Mają już miejsce spotkań

  • 25.12.2020, 08:24
  • PL
Mają już miejsce spotkań Wnętrze świetlicy wypełniają jasne i ciepłe barwy. Znajdują się tu gry planszowe, stół do ping-ponga, piłkarzyki i cymbergraj

Nogowczyce to jedna z bardziej aktywnych miejscowości na terenie gminy Ujazd, a zarazem ostatnia, która nie posiadała miejsca, gdzie mogły odbywać się spotkania oraz imprezy wiejskie. Lokalna społeczność długo zabiegała o powstanie w wiosce odpowiedniego lokum. Budowa świetlicy rozpoczęła się wiosną 2019 roku, a zakończyła się w październiku bieżącego roku. Wtedy wydano pozwolenie na użytkowanie budynku. W ostatnim czasie prace wykończeniowe zostały sfinalizowane. Prowadzeniem inwestycji zajął się Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

- Wniosek o dotację na cel budowy świetlicy wiejskiej złożyliśmy w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowę o dofinansowanie w wysokości 443 tys. zł podpisaliśmy z Urzędem Marszałkowskim. Na to zadanie otrzymaliśmy również pożyczkę oraz dotację celową z budżetu gminy. Przetarg ogłoszony został na kwotę 643 tys. 951 zł i obejmował tylko budowę obiektu. Doposażenie leżało w gestii pracowników Ośrodka Kultury - tłumaczy Krystyna Kałużny, dyrektor M-GODK w Ujeździe.

Centralną część budynku zajmuje sala spotkań, w której stanęły nowe stoły, krzesła, garderoba oraz urządzenia elektroniczne. Wygospodarowano przestrzeń na kuchnię, która wyposażona została w sprzęt gastronomiczny oraz AGD, a także na pomieszczenie gospodarcze oraz toalety. Zmieści się tutaj 50 osób.

- Chcieliśmy udostępnić mieszkańcom wioski w pełni urządzony obiekt, który będzie służył ich aktywizacji i integracji - informuje Krystyna Kałużny.

Przygotowując projekt, Ośrodek Kultury musiał wykazać się innowacyjnością. Takim elementem jest stworzenie świetlicy „społecznej”, w której powstanie „Bank Czasu Mieszkańca”.

- W ramach tego przedsięwzięcia możliwe będzie zagospodarowanie czasu wolnego. Podczas warsztatów mieszkańcy będą wymieniać się swoimi umiejętnościami i kompetencjami - wyjaśnia Krystyna Kałużny.

Zaplanowane zostały zajęcia m.in. z języka niemieckiego, wikliniarstwa, majsterkowania, robótek ręcznych. Mieszkańcy będą musieli poczekać jednak na lepsze czasy... Na nie, liczy także sołtys Nogowczyc, który do nowej świetlicy chciałby zaprosić mieszkańców.

- Wcześniej nie mieliśmy gdzie się spotykać. Teraz mamy własne miejsce. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inwestycji i z niecierpliwością czekamy na możliwość organizacji jakiegoś wydarzenia w naszej wiosce - mówi sołtys Andrzej Grabiec.

 

PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe