Tanie sprzątanie

  • 11.12.2020, 07:22
  • MM
Tanie sprzątanie

Przedświąteczne szaleństwo w wielu domach oznacza nie tylko zakupy i gotowanie, ale też wielkie sprzątanie. Porządki nie należą do czynności ekologicznych, zużywa się przy nich dużo wody i detergentów, które zawsze w jakimś stopniu przenikają do środowiska.

Ze sprzątania nie można oczywiście zrezygnować ze względów higienicznych i zdrowotnych, można jednak postarać się, aby szkody dla środowiska było jak najmniejsze. Przy porządkach, nie tylko świątecznych, przydadzą się szmatki. Zamiast je kupować, możemy korzystać z znoszonych bawełnianych, flanelowych ubrań, bądź starych ręczników. Pocięte na mniejsze kawałki i obrębione świetnie sprawdzą się przy ścieraniu kurzu, czy myciu okien.

Chemię gospodarczą zastąpią zaś znane i dostępne w każdej kuchni produkty, takie jak ocet, kwasek cytrynowy i soda. Dzięki nim wysprzątamy cały dom.

Płyn do podłóg i ścierania kurzu można zastąpić octem, który radzi sobie z wieloma bakteriami, ma właściwości dezynfekujące. Do tego jest łatwo dostępny, tani i neutralny dla środowiska. Samo mycie z pomocą roztworu wody z octem powoduje jednak, że w powietrzu unosi się charakterystyczny gryzący zapach. Nie utrzymuje się on on długo, ale jednak nikt nie chce domu pachnącego octem. Jest na to sposób. Do słoika z octem wkładamy skórki pomarańczy lub cytryny. Już po kilku dniach płyn nabierze przyjemnie cytrusowego zapachu. Można brać się do mycia!

Niezwykłe właściwości ma też soda oczyszczona. Można nią skutecznie wyczyścić pralkę lub zmywarkę. Sodę należy wsypać do pojemnika na proszek lub tabletkę do zmywarki, a puste urządzenie z oczyszczonymi filtrami uruchomić na program z najwyższą temperaturą. Po zakończeniu cyklu warto zetrzeć rozmiękczony brud z uszczelek, czy innych zakamarków. Powinny zejść bez szorowania.

Pomocny w sprzątaniu jest też kwasek cytrynowy. To kolejna substancja nieszkodliwa dla środowiska. Kwasek rozpuszcza rdzę i osady z kamienia, zapobiega powstawaniu osadów z mydła. Najbardziej powszechnym jego zastosowaniem przy porządkach jest odkamienianie czajnika. Wystarczy wlać wodę do czajnika, dodać łyżeczkę kwasku, zagotować i zostawić na około godzinę. Po tym czasie zawartość należy wylać, a czajnik dokładnie wypłukać. Lśni jak nowy.

Wodę z mycia czajnika można wykorzystać na przykład do namoczenia brudnych naczyń, albo do umycia toalety, bo obecny w niej kwasek rozpuści brud, kamień, czy ewentualne osady z rdzy. W wodzie z kwaskiem warto zanurzyć zakamienioną dysze prysznicową. Kamień częściowo odpadnie sam, a częściowo trzeba go będzie zetrzeć szczoteczką.

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe