Musisz segregować i więcej płacić

  • 02.12.2020, 08:24
  • JG
Musisz segregować i więcej płacić

Radni miejscy obradowali w środę, 25 listopada, w sali narad urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. Podjęli jedenaście uchwał, z czego cztery dotyczyły śmieci. Pierwszą z nich była uchwała dotycząca regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, bo ten nieco się zmienił. Przede wszystkim dopisano kilka pojęć m.in. wyjaśniono czym jest PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) i czym są odpady zmieszane. Co bardzo ważne, znowelizowana została ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w związku z czym mieszkańcy obowiązkowo muszą segregować odpady. Właściciele nieruchomości (zamieszkałych i niezamieszkałych), którzy do tej pory deklarowali brak segregacji muszą od stycznia złożyć nową deklarację i wyposażyć swoje nieruchomości w stosowne pojemniki na odpady selektywne. Od 1 stycznia 2021 roku odpady zmieszane będą oznaczały odpady resztkowe, które zostały po wydzieleniu wszystkich frakcji podlegających segregacji. Gmina nie będzie jednak wymagała od razu, żeby wszyscy mieszkańcy zmienili naklejki na śmietnikach. W nowym regulaminie doprecyzowano również wymagania dotyczące utrzymania czystości na terenie nieruchomości. Właściciel będzie musiał utrzymywać we właściwym porządku miejsce gromadzenia odpadów komunalnych i nie powinien dopuszczać do przepełnienia pojemników. Jeden z punków regulaminu mówi o tym, w jaki sposób powinno odbyć się kompostowanie. Ważne jest, żeby kompostownik umożliwiał wentylację i tlenowy rozkład znajdujących się tam produktów oraz nie powodował uciążliwości dla sąsiadów. W dokumencie pojawił się też zapisek o tzw. Miejskich Punktach Elektroodpadów, do których można wrzucać np. zużyte ładowarki czy żarówki. Przypomnijmy, że znajdują się one na placu Żeromskiego, w rejonie targowiska i na Osiedlu Piastów Śląskich. Od nowego roku właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli firm, jeśli chcą pozostać w systemie odbioru odpadów, muszą złożyć odpowiednią deklarację (do 20 grudnia 2020 r. ). W innym przypadku zostaną usunięci z systemu i będą musieli na własną rękę szukać firmy, która odbierze ich śmieci.

Podwyżka i zwolnienie

Radni podjęli też uchwałę dotyczącą określenia wzoru deklaracji o wysokości opłat, ta ma być prostsza, choć nieco dłuższa niż do tej pory (nowa deklaracja obowiązywać będzie od nowego roku). Ma to związek m.in. z możliwością zwolnienia z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a dokładnie mówiąc z kompostowaniem bioodpadów. Radni uchwalili, że osoby mieszkające w budynkach jednorodzinnych, jeśli będą kompostowały, wtedy mogą liczyć na zwolnienie w wysokości 1,5 zł miesięcznie od każdego mieszkańca.

To, co z pewnością wywoła największe emocje, to podwyżka cen za odbiór śmieci. Od lipca zeszłego roku miesięczna stawka za odpady zbierane i odbierane selektywnie wynosiła 17 złotych od osoby. Od 1 stycznia 2021 roku będzie to 25 zł od mieszkańca. Część osób, która nie segreguje śmieci płaci miesięcznie 34 zł. Jak już pisaliśmy wcześniej, od 2021 roku segregowanie śmieci jest obowiązkowe, a osoby które nie będą się wywiązywały z tego obowiązku będą płaciły w przyszłym roku 50 zł za odbiór śmieci, w 2022 roku - 75 zł, a w kolejnych latach 100 zł.

Uchwały przeszły jednogłośnie, przy podwyżkach Jan Chabraszewski wstrzymał się od głosu, a Piotr Pospiszyl był przeciwko. Radni dyskutowali o regulaminie, cenach i nowych rozwiązaniach. Henryk Skowronek, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Majątku Gminy zaproponował, żeby w lutym na komisji powrócić jeszcze do tych tematów i ponownie je przedyskutować. Podkreślił, że podwyższenie opłaty jest obciążeniem dla kieszeni przeciętnego mieszkańca i że warto pochylić się nad innym sposobem naliczania opłat za odbiór odpadów, a mianowicie na podstawie zużycia wody. Głos zabrało kilka osób, m.in. burmistrz Tadeusz Goc, który przyznał, że takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale można je przeanalizować.

Wszystkie uchwały, o których napisaliśmy, najpierw muszą zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego, a od 1 stycznia 2021 roku wchodzą w życie. Gmina planuje też kampanię informacyjną, dzięki której mieszkańcy dokładnie poznają nowe zasady.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dariusz
Dariusz 19.01.2021, 22:58
Po ostatniej podwyżce zauważam że ludzie przestali segregować śmieci. I co najlepsze, nie dziwię się temu
czytelnik
czytelnik 20.01.2021, 11:36
Należy podziękować za to " twórcom" ustawy śmieciowej...no ale co pisowcy zrobili dobrego...
wojtek_f
wojtek_f 22.01.2021, 09:53
Nawet gościu nie wiesz kto zarządza miastem a zbierasz głos,włącz myślenie!!!
czytelnik
czytelnik 22.01.2021, 16:39
Ty włączyłeś myślenie???? To zarządzajacy miastem tworzą ustawy??? Gościu nie ośmieszaj się poczytaj ustawę i nie pisz głupot!
Dariusz
Dariusz 20.01.2021, 15:35
PO natomiast zrobiło bardzo wiele dobrego co widać od dwóch kadencji parlamentarnych.
czytelnik
czytelnik 21.01.2021, 19:08
Dokładnie tak! Widać od dwóch kadencji,że rządzi nami "rodzina na swoim"!

Pozostałe