Pieniądze u mieszkańców, a nie w budżecie gminy

  • 12.12.2020, 08:24
  • MM
Pieniądze u mieszkańców, a nie w budżecie gminy
Koniec roku to czas, kiedy ustalane są stawki podatków. Tak też było w Zawadzkiem 30 listopada.

Gminni urzędnicy zaplanowali podwyżki części stawek. Dodatkowe wpływy miały zapewnić płynność budżetową, zabezpieczyć wkład własny do zadań wykonywanych z dotacji oraz realizację najpilniejszych inwestycji. Radni rady miejskiej uznali, że podwyżki za bardzo obciążą mieszkańców gminy Zawadzkie.

Pierwsze uwagi wniesiono już podczas posiedzenia wspólnego komisji rad gminy. Przy omawianiu kwestii podatków radni zaproponowali, że podwyżki w dwóch punktach powinny niższe niż te, które zaproponował burmistrz. Kwestia dotyczyła podatków od budynków pozostałych, czyli na przykład garaży oraz podatków od budowli służących do odprowadzania i oczyszczania ścieków - to obciążenie dla gminnej spółki kanalizacyjnej, a ostatecznie dla mieszkańców, bo wysokość podatków znajdzie odzwierciedlenie w cenie za odbiór ścieków.

Propozycja radnych, pomimo, że przegłosowano ją na komisjach, nie została uwzględniona w projekcie uchwały przedstawionym na sesji. Taki stan rzeczy oburzył cześć rajców. W końcu na wniosek Michała Rytla 30 listopada każdą stawkę podatku omawiano i głosowano ponownie. W toku dyskusji radni zadecydowali, że podwyżek jest jeszcze mniej niż zaproponowano na komisji wspólnej.

Z wyliczeń prowadzonych na gorąco na sesji wynika, że niższe kwoty podatków pozbawią budżet gminy około 150 tysięcy złotych. Burmistrz w trakcie głosowań sugerował, że propozycje radnych mogą wywrócić do góry nogami gminny system podatkowy. Przypominał że przed gminą są wielkie inwestycje, a wiekowa infrastruktura wymaga coraz większych nakładów. Mariusz Stachowski wyraził obawę, że uchwalone podatki zamrożą gminne inwestycje w przyszłym roku. Dodał, że gmina nie ma oszczędności, ani innych źródeł dochodów, a te niewielkie podwyżki dałyby gminie środki na działanie.

Słowa burmistrza nie przekonały radnych, którzy uważali, że proponowane stawki nazbyt obciążą kieszenie mieszkańców i przedsiębiorców.

W tabeli prezentujemy tegoroczne stawki podatków, propozycje burmistrza i radnych na 2021 rok i ostatecznie przyjęte stawki.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Fytop45
Fytop45 12.01.2021, 10:07
Kiedy ktos wywali tego pseudo burmistrza i tych starochow radnych siedza i w stołki pierdza ,tam rowy meliorowac,a nie kase zadarmo brac!!!!!!!!
Henio
Henio 17.01.2021, 10:09
to czemus sam nie startował na Burmistrza lub radnego ..mądrala sie znalazł
Xx
Xx 14.12.2020, 17:59
No i z czego wy sie cieszycie, przeciez i tak prawie wszystko jest jak sobie Stachowski zazyczyl... Teraz moze dalej swoje poronione inwestycje rozwijac.
Jolka
Jolka 14.12.2020, 12:10
Ale na wpisowe do czystego Regionu by Pan Burmistrz znalazł.. ciekawe skąd?
MS
MS 13.12.2020, 01:27
,,Propozycje radnych mogą wywrócić system do góry nogami"? Panie Burmistrzu, a może wypadałoby zadać pytanie kto już wywrócił cała gminę do góry nogami? Brawa dla radnych, za zdecydowany głos sprzeciwu co do tej polityki naszego włodarza.
Zadowolony Zawadczanin
Zadowolony Zawadczanin 12.12.2020, 19:08
Brawo. Jak się chce to można. Proponuję jeszcze podwyżkę za wodę, ścieki oraz wywóz śmieci.
Jolka2
Jolka2 14.12.2020, 08:05
Podwyżka za ścieki i tak będzie skoro podnoszą podatek od sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni. Gminie trzeba to jakoś zapłacić. To ukryta forma opodatkowania.
janciowodnik
janciowodnik 13.12.2020, 20:30
To masz jak w banku .Pewne.

Pozostałe