Rewolucja w okręgówce

  • 13.12.2020, 08:24
  • ZAG
Rewolucja w okręgówce
Sezon 2020/2021 jest rekordowy pod względem liczby drużyn w poszczególnych ligach piłkarskich.

W IV Lidze grają w tym roku aż dwadzieścia dwa zespoły, to o sześć więcej niż w poprzedniej kampanii. W dwóch grupach Klas Okręgowych występuje za to po dwadzieścia klubów, cztery więcej niż w poprzednich sezonach. Takie zmiany spowodowane są koronawirusem i decyzją podjętą przez Opolski Związek Piłki Nożnej w maju tego roku. Z racji tego, że w ubiegłym sezonie rozegrano zaledwie rundę jesienną, włodarze ligowi zdecydowali się na anulowanie spadków i zachowanie awansów. Tym sposobem, dodając do listy czwartoligowców dwa zespoły, które zrezygnowały z gry w III Lidze, a więc Ruch Zdzieszowice i LZS Starowice Dolne, oraz debiutującą w stawce drugą drużynę Odry Opole, nowe rozgrywki zainaugurowały dwadzieścia dwie ekipy.

Z IV Ligi nie spadła w maju ani jedna drużyna, za to do Klas Okręgowych awansowali zwycięzcy i wiceliderzy z Klas A. Przed rozpoczęciem rozgrywek pod uwagę brano trzy scenariusze:

- rozegranie tradycyjnego sezonu, czyli podział drużyn na dwie grupy, w każdej grupie po dwie rundy (jesienna i wiosenna), mecz i rewanż z każdym przeciwnikiem,

- podział drużyn na trzy grupy, w każdej grupie po dwie rundy (jesienna i wiosenna), mecz i rewanż z każdym rywalem,

- podział drużyn na dwie grupy, rozegranie jednej pełnej rundy, czyli po jednym spotkaniu z każdym przeciwnikiem, a następnie, wzorem Ekstraklasy, utworzenie grup mistrzowskich i grup spadkowych.

Ostatecznie Opolski Związek Piłki Nożnej zdecydował się postawić na wariant numer trzy. Za nami dziewiętnaście kolejek ligowych, które wyłoniły pierwszych kandydatów do awansu oraz tych, którzy być może od przyszłego sezonu zagrają poziom niżej.

W pierwszej grupie Klasy Okręgowej powiat strzelecki reprezentuje tylko jedna drużyna - to Unia Kolonowskie, która wiosną zagra w Grupie Mistrzowskiej. Zajęła bowiem szóste miejsce w tabeli, gromadząc po dziewiętnastu meczach trzydzieści dwa punkty.

Dużo bardziej obsadzona zespołami z naszego powiatu jest grupa druga okręgówki, jesienią rywalizowało w niej bowiem ich aż pięć. Dwie powalczą o awans, trzy o utrzymanie. Na pozycji wicelidera po pierwszej rundzie znajduje się LZS Piotrówka, który w zeszłym sezonie był kandydatem do spadku. Podopieczni Adama Jaremki tracą jednak do liderującej Korony Krępna aż piętnaście punktów. Trzy punkty mniej od Piotrówki ma LKS Ujazd, a obie nasze drużyny rozdziela Atom Grądy-Malerzowice Małe.

W grupie spadkowej zagra za to Naprzód Jemielnica, który zajął miejsce dziesiąte i któremu do grupy mistrzowskiej zabrakło trzech punktów. Na 16. lokacie jesień zakończył tegoroczny beniaminek - Jedność Rozmierka, który uzbierał szesnaście „oczek”. Ostatnie, dwudzieste miejsce przypadło Naprzodowi Ujazd Niezdrowice, który traci jeden punkt do przedostatniej Victorii Cisek.

Poniżej podział na grupy mistrzowskie i grupy spadkowe.

 

Podział na grupy mistrzowskie i grupy spadkowe po rundzie jesiennej w Klasach Okręgowych:
Grupa Mistrzowska I:
TOR Dobrzeń Wielki
LZS Mechnice
Orzeł Źlinice
LZS Jełowa
LZS Ligota Turawska
Unia Kolonowskie
LZS Kuniów
LZS Łubniany
Grupa Spadkowa I:
Żubry Smarchowice Śląskie
Rodło Opole
Chronstau Chrząstowice
Motor Praszka
Piomar Tarnów-Przywory
KS Krasiejów
Polonia Karłowice
Victoria Dobrzyń
Stobrawa Ligota Dolna
Start Dobrodzień
Hetman Byczyna
MKS Wołczyn
Grupa Mistrzowska II:
Korona Krępna
LZS Piotrówka
Atom Grądy-Malerzowice Małe
LKS Ujazd
LZS Ścinawa Nyska-Korfantów
Sparta Paczków
Czarni Otmuchów
LZS Lisięcice
Grupa Spadkowa II:
KS Twardawa
Naprzód Jemielnica
Włókniarz Kietrz
LZS Racławiczki
Sokół Niemodlin
Start Bogdanowice
Sudety Burgrabice
Jedność Rozmierka
Metalowiec Łambinowice
Victoria 1900 Łany
Victoria Cisek
Naprzód Ujazd Niezdrowice
ZAG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe