Czy sprzedadzą stadion?

  • 18.12.2020, 08:24
  • Romuald Kubik
Czy sprzedadzą stadion?
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że decyzją radnych od stycznia 2021 roku gminna spółka komunalna ZawKom nie będzie już opiekowała się stadionem miejskim, placem zabaw na Nowym Osiedlu, terenem rekreacyjnym nad stawem, ani basenem letnim.

Ze względu na trudną sytuację finansową, gmina chce poszukać tańszego sposobu utrzymania tych terenów. ZawKom pobierał za te usługi miesięczną opłatę w wysokości 32 tysięcy złotych, co w skali roku daje 384 tysiące złotych.

Zdaniem mieszkańców, kwota ta przekładała się wyraźnie na jakość usług. Do naszej Redakcji zgłosili się Czytelnicy, którzy uważają, że ZawKom bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków i że oszczędza się nie tam, gdzie trzeba.

- Trawniki były koszone na czas, w skrzynkach były woreczki na psie odpady, a zepsute urządzenia na placach zabaw reperowane od razu - wymienia mieszkanka gminy. - Wcześniej te podstawowe zadania były ciągłym problem. Zwróciłam też uwagę na stan basenu, który do końca sezonu był czysty i w dobrym stanie technicznym. W poprzednich latach pod koniec wakacji farba się kruszyła, a tynk sypał. Ta dbałość rzucała się w oczy - mówi Czytelniczka. - Uważam, że oszczędności szuka się tam, gdzie nie jest to potrzebne - dodaje.

Inny Czytelnik pyta, czy stadion nie zostanie przypadkiem sprzedany, a odebranie ZawKomowi tego zadania nie jest rozgrywką pomiędzy urzędem, a spółką.

Burmistrz Mariusz Stachowski stanowczo zaprzecza tym doniesieniom

- Stadion nie jest do sprzedania, a spółka ZawKom wykonywała zwoje zadania dobrze, ale za bardzo duże pieniądze, które otrzymywała od gminy - uważa burmistrz. - Będziemy starali się utrzymać ten standard za mniejszą kwotę - podkreśla.

Trwają rozmowy ze spółdzielnią, aby ta wzięła na siebie chociaż część ciężaru związanego utrzymaniem placów zabaw i terenów rekreacyjnych, z których korzystają głównie mieszkańcy pobliskich bloków. Basen ma pozostać pod opieką urzędu. Gmina chce też znaleźć opiekuna stadionu, który będzie odpowiadał za bieżące utrzymanie, a kwestie remontów i inwestycji mają być zależne od środków finansowych samorządu. Burmistrz nie wyklucza też możliwości dzierżawienia stadionu przez jakąś firmę, sponsora klubu Stal Zawadzkie. Między innymi po to, aby zachęcić takich inwestorów radni na ostatniej sesji podjęli uchwałę o zwolnieniu z podatku od nieruchomości obiekty sportowe w gminie.

MM

Romuald Kubik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jolka
Jolka 29.12.2020, 12:03
a zanim spółka ZawKom zaczęła się opiekować tymi obiektami to w jakim one były stanie? jak wyglądał nasz stadion? Za te pieniądze włożyli mnóstwo pracy w te obiekty żeby wyglądały jak wyglądają, a teraz zamiast dam ZawKomowi zarabiać na wykonanej pracy chcą dać komuś innemu popilnować.
Mieszkańcy
Mieszkańcy 26.12.2020, 14:13
Przecież radni mogą dać przyklad i zrobić coś w czynie społecznym. Zadbać o alejki. Plac zabaw dla dzieci. Drodzy radni wyczekujemy Waszego Ruchu i pokazania dobrego przykładu dla mieszkańców.
obywatel
obywatel 21.12.2020, 13:11
mogę przejąć opiekę nad tymi miejscami, za 25 tys. PLN miesięcznie.

Pozdrawiam.
Zwykły chop
Zwykły chop 18.12.2020, 21:24
Zastanawiam się czy radni, którzy przyłożyli rękę wpierw do likwidacji GOSitu a teraz do zwolnienia reszty pracowników dobrze śpią. Załatwili to z finezją. pod płaszczykiem „oszczędności” (wiara czyni cuda) zlikwidowali sport i to co dobre dla mieszkańców. A swoją drogą ciekawe czy prezes spółdzielni wie, że ma przejąć tereny zielone i co na to jego mieszkańcy. Może w czynie społecznym poplewią alejki? Dobrze że ja mieszkam we wspólnocie!

Pozostałe