Leśnickie organy wyremontowane

  • 17.12.2020, 08:24
  • up
Leśnickie organy wyremontowane 13 listopada br. trzyosobowa komisja z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu dokonała odbioru końcowego prac konserwatorskich przy instrumencie organowym z wynikiem pozytywnym

Leśnickie zabytkowe osiemnastogłosowe organy śląskiej firmy Schlag & Söhne ze Świdnicy znajdujące się w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Leśnicy zostały wyremontowane. Przypomnijmy, że po raz pierwszy zabrzmiały one 13 listopada 1896 r., zamilkły w 1997 r.

- Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się pozyskać środki na kosztowną renowację zabytkowego instrumentu - mówi Berthold Malik, społeczny koordynator projektu z ramienia parafii. - Wiosną 2017 r. z inicjatywy rady parafialnej ksiądz proboszcz Henryk Pasieka podjął decyzję o remoncie organów, które 7 grudnia 2017 r. decyzją Opolskiego Konserwatora Zabytków wpisane zostały do rejestru zabytków województwa opolskiego, a następnie wydane zostało pozwolenie na wykonanie prac konserwatorskich. Prace te zawarte zostały w programach organomistrza Wiesława Jelenia reprezentującego firmę Organomistrzostwo Kamerton Wiesław Jeleń oraz dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki Andrzeja Marka Barskiego. Na początku listopada 2018 r. niemieckie stowarzyszenie CBS e.V. Miltitz - jako ogniwo łączące - wystąpiło z wnioskiem o dotację na remont organów do Pełnomocnika Rządu ds. Kultury i Mediów (BKM) w Bonn. W środę 16 października br., w święto naszej śląskiej patronki św. Jadwigi, Peter Neunert i Thaddäus Ziesch ze stowarzyszenie CBS e.V. uroczyście przekazali na ręce księdza proboszcza Henryka Pasieki dotację na remont organów w wysokości do 64513 euro. Dzięki licznym darowiznom i aktywności parafian, dotacjom gminy Leśnica, powiatu strzeleckiego, Banku Spółdzielczego w Leśnicy udało się zebrać pokaźną kwotę pieniędzy na remont organów w wysokości 88 300 zł. To było warunkiem aby konieczne środki do sfinansowania renowacji organów, w kwocie 259.514,63 złotych (58.333,74 euro) zostały przyznane przez Pełnomocniczkę Rządu Republiki ds. Kultury i Mediów (BKM). Całkowity koszt prac wyniósł 344.097,22 złotych.

Renowacja i konserwacja organów obejmowała swoim zakresem zarówno instrument muzyczny jak i szafę organową z prospektem. - Prace prowadzone były przez firmy Organmistrzostwo „Kamerton” s.c. Wiesław Jeleń z Lubrzy i Konserwacja Dzieł Sztuki A. M. Barski z Nysy w dwóch etapach: do końca 2019 r. i do końca października br. – informuje Berthold Malik - Zakres prac przy instrumencie obejmował: renowację piszczałek wiatrownicy prospektu, 1 i 2 manuału, renowację wiatrownicy pedału, renowację i naprawę kontuaru, miecha, traktury pneumatycznej, konserwację i impregnację elementów drewnianych organów, rekonstrukcję zasilania organów, instalację nowej ławeczki organistowskiej oraz intonację i strojenie 18 głosów. Natomiast zakres prac przy szafie organowej z prospektem obejmował: oczyszczenie powierzchni, dezynfekcję i dezynsekcję, impregnację, sklejenie pęknięć drewna, uzupełnienie ubytków drewna i zaprawy, rekonstrukcję złoceń i polichromii, zabezpieczenie powierzchni werniksem satynowym. Powyższe prace zostały odebrane przez komisję Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu 17 października i 24 listopada br. oraz przez komisję Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej 13 listopada br. Szczególne podziękowanie kierujemy do Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V., 01920 Nebelschutz/ Niemcy, które jako partner projektu umożliwił wsparcie finansowe całego przedsięwzięcia przez Republikę Federalną Niemiec. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym nasze organy zostały wyremontowane - podkreśla koordynator projektu.

 

up

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe