Długa lista inwestycji

  • 24.12.2020, 12:24
  • MM
Długa lista inwestycji
W budżecie na 2021 rok w gminie Kolonowskie zaplanowano 26 inwestycji na łączną kwotę 6,1 miliona złotych.

Część zadań wiąże się z przygotowaniem dokumentacji pod przyszłe prace, a część będzie realizowana już w zbliżających się miesiącach. Największą inwestycją przyszłego roku będzie remont ulic Długiej, Bzów i Chabrów - to ostatnie ulice wymagające odświeżenia na osiedlu kwiatów. Koszt tej inwestycji to ponad 2,1 miliona złotych.

- Mamy złożone w tym roku wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych na te drogi - informuje burmistrz Norbert Koston. - Wszystkie trzy uzyskały rekomendację do dofinansowania przez Opolski Urząd Wojewódzki i czekamy na oficjalne zatwierdzenie listy przez premiera. Zakres prac będzie podobny do już zrealizowanych modernizacji na tym osiedlu - dodaje burmistrz.

Drugą wyróżniającą się inwestycją na liście jest odnowa nawierzchni bitumicznych dróg gminnych za milion złotych.

- W ramach inwestycji planowana jest poprawa nawierzchni dróg gminnych, poprzez nałożenie kilkucentymetrowej warstwy asfaltu - wyjaśnia Norbert Koston. - Lista dróg przewidzianych do realizacji zależy od ceny uzyskanej w przetargu. Jednakże planujemy, że zrealizujemy następujące drogi: ul. Rzeczna w Fosowskiem, ul. Fabryczna, ul. Topolowa i ul. Brzozowa w Kolonowskiem, ul. Korfantego i Leśna w Staniszczach Małych odnoga ul. Chrobrego w Spóroku.

Na liście dróg do remontu jest też ul. Sienkiewicza w Wielkich. Powstaną również miejsca postojowe przy cmentarzu w Fosowskiem i kościele w Staniszczach Małych, o czym pisaliśmy już na naszych łamach.

W 2021 gmina planuje wyremontować część świetlicową budynku przy stadionie Unii Kolonowskie i kupić nowy, ciężki wóz bojowy dla OSP Kolonowskie. W gminie żadna jednostka obecnie nie posiada wozu ciężkiego.

Wśród drobniejszych inwestycji mieszkańców na pewno ucieszy utworzenie street workout`u przy boisku na ulicy Szkolnej w Kolonowskiem i rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej na boisku LZS w Staniszczach Wielkich. W przyszłym roku świetlica w Spóroku zostanie podłączona do sieci gazowej i zniknie stamtąd piec olejowy, zaś mieszkańcy Kolonowskiego doczekają się wiaty przystankowej na dworcu PKP - zapłaci za nią gmina.

Nasz samorząd będzie też wspierać działania powiatu w budowie chodników na terenie gminy. Za w sumie pół miliona mają być budowane chodniki na 1-go Maja w Staniszczach Wielkich, na Arki Bożka w Fosowskiem i na ks. Czerwionki w Kolonowskiem.

Z listy zadań, na które ma powstać dokumentacja, można wyczytać plany gminy na kolejne lata. Projekty mają powstać dla ulicy Dworcowej w Wielkich, ulic w okolicy Pulderskiej i Haraszowskiego w Kolonowskiem. Poza tym powstanie dokumentacja rozbudowy szkoły w Fosowskiem, która nie może pomieścić w swych murach ośmiu klas, projekt remontu dachu przedszkola w Kolonowskiem oraz przebudowy budynku biura muzeum.

Lista zadań jest długa, a po jej zatwierdzeniu przez radę miejską 14 grudnia Rafał Kupke życzył burmistrzowi zrealizowania wszystkich zamierzeń.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mariusz
Mariusz 28.12.2020, 20:59
A co z gazem, tylko świetlica w Spóroku ?
Może zamiast głupot ze zmianą herbu lepiej podziałać w kierunku rozbudowy sieci gazowej.

Pozostałe