Rok wielkich wydatków

  • 25.12.2020, 12:26
  • MM
Rok wielkich wydatków
Gmina Zawadzkie ma przed sobą wiele dużych wydatków, których nie da się przełożyć, ani uniknąć.

Zawarto je w projekcie budżetu na 2021 rok. Jak wyjaśnia burmistrz Mariusz Stachowski, samorząd stawia w pierwszej kolejności na zadania realizowane w oparciu o środki zewnętrzne.

W przyszłym roku musi powstać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy. Jego budowa ma kosztować około 800 tysięcy złotych, ale gmina otrzymała pół miliona dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do PSZOK-a trzeba wykonać drogę dojazdową. W końcu będą tamtędy jeździć obciążone tonami śmieci ciężarówki. Na tę inwestycję gmina chce pozyskać środki z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Burmistrz zapowiada, że najprawdopodobniej powstanie droga o szerokości 4 metrów z kilkoma zatokami do mijania się pojazdów.

Gmina Zawadzkie złożyła też wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego i chce z tych środków wyremontować ulice Żeromskiego i Ks. Wajdy w Żędowicach. Za zgodą mieszkańców będą tam przesuwane płoty, a droga poszerzana.

W Zawadzkiem ma się pojawić oświetlenie wzdłuż ulicy Kolejowej za 120 tysięcy i dalej będzie remontowana hala. Termomodernizację hali dotuje Unia Europejska. W przyszłym roku mają też zostać wyremontowane ulice Mickiewicza i 1-go Maja, gdzie obecnie spółka ZawKom wymienia sieć kanalizacyjną. Tu gmina liczy na środki z Funduszu Dróg Samorządowych.

Nie wszystkie wspomniane dotacje zostały już gminie Zawadzkie przyznane: część czeka na ocenę, część wniosków będzie dopiero składana w ramach zaplanowanych naborów.

- Jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek oszczędności, mamy już pewną listę zadań rezerwowych, które chcielibyśmy zrealizować uzyskując oszczędności przetargowe - mówi Mariusz Stachowski. - Na jej szczycie znajduje się projekt rozbudowy cmentarza w Zawadzkiem i projekt rozbudowy remizy OSP w Żędowicach.

Ważnym punktem w wydatkach majątkowych gminy są dotacje, które samorząd chce dawać mieszkańcom do wymiany pieców na ekologiczne. W budżecie przeznaczono na ten cel 60 tysięcy złotych. Pieniądze mogą trafić do 30 gospodarstw, bo kwota dotacji wynosi 2 tysiące. To działanie jest w całości finansowane z gminnego budżetu. Mieszkańcy mogą ubiegać się dodatkowo o środki z innych źródeł i wymieniać stare systemy grzewcze na takie, które chronią środowisko.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnik 76
Czytelnik 76 04.01.2021, 12:38
Nie znalazłem nigdzie wzmianki o drodze 901 (Opolska), o ile pamiętam po zakończeniu robót gazowych miała być remontowana - gaz był powodem wstrzymania remontu a teraz co jest powodem, bo nic o tym nie piszecie???
Skinny
Skinny 05.01.2021, 12:39
901 to droga wojewodzka - tutaj burmistrz ani samorzad nie decyduja
Czytelnik76
Czytelnik76 07.01.2021, 13:56
Nie decydują, ale to w interesie Burmistrza jest staranie się o remont tej drogi!!! Kto inny miałby monitować tą sprawę w GDDKiA?
czytelnik2
czytelnik2 08.01.2021, 11:42
Oczywiście, dyrektor mówi że remontują tam gdzie współpraca z samorządem się układa! w planach na 2021 rok - nie ma drogi 901, tak wynika z dokumentu który przedstawiło ZDW.
Kielczanin
Kielczanin 25.12.2020, 20:28
A w Kielczy co?
Radny
Radny 29.12.2020, 20:20
W kielczy nic nie trzeba wszystko już macie haha🤣
Sztefan
Sztefan 26.12.2020, 15:22
Bydzie PSZOK i ubite klepisko do nigo ze zatokoma. Dziecka bydom tam na kole jeździć.

Pozostałe