romuald Kubik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sznura Piotr
Sznura Piotr 07.01.2021, 21:21
Póki mamy wolność niemam zamiaru się szczepić , ale kto wie czy nas "dobrowolnie" nie zmuszą
kik
kik 05.01.2021, 17:59
Najpierw powiatowi i gminni celebryci. Ja poczekam.
Marc
Marc 05.01.2021, 11:49
Tak już lecę....

Pozostałe