ZUS wypłaci wyższe chorobowe. Sprawdź, czy jesteś na liście uprawnionych

  • 29.12.2020, 08:11
  • Źródło: ZUS
ZUS wypłaci wyższe chorobowe. Sprawdź, czy jesteś na liście uprawnionych ZUS w Strzelcach Opolskich
Strażak ochotnik, pracownik podmiotu leczniczego bądź całodobowej placówki pomocy społecznej ma prawo do wyższego zasiłku chorobowego. Jest  jednak warunek: zwolnienie lekarskie, kwarantanna   lub izolacja muszą wynikać z zetknięcia z COVID-19 w pracy.

Wyższe zasiłki chorobowe dotyczą pracujących w podmiotach leczniczych, całodobowych placówkach pomocy społecznej, noclegowni i osób wykonujących zadania członka Ochotniczej Straży Pożarnej. Tym osobom  - zamiast zasiłku w  standardowej  wysokości 80 proc. podstawy wymiaru - przysługuje stuprocentowy zasiłek chorobowy.
-  Pracownicy podmiotów leczniczych i strażacy ochotnicy mogą otrzymać wyrównanie zasiłku chorobowego z 80 do 100 procent za okres od 5 września. Jeśli chodzi o osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, to wyższy zasiłek obejmuje tak samo pracowników
medycznych, jak i niemedycznych - informuje Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.
Stuprocentowy zasiłek chorobowy pracownikom pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, w noclegowniach i innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku, przysługuje od 29 listopada. ZUS będzie mógł wypłacić zasiłek chorobowy, po otrzymaniu od podmiotu leczniczego lub jednostki pomocy społecznej potwierdzenia w dokumentach do ZUS, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja są  efektem zetknięcia zatrudnionego z  koronawirusem w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Jeśli zasiłek będzie miał być wypłacony na podstawie zwolnienia lekarskiego, to potrzebne będzie dodatkowo oświadczenie ubezpieczonego, że powodem jego niezdolności do pracy jest koronawirus. Natomiast osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, powinna ten fakt potwierdzić samodzielnie w oświadczeniu    wysyłanym do ZUS. Strażak ochotnik również wypełnia takie oświadczenie sam i potwierdza w nim, że jego zwolnienie lekarskie   z powodu COVID-19, kwarantanna lub izolacja są wynikiem wykonywania zadań członka ochotniczej straży pożarnej.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe