Czy zmieni się nasz herb?

  • 01.12.2020, 08:24
  • MM
Czy zmieni się nasz herb? Tak ma wyglądać herb gminy Kolonowskie

Wiosną ubiegłego roku radni gminy Kolonowskie zadecydowali, że czas uporządkować kwestie związane z oficjalnym symbolem gminy.

- Używane obecnie przez gminę symbole nie mają żadnego prawnego umocowania, tj. uchwały, która by je w jakikolwiek sposób normowała - przypomina wiceburmistrz Konrad Wacławczyk. - Przyjęcie takiej uchwały poprzedzone jest jednak koniecznością uzyskania pozytywnej opinii komisji heraldycznej.

Już w ubiegłym roku informowaliśmy, że używany obecnie herb, na którym znajdują się połowa orła, choinka i fabryka, nie spełnia żadnych norm heraldycznych. Projekt herbu odpowiadający wymogom wraz z opisem został przygotowany przez heraldyka i przesłany w lipcu 2019 r., wraz z wymaganymi załącznikami, do zaakceptowania przez komisję heraldyczną. Konieczne były uzupełnienia, które wysłano w październiku 2019 roku.

Od tamtego czasu gmina nie uzyskała odpowiedzi komisji. Latem tego roku urzędnicy monitowali do komisji i uzyskali informację, że gremium spotyka się rzadko, a w dobie pandemii - wcale.

Prezentowana na nowym herbie kolumna nawiązuje do założycieli Kolonowskiego - rodu Colonnów, którzy właśnie takim symbolem się posługiwali. Ukoronowana figura heraldyczna „colonna = kolumna” w czerwonym polu, od końca XV wieku znalazła się w herbie Leonarda, przedstawiciela tyrolskiego rodu Fels (Völs), który za zasługi wojenne we Włoszech w końcu XV wieku otrzymał od admirała rzymskiego Marco Colonny tytuł barona oraz akt przyjęcia do rodu Colonnów z prawem używania nazwiska i herbu Colonnów - czytamy w wyjaśnieniu przekazanym do komisji heraldycznej. - Od tego czasu ród nosił nazwisko Colonna – Fels (Völs). W połowie XVII wieku Colonnowie kupili dobra strzeleckie z wioskami Siedliszcze Wielkie i Małe.

Ich potomkowie rozwinęli tu hutnictwo i założyli kolejne osady, które dziś tworzą Kolonowskie i Spórok. Nowy herb - gdy komisja heraldyczna go zatwierdzi - będzie więc powrotem do korzeni.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (131)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mariusz
Mariusz 28.12.2020, 20:13
Kopia herbu Colonnów jest nieporozumieniem. Colonnowie nie założyli naszego miasteczka, założyli kilka osad w środku lasu do wytopu żelaza w prymitywnych warunkach. Kolonowskie usamodzielniło się od Staniszcz głównie poprzez wybudowanie kościoła, przyłączenia Fosowskiego oraz istnienia małego przemysłu. Żadnej huty Colonnów tu nie ma.
Zmiana dotychczasowego fajnego herbu na kopię herbu Colonów jest brakiem wiedzy.
Vosovskie
Vosovskie 17.12.2020, 10:55
Tak czytam te wasze wpisy i coś mi sie wydaje że osoba która podpisuje sie jako 4SILESIA czy to nie ta sama osoba która tak bardzo chciała zostać burmistrzem kolonowskiego??? Bo po jego poglądach politycznych na to wynika tylko szczuć i opluwać
Zzz
Zzz 13.01.2021, 21:17
Napewno Czysty z dziada pradziada Polak
4Silesia
4Silesia 18.12.2020, 14:34
Coś za dużo przypuszczasz, a za mało argumentujesz. Nie mogę sobie przypomnieć, żebym kiedykolwiek chciał zostać burmistrzem Kolonowskiego. Co chcesz nam/mi tym zdaniem powiedzieć: "Bo po jego poglądach politycznych na to wynika tylko szczuć i opluwać" ? W którym miejscu szczuję lub opluwam? Jeżeli trochę ostrzej odpowiadam, to tylko wedle prawa fizyki: akcja = reakcja. Jeśli chodzi o szczucie i opluwanie to polecam dalej TVpis, TVinfo (przy czym info jest przy tej stacji wypaczeniem tego słowa) oraz TV Trwam.
4Silesia
4Silesia 05.12.2020, 22:56
Słowo herb wywodzi się z czeskiego spolszczonego słowa erb, które pochodzi z niemieckiego "Erbe", czyli dziedzictwo. Dziedzictwo, to według definicji Wikipedii: "Dziedzictwo – ogół wartości, w zależności od kontekstu: niemajątkowych lub także majątkowych, odziedziczonych po przodkach lub poprzednich pokoleniach." Jeżeli już ród Colonnów założył osady (i nie tylko) znajdujące się terenach dzisiejszego Kolonowskiego i doprowadził do pierwszego rozwoju tych terenów, to jak najbardziej logiczne jest przejęcie herbu Colonnów. Kto w dzisiejszej Polsce może się pochwalić herbem włoskiego rodu sięgającego XV wieku?
Mariusz
Mariusz 07.12.2020, 18:12
Herbem z kolumną(połową) Colonnów może pochwalić się Zawadzkie, notabene najbiedniejsza gmina w Polsce.
Nasi kolonowscy Colonnowie są trochę przyklejeni do właściwego rodu Colonnów, otóż zostali Colonnami za zasługi wojenne. Z czego na przestrzeni dziejów słyną wojska włoskie: tchórzostwa, niskiego morale, burdeli i najgorsze ludobójstwa w Afryce-kolejne powody do dumy ?
Na terenie naszej gminy miejscowość powstały dużo wcześniej, zanim powstał ten cały ród kolonowskich przyszywanych Colonnów. Taką miejscowością są Staniszcze Wielkie. Staniszcze Wielkie w odróżnieniu od Kolonowskiego posiadają rynek, jak normalnie usytuowana miejscowość. Colonnowie prowadzili rabunkową gospodarkę, niczego nie rozwinęli i niczego materialnego i nie materialnego po sobie nie zostawili. Hutnictwo w Kolonowskiem nie istnieje- jak mamy z tego być dumni?
Natomiast wielu mieszkańców w tym również ja, jesteśmy dumni ze wspaniałego kościoła zbudowanego przez naszych przodków. Kościół zbudowany w czasach najgorszego komunizmu i biedy powojennej-taki symbol może być w herbie. Praktycznie dopiero po zbudowaniu kościoła Kolonowskie zostało poważane jako odrębna miejscowość. Szkoda nasz kościół został przysłonięty przerośniętym budynkiem z luksusową meliną. Ciekawe kto na to pozwolił skoro na gminie pracują największe świętoszki z Kolonowskiego-pewnie to też ma być powód do wielkiej dumy !? Generalnie uważam, że aktualny herb jest bardzo dobry, choinka(powinna być zielona a nie czarna) oddaje piękno naszych przeogromnych lasów, symbol fabryczki symbolizuje pracowitość mieszkańców. Najważniejsze jest to, że dotychczasowy herb został wybrany z wielu ciekawych prac, każdy mógł zgłosić swoją propozycję. A teraz co mamy ? Propozycja: jedna kopia herbu rodu który pasożytował na naszych ziemiach, wyjątkowo logiczny powód do dumy !?
4Silesia
4Silesia 11.12.2020, 21:33
Twoje wypociny są odbiciem dzisiejszej sytuacji politycznej w Polsce. Dzisiaj najważniejsze jest dyskredytować wszystko co zostało osiągnięte przez poprzedników. Popatrz na sąsiadów za zachodnią granicą. Od zakończenia wojny, niezależnie która opcja polityczna rządziła w Niemczech, głównym celem był dalszy rozwój kraju, miast i wsi. Nikt z przejmujących władzę nie burzył tego co poprzednicy osiągnęli. Były drobne poprawki w ukierunkowaniu politycznym, ale na tym się kończyło. A teraz popatrz na polską kulturę (raczej brak kultury) polityczną i walkę każdego (polityka) z każdym, całkowite dno. A teraz do twoich wypocin. To że Zawadzkie jest najbiedniejszą gminą w Polsce to zasługa "cwaniaczków" z Huty i gminy, którym nie zależało na tym żeby coś nowego powstało, tylko żeby rozszabrować wszystko z korzyścią dla siebie. Oceniasz Włochów z twojego zaściankowego podwórka, prawdopodobnie nigdy tam nie będąc. Włochy to zabytki, kultura, sztuka, muzyka, technika, ale ty widzisz, jak już wstępnie pisałem tylko negatywne strony (które zresztą były w każdym znaczącym państwie). Twoją manię atycolonnową można tylko wytłumaczyć twoją jeszcze większą niechęcią (nie chcę używać słowa: nienawiścią) do "opcji niemieckiej" z którą współpracował ród Colonnów. Colonnowie prowadzili taką "gospodarkę rabunkową" jak każdy inny przedsiębiorca w tamtych czasach. Całkowitą bzdurą jest stwierdzenie, że ..." niczego nie rozwinęli i niczego materialnego i nie materialnego po sobie nie zostawili.", bo tu wystarczy się tylko rozejrzeć po powiecie strzeleckim (wyliczał tego nie będę, bo może miejsca zabraknąć). To że kościół należy do pozytywnych etapów rozwoju Kolonowskiego się zgodzę, ale kościół nie jest pępkiem Kolonowskiego, a już na pewno od kościoła na zależał rozwój Kolonowskiego. Dalsze twoje uwagi to tylko zazdrość i nie warto tego komentować. Jeśli chodzi o aktualny herb przypomina on trochę pracę plastycznie mało zdolnego ucznia ze szkoły podstawowej. Z tym "pasożytowaniem na naszych ziemiach" to lekko przesadziłeś. Według twojego rozumowania dzisiejsi przedsiębiorcy którzy zatrudniają pracowników są również pasożytami? Co oznacza "nasze ziemie"? Dla kogo są ona nasze?
Mariusz
Mariusz 13.12.2020, 22:07
Napisałem:
"..Nasi kolonowscy Colonnowie są trochę przyklejeni do właściwego rodu Colonnów, otóż zostali Colonnami za zasługi wojenne. Z czego na przestrzeni dziejów słyną wojska włoskie: tchórzostwa, niskiego morale, burdeli i najgorsze ludobójstwa w Afryce-kolejne powody do dumy ?.."
Nie oceniłem architektury, turystyki, muzyki, techniki, alfa romeo, itd. Czytaj ze zrozumieniem: zasługi wojenne.
Mariusz
Mariusz 13.12.2020, 21:36
Nie dla wszystkich Kościół musi być ważny, ale nie da się zakrzyczeć tego, że Kolonowskie zostało uznawane jako oddzielna miejscowość, dopiero wtedy, kiedy została wybudowana kaplica (przebudowany barak), a później Kościół.
Mariusz
Mariusz 13.12.2020, 20:03
Zapytałeś: "Kto w dzisiejszej Polsce może się pochwalić herbem włoskiego rodu sięgającego XV wieku?" tak jakby było coś niezwykłego więc odpowiedziałem, że Zawadzkie okazuje się...

Kultura polska i kultura niemiecka, to przypomnę, że to Niemcy napadli na Polskę i inne narody, rabowali całymi wagonami dzieła sztuki, wysadzali w powietrze zabytki, bombardowali szpitale i inne obiekty cywilne, masowo mordowali cywilów, przeprowadzali mordercze eksperymenty medyczne.....
i nie chcą nawet zapłacić reparacji.

Więc blisko mi do kultury polskiej, do niemieckiej daleko.

Jeśli chodzi o takie zjawiska jak PO, KO, SLD, KOD, Strajk kobiet, to faktycznie masz raję jest to dno.

Jeśli jesteś takim wyrafinowanym estetą i uważasz że, "...aktualny herb przypomina on trochę pracę plastycznie mało zdolnego ucznia ze szkoły podstawowej...", to powiem, że ja uważam, iż każda praca ucznia lub dorosłego jest lepsza od pracy klasy "wytnij i wklej" tak jak ma to w przypadku kolumny. Aktualny herb powstał wiele lat temu, może trzeba zmienić kolor choinki na zielony, poprawić trochę proporcję, ale na ten temat lepiej żeby wypowiedziało się więcej osób. Generalnie aktualny herb jest przepiękny i nadzwyczaj trafnie symbolizuje atuty naszej miejscowości lasy i pracowitość.

"...Nasze ziemie..." - oznacza ziemie nas wszystkich(wybory, demokracja), a nie ziemie które należą jakiegoś hrabiego.

Dzisiejsi przedsiębiorcy muszą płacić podatki do kasy Kolonowskiego, natomiast dawni Colonnowie kupili sobie całe miejscowości i doili z nich ile się dało więc zmiana herbu na kolumnę Colonów jest żałosna.
taktylko
taktylko 19.12.2020, 09:40
Pytanie Mariuszu- dlaczego Ty "kulturę niemiecką" ograniczyłeś do czasów wojennych?? Czy my Polacy nie napadaliśmy na inne narody , nie grabiliśmy??? Ni e bądźmy hipokrytami- no chyba ,że wejdziemy w narrację "oni więcej...."tak też można,tylko że każde zło jest złem-małe czy duże.
Mariusz
Mariusz 20.12.2020, 07:56
Polacy nigdy nie próbowali ani nie mieli zamiaru wymordować całych narodów jak robili to Niemcy ze swoją "kulturą". Szukanie usprawiedliwienia Niemców, za zmasowane ludobójstwo w "małych winach" Polaków jest brakiem wiedzy.
Jeśli ktoś wyskakuje wyższością kultury niemieckiej nad polską to trzeba przypomnieć, nie koniecznie Johanna Wolfganga von Goethe.
Henryk
Henryk 04.01.2021, 11:04
Mariusz ty chyba nie pracujesz , siedzisz sobie w domciu kaska leci i możesz rozmyślać i siać niezgodę
Mariusz
Mariusz 04.01.2021, 20:25
W którym miejscu zasiałem niezgodę ?
Skinny
Skinny 28.12.2020, 15:58
Ale co Polacy wyprawiali na Ukrainie jest tobie wiadome?
Nikt nie jest niewinny.
Mariusz
Mariusz 28.12.2020, 18:47
Każdy wie co Ukraińcy wyprawiali z Polakami na Wołyniu.
Ale co Polacy ?- oświeć mnie proszę
Jarząbek Wacław
Jarząbek Wacław 29.12.2020, 11:47
Każda akcja rodzi reakcję... Poczytaj sobie o sposobach traktowania tzw. Rusinów przez Polaków na przestrzeni dziejów. Chodzi oczywiście o polskie kresy wschodnie. Poczytaj o akcjach pacyfikacyjnych w okresie międzywojennym, przeprowadzanych przez polskie władze. Unikniesz wtedy zadawania naiwnych pytań.
Mariusz
Mariusz 29.12.2020, 17:12
Akcje pacyfikacyjne w których praktycznie nikt nie zginął, konfrontujesz z masowym ludobójstwem na Wołyniu. Mordowane przez UPA były dzieci, starcy, kobiety również kobiety w ciąży. Mordowano siekierami, obdzierano, żywcem ze skóry, rozpruwano żywcem, rozrywano końmi, wyłupywano oczy...bestialstwo którego świat nie widział.
W okrutny sposób Ukraińcy zamordowali kilkadziesiąt tysięcy Polaków(przedstawicieli innych narodowości też). Poczytaj zanim coś napiszesz.
toja
toja 30.12.2020, 10:15
" praktycznie nikt nie zginął" Ty tak na poważnie??-widać gebbelsowska propaganda pisowców działa! Zastanów się ( o ile to możliwe) dlaczego banderowcy są dla Ukraińców bohaterami, podobnie jak "Wyklęci" u nas- też "samowolka"?
Mariusz
Mariusz 30.12.2020, 18:10

1.O wspomnianych akcjach pacyfikacyjnych(Jarząbek Wacław Wczoraj, 11:47) można poczytać np na:
https://pl.wikipedia.org/wiki/…

2.Josepha Goebbelsa nie przyklejaj do PiSu, bo to produkt 100% niemiecki. Zostaw sobie go dla PO i MN, tu są wspólne korzenie.

3."...dlaczego banderowcy są dla Ukraińców bohaterami, podobnie jak "Wyklęci" u nas- też "samowolka"? ..."
Kultura kulturze nie równa.
W kulturze niemieckiej i ukraińskiej(UPA) za masowe mordowanie bezbronnych cywilów państwo dawało wysokie odznaczenie wojskowe.
W kulturze polskiej, państwo za mordowanie cywilów(znikome przypadki-demoralizacja, samowolka itp.) państwo dało sąd i wyrok śmierci.


toja
toja 30.12.2020, 20:27
Obecna propaganda pisowców jest wypisz wymaluj goebbelsowska, krzyki wymachiwanie sztandarami...A jak stwierdził były dowódca GROM-u gdyby przyszła wojna 70% z nich zes...o by się ze strachu!. I jeszcze raz mnie do parszywej polityki ,a tym bardziej polityków nie mieszaj.
Mariusz
Mariusz 02.01.2021, 11:30
Jeszcze raz:
"...2.Josepha Goebbelsa nie przyklejaj do PiSu, bo to produkt 100% niemiecki. Zostaw sobie go dla PO i MN, tu są wspólne korzenie..."
toja
toja 02.01.2021, 20:25
Jeszcze raz ,chociaż i tak nie zrozumiesz,obecna propaganda pisowców-wszędzie szukanie wrogów, skłócenie Polaków- to wypisz wymaluj goebelsowska propaganda. Poniał?
czytelnik
czytelnik 05.01.2021, 17:58
Podziwiam ,że tak długo dyskutujesz z Mariuszem. Z wyznawcami PIS-u się nie dyskutuje ,ze zwolennikami już tak.
Mariusz
Mariusz 03.01.2021, 16:08
Jeszcze raz, przeczytaj ze zrozumieniem:
"...2.Josepha Goebbelsa nie przyklejaj do PiSu, bo to produkt 100% niemiecki. Zostaw sobie go dla PO i MN, tu są wspólne korzenie..."

Małe pytanko, kto mówił dorżnięciu watahy, masz wiedzę to przypomnij proszę.
czytelnik
czytelnik 04.01.2021, 07:44
Do Mariusza.
Jak miło mądrego poczytać przed pracą!
Mówisz ,że Jaki ,Kowalski, Żalek ,Sayrusz-Wolski mają korzenie goebelsowskie....tak coś mi nie pasowało. Zapytam czy Kluzik-Rostowska albo Paweł Kowal też takowymi mogą się pochwalić?
Mariusz
Mariusz 04.01.2021, 18:07
Cieszę się, że miło Ci czytać moje komentarze, Ale nie zrozumiałeś ale o co chodzi. Przeczytaj cały wątek. Pozdrawiam!
toja
toja 03.01.2021, 21:51
Jeszcze raz obecna propaganda pisowców to wypisz wymaluj goebelsowska propaganda-do powyższego dodam-szukanie "złodziei"i u innych mając 20% w rządzie "złodziei"( Porozumienie Gowina w PO) "***j dziadu", "jesteście kanaliami", "gorszy sort" etc. mówi Ci to coś?? Jako ,że będzie to mój ostatni wpis bo z "d..ą w nocy"nie warto wchodzić w polemikę. Tak na koniec:
1.kwestionowanie ,że moi dziadkowie nie przybili spod Lwowa jest ohydne...ale jakże pisowskie- wstyd!
2.dziadkowie nie zostali wygnani( tak to odebrali) w 1939 po przegranej wojnie obronnej ale w 1945 po wygranej wojnie i to ŚWIADCZY o słabości państwa polskiego ( i to żadna ironia bo Ty napisałeś bzdurę wchodząc później ,broniąc się, w wojnę obronną),które nie chroniło swoich obywateli-ty tego nie pojmujesz bo brak Ci wiedzy historycznej, a porównanie do innych krajów,jak Francja które odzyskały po wojnie Alzację i Lotaryngię tylko mnie w tym upewnia.
3. Znaczenie słowa Amen- posłuchaj prof Bralczyka a nie Wikipedii.
4. Nie dostaniemy reparacji -sprawa została zamknięta a wycofanie raportu Mularczyka mnie w tym przekonuje ,tym bardziej ,że " padł" moim zdaniem wątpliwy sojusznik-USA ,bo amerykanie w większości pogonili Trumpa.
4. Jeżeli sprawa reparacji roztrzygnie się wg. raportu Mularczyka to - o ile dożyje , a SO będzie dalej wydawany oficjalnie Cię przeproszę.
5 Zło jest złem( jak to ktoś napisał) i to motto było przewodnie też w moich wpisach i ew. "samowolka" czy inne przyczyny wymieniane przez Ciebie nie są żadnym usprawiedliwieniem, tym bardziej dla tych rodzin , którym bliskich zamordowali żołnierze w polskich mundurach.
6 Cieszę się ,że przynajmniej mała refleksja Cię dopadła ,że nie jesteśmy kryształowym krajem, bo o tym można bardzo szeroko dyskutować, a to chciałem zaznaczyć.
7 jestem Polakiem i zawsze będę bronił dobra Polski- mój patriotyzm nie jest z "okrzyków sztandarów, jednostronnie przedstawianej historii itp." mój patriotyzm to praca dla dobra ojczyzny. Wpłacam bardzo duże sumy do budżetu, by z tych pieniędzy większość korzystała- i dla mnie to jest prawdziwy patriotyzm.

Mariusz
Mariusz 04.01.2021, 18:56
Muszę przypomnieć jeszcze raz:

"....Josepha Goebbelsa nie przyklejaj do PiSu, bo to produkt 100% niemiecki. Zostaw sobie go dla PO i MN, tu są wspólne korzenie..."

Nawoływanie do dorżnięcia czyli do morderstwa ma dużą większą wagę niż te cytaty, które przytoczyłeś i które były wypowiedziane pod wpływem emocji. Jeśli wiesz coś o złodziejach w rządzie zawiadom prokuraturę.
Dalej obrażasz.
Nie kwestionowałem pochodzenia Twoich dziadków, ale jestem nieco zdziwiony twoją niemcofilią skoro dziadkowie z pod Lwowa.

Polska 1945 roku nie wygrała wojny, niemiecka okupacja została zastąpiona ruską, PRL nie był wolnym krajem, dla każdego jest to oczywiste, kto choć trochę za historię, sorry ale ty nie znasz.

Nie widziałem, że prof.Bralczyk jest tłumaczem łacińsko-polskim. Albo profesor źle tłumaczy, albo nie potrafisz zrozumieć, albo jeszcze coś...?

Czy dostaniemy należne reparacje tego nikt nie wie, ale działanie Mularczyka już przynosi dobre skutki.
Tłumaczenie wielomilionowych zbrodni popełnionych przez Niemców, incydentami, które zdarzają się niemal na każdej wojnie jest próbą wybielania Niemców. Każde zło jest złem ale trzeba rozpoznać skalę tego zła, trzeba wiedzieć kto zło zasiał. To Niemcy napadli na Polskę i to Niemcy dostawali niemieckie odznaczenia państwowe za mordowanie Polaków a nie na odwrót.
Zgadzam się z Tobą, że uczciwa praca jest formą patriotyzmu. Ale formą patriotyzmu jest również służba wojskowa, sztandary są w każdej armii, więc o co Ci chodzi ?
taktylko
taktylko 05.01.2021, 18:08
O "dorżnięciu watahy"powiedział wiceminister obrony w rządzie Olszewskiego, minister obrony w rządzie Marcinkiewicza i Kaczyńskiego -Radosław Sikorski -pewnie stąd czerpał wzory!
Mariusz
Mariusz 06.01.2021, 08:50
Znowu brak wiedzy, nie aktualne, nie kompletne informacje:

https://www.youtube.com/watch?…

Wyraźnie widać logo i napis Platforma Obywatelska na mównicy. Widać Tuska, widać Gronkiewicz.....
czytelnik
czytelnik 06.01.2021, 11:46
Mariusz czego się czepiasz! Powiedział to Sikorski czy nie? Był w tych partiach czy nie? Może wyssał to z "mlekiem" tych partii! Wiem ,że nikt Cię nie przekona "że białe jest białe a czarne jest czarne"-ale nie jest tak ,że przechodząc do PIS stajesz sie prawym i sprawiedliwym ( od Jakiego po Wolskiego) i odwrotnie przechodząc do PO nie staje się od razu oszołomem. Nie daj się prowadzić jak "byk na postronku" przez polityków. Na koniec NIE z przymiotnikami piszemy razem-szanuj nasz język ,szanuj nasz kraj szanuj inaczej myślących ,nie wytykaj braku wiedzy ,bo tym wykazałeś się sam i to nie tylko brakiem wiedzy ortograficznej. Spójrz na świat bez agresji. Powodzenia
Mariusz
Mariusz 06.01.2021, 17:24
Czy Radosław Sikorski był w PiSie, chyba nie wie nawet Radosław Sikorski.
https://tvn24.pl/wiadomosci-z-…
W PO był nawet wiceprzewodniczącym.
Więc Twoje wywody trochę....!?

Dzięki za wskazanie błędu "NIE z przymiotnikami", poprawię się.

W rządach Jana Olszewskiego, AWS, PiSu nikt nie nawoływał do dorzynania lub innej agresji.
Więc na pewno Radosław Sikorski nie wyssał agresji z "mlekiem" tych partii.
Dlatego wpis: "taktylko Wczoraj, 18:08" jest niestety kłamliwy.
czytelnik
czytelnik 07.01.2021, 10:44
Ale to tylko Twoje zdanie, Twój adwersarz ma inne zdanie, ma do tego prawo, bo faktem jest ,że powiedział to Sikorski! Wielu polityków już nie wie w jakiej partii byli- to żadna nowina i to co pisałem wyżej jest znamienne, nie daj się prowadzić....Kwestia drugorzędną jest agresja i jej przymiotniki ,dla jednych"zdradzieckie mordy ,kanalie ,zamordowaliście mi brata" dla drugich "dorzynanie watahy, totalna opozycja"-jest większą agresją.Punk widzenia... Co do kłamliwości?? Tam są fakty, może niepełne ale fakty! Mógł napisać ,że przyjaźnił się z Kaczyńskim...bo chyba "wroga " nie powołał by do rządu i to na ważne stanowisko? Czy to byłoby kłamstwo? Ja nie wiem...
Mariusz
Mariusz 07.01.2021, 20:23

Kluczową kwestią jest przemyślana zaplanowana agresja PO. Sikorski o dorzynaniu wattach powiedział w sposób zaplanowany, wyćwiczony w swoim przemówieniu. Podobnie Palikot mówił o zastrzeleniu Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko to pod szyldami PO.
Usprawiedliwianie zaplanowanych, wyćwiczonych, przemyślanych wypowiedzi nawołujących do zabójstwa z nieeleganckimi wypowiedziami pod wpływem emocji jest niedorzecznością.

"wyrżniemy" "zastrzelimy" "wypatroszymy"
a
"zdradzieckie mordy" "kanalie"

to niestety coś innego.
lutek
lutek 11.01.2021, 13:06
A współzałożyciel PIS-Ludwik Dorn stwierdził, że PIS to partia największych kłamców, która podzieliła polaków- "trzeci bliźniak" wie co mówi.
czytelnik
czytelnik 11.01.2021, 12:03
Masz dziwne skłonności do "wybielania" niektórych wypowiedzi, ale to widać po wszystkich Twoich wpisach. Dotyczy to tylko jednej partii- wygląda to tak, że Bóg tak podzielił polaków ,że w jednej partii( PIS)są sami dobroduszni i wspaniali, w innych sami złoczyńcy. No szok!!! Dla mnie "zamordowaliście mi brata" było zaplanowanym , przemyślanym już oskarżeniem ,a nie nawoływaniem. Widocznie poczucie wartości u Ciebie uległo degeneracji. . Ktoś napisał ,że z wyznawcą PIS-u nie można merytoryczne dyskutować- to dokładnie widać , z sympatykiem to już inna sprawa.Sam przyznałeś ,że każde zło jest złem-ale Ty ciągle je stopniujesz byle " maja prawda jest bardziej mojsza niż twojsza".
Mariusz
Mariusz 11.01.2021, 16:46
Przeczytaj ze zrozumieniem:
Usprawiedliwianie zaplanowanych, wyćwiczonych, przemyślanych wypowiedzi nawołujących do zabójstwa z nieeleganckimi wypowiedziami pod wpływem emocji jest niedorzecznością.

"wyrżniemy" "zastrzelimy" "wypatroszymy"
a
"zdradzieckie mordy" "kanalie"

to niestety coś innego.
czytelnik
czytelnik 12.01.2021, 13:16
Przeczytaj ze zrozumienie ,a jak nie potrafisz to zapytaj panią z j. polskiego.Dla mnie "zamordowaliście mi brata" jest zaplanowanym i przemyślanym oskarżeniem, bez pokrycia w faktach- tak!!! To niestety coś innego. Żadne emocje tego nie usprawiedliwiają.
Mariusz
Mariusz 12.01.2021, 21:55
Ze względu na szacunek dla swojej pani z języka polskiego, przeczytaj jeszcze raz i zapoznaj się z faktami.

Jeszcze raz:
Usprawiedliwianie zaplanowanych, wyćwiczonych, przemyślanych wypowiedzi nawołujących do zabójstwa z nieeleganckimi wypowiedziami pod wpływem emocji jest niedorzecznością.

"wyrżniemy" "zastrzelimy" "wypatroszymy"
a
"zdradzieckie mordy" "kanalie" "zamordowaliście mi brata"

to niestety coś innego.
kibic
kibic 13.01.2021, 16:37
Panie z języka polskiego nie mają obowiązku uczyć logicznego myślenia. Tobie, Mariuszu, polecam pierwszy lepszy, akademicki podręcznik z zakresu podstaw logiki. Tam się dowiesz, że zaprzeczenie jest niekiedy potwierdzeniem. Nie wspominam oczywiście o sięgnięciu do obiektywnych publikacji historycznych. Jak to sobie przyswoisz to daj znać. Na tym etapie jakakolwiek dyskusja z tobą wydaje się bezcelowa. Na marginesie gorzka konstatacja związana ze skutkami pseudopatriotycznego wychowania. Mariusz jest tego dobitnym przykładem. Zmarnowane pokolenie...
Mariusz
Mariusz 13.01.2021, 17:32
Coś jest nielogicznego w moich wpisach ?
Wykaż to w sposób akademicki bardzo proszę.

Możesz podać również linki do argumentów z obiektywnych publikacji historycznych.

Czekam, będzie ciekawie !?
czytelnik
czytelnik 13.01.2021, 12:52
Widać Twoja pani z j. polskiego będzie miała trudne zadanie
Jeszcze raz: Teraz dużymi literami DLA MNIE!!! "Zamordowaliście mi brata jest zaplanowanym , haniebnym , przemyślanym działaniem a nie nieelegancką wypowiedzią i niedorzecznością jest jakiekolwiek wybielanie tej wypowiedzi.Jeżeli nie potrafi się panować nad emocjami ,to nie zabiera się głosu, brak jakichkolwiek dowodów na w/w wypowiedź jest oszczerstwem i tak...to niestety jest coś innego.Było to zaplanowane działanie mające na celu skłócenie nas."Sekta Smoleńska" na czele z "termobarycznym- bomowym" Antonim nie przedstawiła żadnego dowodu-powtarzam dowodu, i to jest dowód na to, że PIS to najbardziej kłamliwa partia, która idąc po"trupach" do wladzy doprowadziła do tego ,że nawet w rodzinie brat z bratem się kłócą.Przypomnę ,że aktualna prokuratora wystąpiła o areszt dla rosyjskich kontrolerów za nieumyślne spowodowanie katastrofy- to są fakty na dziś.
Mariusz
Mariusz 13.01.2021, 17:15
Oglądasz i słuchasz za dużo TVN.
Dowodów na wybuch w Rządowym Tu154 w Smoleńsku jest dużo np:
https://telewizjarepublika.pl/…

O kontrolerach też łatwo znajdziesz informacje.

Jeszcze raz:
Usprawiedliwianie zaplanowanych, wyćwiczonych, przemyślanych wypowiedzi nawołujących do zabójstwa z nieeleganckimi wypowiedziami pod wpływem emocji jest niedorzecznością.

"wyrżniemy" "zastrzelimy" "wypatroszymy"
a
"zdradzieckie mordy" "kanalie" "zamordowaliście mi brata"

to niestety coś innego.

Szkoda mi Twojej pani z języka polskiego.
czytelnik
czytelnik 2 dni temu, 07:40
To jest dowód????nIe rozśmieszaj ludzi myślących! Zapytam Cię jako wyznawcy PIS-u ślady jakiej bomby znaleziono na ekshumowanych -w haniebny sposób bez zgody wielu rodzin-ciałach? Bo ,że takie powinny być nie ma człowiek myślący ( nie dający się manipulować) wątpliwości! Krótko jakie?
Co to za wtręt "za dużo oglądasz i słuchasz TVN" -czego dotyczy? Jak Ci napisze .... TVP co coś zmieni.To brak argumentów?/ Bo nawet jakby tak było to co Cie to obchodzi? Ja nie będę tak "sterowany" jak Ty!
Usprawiedliwianie "zamordowaliście mi brata"- zaplanowanego,haniebnego i przemyślanego działania mającego skłócić nas-jest jeszcze bardziej haniebne. Ale czego oczekiwać po wyznawcach PIS-u. Wzory płyną z góry. Dla mnie katolika to zwykli Faryzeusze z Jezusem na ustach a w sercu kamień zbudowany ze złości agresji,fałszywych oskarżeń- a później jadą do biznesmena z Torunia i.... "przekażcie sobie znak pokoju"-Jesus gdyby tam był rozgoniłby to towarzystwo jak "kupców w świątyni"
"Szkoda mi Twojej pani z języka polskiego"?? Może jaśniej? Że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem słowa pisanego,, nawet dużymi literami, oskarżasz mają panią??? Jakie to pisowskie.
Mariusz
Mariusz 2 dni temu, 18:31

Tak to jest jeden z wielu dowodów na eksplozję o którym nie dowiesz się z TVN.

Słabym jesteś katolikiem skoro akceptujesz profanację ludzkich szczątków. Niedopałki, rękawiczki, śmieci w trumnach. Makabryczne pomieszane zwłoki, dwie głowy, trzy nogi w jednej trumnie!
Ekshumacje uporządkowały to co można było jeszcze uporządkować.

Jeszcze raz:
Usprawiedliwianie zaplanowanych, wyćwiczonych, przemyślanych wypowiedzi nawołujących do zabójstwa z nieeleganckimi wypowiedziami pod wpływem emocji jest niedorzecznością.

"wyrżniemy" "zastrzelimy" "wypatroszymy"
a
"zdradzieckie mordy" "kanalie" "zamordowaliście mi brata"

to niestety coś innego.

Szkoda mi Twojej pani z języka polskiego.
taktylko
taktylko 06.01.2021, 10:10
Gościu! Jesteś tak zaślepiony,że nic nie kumasz! Jaki brak wiedzy??? Nie był w tych rządach?? Takie były jego początki polityczne! To brak wiedzy? Zastanów się czasem! Jeszcze raz -takie były "korzenie"polityczne Sikorskiego a Ty akurat do "korzeni" często się odnosisz!
taktylko
taktylko 07.01.2021, 11:33
My odcinamy się od korzeni komuny, a " przepoczwarzone komuchy we wszystkich partiach , Niemcy odcięli się od korzeni nazizmu a głos nazizmu dalej słyszalny..co z tego wynika?Politycy zmieniają partie częściej niż niektórzy "gacie".Nie trzeba nic wyjaśniać bo to oczywista oczywistość.
Mariusz
Mariusz 07.01.2021, 20:55
Odcięcie od komuny:

https://www.youtube.com/watch?…

Mariusz
Mariusz 06.01.2021, 17:32
Radosław Sikorski odciął się od swoich korzeni.
Tego mam nadzieję nie muszę wyjaśniać.
Jarząbek Wacłąw
Jarząbek Wacłąw 30.12.2020, 19:04
Czytając wypowiedzi niejakiego "Mariusza" coraz bardziej cenię sobie maksymę Marka Twaina o technice dyskusji... Szkoda czasu na polemikę z takimi osobnikami.
Mariusz
Mariusz 02.01.2021, 12:24
Skoro uważasz, że słynna maksyma Marka Twaina o technice dyskusji pasuje do niniejszej dyskusji, to musisz być strasznym masochistą skoro w bierzesz udział tej dyskusji.
taktylko
taktylko 21.12.2020, 17:30
Kultura nie jest pojęciem jednowymiarowym! Kto niby szuka usprawiedliwienia? O moją wiedzę się nie martw,"małe winy "Polaków..zapraszam na Podlasie ,żyją jeszcze ludzie którzy doznali tych"małych win". Jeżeli zrozumienie słowa pisanego stanowi problem napiszę jeszcze raz teraz dużymi literami.KAZDE ZŁO JEST ZŁEM _MAŁE CZY DUZE.Tłumaczenie "mniejszym złem" jest hipokryzja.
Mariusz
Mariusz 22.12.2020, 17:48
Oczywiście, że każde zło jest złem, ale nie można porównywać planowego ludobójstwa milionów cywilów z zamordowaniem kilkudziesięciu cywilów w chaosie powojennym, wojny którą wywołali Niemcy i Rosja Sowiecka. Zbrodnie na Podlasiu były wynikiem samowolki, a nie polskiej polityki. Niemcy chcieli wymordować planowo całe narody Żydów, Cyganów, Polaków, Rosjan...
taktylko
taktylko 23.12.2020, 11:52
Nikt ,a na pewno nie ja niczego nie porównuję.Zło jest złem-dla rodziny zamordowanego nie ma usprawiedliwienia ,że to "samowolka"tego dokonały oddziały uważane teraz za bohaterów. to Ty usilnie próbujesz porównywać!
Mariusz
Mariusz 23.12.2020, 23:50
Przeczytaj to co napisałem: "...Zbrodnie na Podlasiu były wynikiem samowolki, a nie polskiej polityki. Niemcy chcieli wymordować planowo całe narody Żydów, Cyganów, Polaków, Rosjan... ". Zbrodnie wojenne zdarzały się na całym świecie, Amerykanom, Francuzom, Włochom... i niestety na wspomnianym Podlasiu Polakom też. Ale były to działania zdemoralizowanych zwyrodnialców, pojedynczych oddziałów, a nie polityka całego państwa, jak miało to miejsce w przypadku Niemców. Zbrodnie nie są nazywane bohaterstwem, poczytaj np info w wikipedii: "W 2005 roku Instytut Pamięci Narodowej określił czyny „Burego” jako noszące znamiona ludobójstwa. "
4Silesia
4Silesia 15.12.2020, 21:05
Człowieku, pisałem o aktualnej kulturze politycznej, a ty wracasz do historii XX w. z której w Niemczech na pewno nikt nie jest dumny, chyba że należy do tej samej opcji politycznej (AfD) co ty (narodowo-posowski nacjonalizm z domieszką średniwiecznego katolicyzmu). A tak na marginesie reparacje zostały przez Niemców już kilkakrotnie zapłacone, ale jak to w tym kraju bywa, zniknęły bezpowrotnie roztrwonione przez kolejne polskie (nie)rządy. Na maszynach pozostawionych przez Niemców polskie zakłady (Huty w Ozimku, Zawadzkiem, Tektura w Kolonowskiem i inne) pracowały nieodpłatnie prawie do końca XX w. O tym że ci do kultury polskiej bliżej niż do niemieckiej świadczą twoje komentarze i twój stosunek do opozycji, kobiet i zapomniałeś jeszcze dodać LGBT.
O pochodzeniu słowa herb już pisałem, dlatego uważam, że herb Colonnów jak najbardziej pasuje do miejscowości która nosiła i nosi (w zmienionej pisowni) nazwę tego rodu.
A tobie polecam leczenie twoich fobii (niemieckiej, dot. rodu Colonnów, opozycyjnej, kobiecej itd.).
Mariusz
Mariusz 16.12.2020, 16:36
Zamiast argumentów,obrażanie. Poczytaj sobie co to AfD a co to PiS. Reparacje zostały wypłacone przez Niemców innym krajom, Polsce nie. Poczytaj jak wyglądała po wojnie Huta w Zawadzkiem i inne zakłady. Kobiety darzę największym szacunkiem i uważam, że mężczyzna który nakłania do aborcji jest łachudrą(między innymi do tego sprowadza się strajk kobiet). Masz rację, w tym iż zapominałem o LGBT, i jeszcze SLD, PSL, MN. Natomiast jeśli opozycja przedstawi dobry program to na nią zagłosuję, ale teraz co za program: LGBT, wulgaryzmy, małżeństwa homoseksualistów, przyjmowanie uchodźców zamiast pomoc na miejscu, aborcja, kablowanie na Polskę w unii ?...sorry ale...

Herb Colonnów nie pasuje, gdyż założyli w środku lasu małą osadę i zakład do wytopu stali w prymitywnych warunkach. Nic po tym nie zostało. Natomiast do powstania Kolonowskiego jako miasta przyczyniły się trzy sprawy:1. przyłączenie Fosowskiego, 2. powstanie nowej parafii - nowy kościół 3.kilka fabryk co dało miasteczku pewien charakter przemysłowy.
Dlatego kopia herbu Colonnów jest bez sensu.
Dotychczasowy herb bardzo dobrze pasuje do Kolonowskiego.
toja
toja 19.12.2020, 09:23
"Reparacje zostały wypłacone innym krajom"- zgoda,bo te inne kraje nie "dostały ziem zachodnich i Prus wschodnich( miliony hektarów)wraz z bogatą infrastrukturą, wspaniałymi pałacami etc.Faktem jest ,że Polska zrzekła się reparacji( za uznanie granicy na Odrze i Nysie- Willi Brant), i na nic obecne żale ,że to komuniści, których rządów( nierządów) PIS nie uznaje , bo w żadnym sądzie arbitrażowym świata nie zostanie to uwzględnione.Czy to się podoba czy nie była to legalna władza w Polsce.PIS doskonale o tym wie.
Mariusz
Mariusz 20.12.2020, 08:09
1.Podaj proszę linka do dokumentu w którym Polska zrzekła się reparacji od Niemiec!?
2.Polska uzyskała ziemie zachodnie, ale straciła ziemie wschodnie też z pałacami, hektarami itd
3.Przesunięcie granic Polski na zachód odbyło się wbrew stanowisku ówczesnej Polski.
4.Przed 1939 rokiem Polska była dobrze rozwijającym się krajem. Przez czas wojny odniosła ogromne straty, a przez lata komunizmu straciła możliwość rozwoju.

Oj mają Niemcy za co płacić reparacje.
toja
toja 21.12.2020, 16:48
Jeszcze do Mariusza. Dlaczego raport Mularczyka został wycofany- mała być 1 września "światowa" prezentacja w jezyku angielskim? Powiąż ten fakt z amerykańską ustawą 447 będziesz miał odpowiedź dlaczego,moim zdaniem, nie będzie reparacji.
toja
toja 21.12.2020, 16:31
Mariuszu odniosę się do przedstawionych punktów.
1-chyba żartujesz???Ja mam Ci podawać linka??Trochę wysiłku -przeczytaj raport przygotowany przez Mularczyka tam są przedstawione traktaty i zastrzeżenia strony polskiej.
2- nie rozumiem tej konkluzji "ale straciła ziemie zachodnie.."-czy to znaczy ,że moi dziadkowie wysiedleni spod Lwowa powinni domagać się reparacji od Niemiec?
3 to tylko świadczy o słabości państwa polskiego ,bo granica ta jest faktem!
4 co ma komunizm do wojny....dalej świadczy to o słabości państwa polskiego bo potencjał rozwojowy chociażby Sląska był ogromny!
Mariusz
Mariusz 23.12.2020, 23:55
Ciekawe, dziadkowie z pod Lwowa, a tak kurczowo bronisz interesów Niemców w sprawie reparacji i chcesz udowodnić słabość państwa polskiego!?
toja
toja 28.12.2020, 08:01
Tak chcę udowodnić słabość państwa polskiego, bo musieli zostawić swój majątek i wyjechać setki kilometrów w nieznane, państwo polskie nie stanęło w ich obronie. W którym miejscu bronię interesów Niemców?Pokazuję całą historię a nie tylko nową pisaną przez PIS.Mamy "soje za uszami"-i o tym też trzeba mówić_ "prawda cię wyzwoli"- a nie usilnie udowadniać,że Polacy to najbardziej pokrzywdzony przez wieki kraj-historię trzeba poznawać starać się zrozumieć,i wyciągać wnioski by nie powielać błędów. Mogę podać inne haniebne czyny Polaków....tylko po co TY widzisz świat jednowymiarowo ot tak pisowsko.Amen
Mariusz
Mariusz 28.12.2020, 18:41
Musieli zostawić majątek, dlatego, że Polska przegrała wojnę z Niemcami. Podobnie jak Francja, Norwegia, Holandia, Belgia, Luksemburg, Grecja (Anglię uratowało położenie)-słabość tych państw też udowodnisz ?
"...W którym miejscu bronię interesów Niemców?..." W tym miejscu w którym próbujesz udowodnić słabość państwa polskiego i kwestionujesz zasadność słusznych reparacji wojennych dla Polski od Niemców.

"...Pokazuję całą historię a nie tylko nową pisaną przez PIS..."sorry, ale jaką historię pokazałeś, coś mnie ominęło ?
toja
toja 29.12.2020, 13:36
To Polska przegrała wojnę z Niemcami??? A to ci nowa "historia".Co mam udowadniać?? Że np. Francja odzyskała Alzację i Lotaryngię - to było jej słabością? Ja nie próbuję udowadniać, tylko udowodniłem słabość państwa polskiego- bo nie obroniło swoich wschodnich terenów , dla Ciebie to może świadczyć o sile naszego państwa ,dla mnie nie! Jaką historię pokazuję?? Ano taką ,której Ty nigdy nie zrozumiesz, zło jest złem zawsze! Amen
Mariusz
Mariusz 29.12.2020, 16:12
Udowodniłeś chyba to, że jesteś kompletnym dyletantem.
Poczytaj o wojnie obronnej z 1939 roku i dalszej ekspansji Niemców:

https://www.e-historia.com.pl/…

https://www.e-historia.com.pl/…
toja
toja 30.12.2020, 10:03
Ty udowodniłeś,że jesteś kompletnym idiotą- i co z tego, bez jakiejkolwiek wiedzy historycznej, jedynie powielanie " jedynej i słusznej historii"- i to czerpanej,o zgrozo z Wikipedii.Amen
Mariusz
Mariusz 30.12.2020, 17:26
Nie wiedziałeś oczywistej rzeczy, że Polska przegrała wojnę obronną w 1939. Każdy kto przeczyta Twoje komentarze dowie się o tym.

Linki które podałem nie są z Wikipedii, ale ja akurat szanuję Wikipedię(można zostać autorem artykułów Wikipedii).

Poza tym nawet nie rozumiesz słowa Amen, którego używasz.

Kompletny brak wiedzy i wyzwiska.
taktylko
taktylko 31.12.2020, 13:19
Popatrz ,a wszystkich "przekonują"że na wschodnie tereny weszła armia ZSRR!? Dobrze są tacy "znafcy"- bo na pewno nie znawcy-historii jak Ty.Teraz dowiadujemy się,że wojnę przegrała Polska i inne wymienione kraje-bo znamienity historyk zawęził czas wojny do "wojny obronnej" i w tym widzi powody do obrażania.Kompletny brak jakiejkolwiek wiedzy historycznej- bez komentarza.
Mariusz
Mariusz 02.01.2021, 11:52
Brak wiedzy i głupie tłumaczenie zawężaniem czasu. Jeśli wojna obronna z Niemcami została przegrana przez Polskę to została przegrana.
Inne kraje też przegrały z Niemcami, więc przegrana nie była jakąś szczególną słabością Polski jak próbuje jakiś pseudo znawca to udowodnić.
toja
toja 02.01.2021, 20:42
To ,że brak Ci wiedzy i głupio tłumaczysz to wszyscy piszący tutaj wiedzą ,nie musisz się chwalić-bo nie ma czym.Jeżeli pisałeś post z 28 12.godź.18 41na kacu- to ok. Ale nie daje Ci to prawa do obrażania kogokolwiek. Spróbuj teraz ten post przeczytać i pokaż gdzie jest wzmianka o wojnie obronnej???To ,że Polska wygrywając wojnę ,straciła wschodnie tereny jest słabością państwa polskiego , i żaden pseudoznawca tego nie jest w stanie obronić.
Mariusz
Mariusz 03.01.2021, 16:30

Kto obraża z postów łatwo wyczytać.

Sorry, ale z wojną obronną 1939, walnąłeś jak dzik w sosnę. Po prostu nie wiedziałeś i dałeś ironiczny komentarz przez co wyszedłeś na takiego wielkiego jak wyzywasz innych.

Ponownie podaję link(przesunięcie granic):
http://retropress.pl/wiadomosc…

Pozdrawiam czytających moje komentarze!
toja
toja 30.12.2020, 20:19
Dyskusja z Tobą to jak z d..ą w nocy.Jesteś ślepy bez jakiejkolwiek wiedzy historycznej. Dla ciebie Polska to kryształowy kraj ,wszystko co wyżej to nieznaczące, marginalne sprawy-nie brała udziału w napaści na Czechosłowację ( Jugosławia i Rumunia nie brały w tym udziału odmówiły ZSSR)- a to też słabość państwa polskiego, aneksja Zaolzia (przepraszał Lech Kaczyński) to też "samowolka" mały incydent itp.Pewnie dlatego starsi Czesi nas tak "kochają".Można zostać autorem w Wikipedii- tak i pisać takie głupoty jak Ty. Wyzwiska??? Ja tylko w dyskusji zniżyłem się do Twego poziomu! Naucz się myśleć i wyciągać wnioski ,nie bądź sterowany przez pisowców.Ja mam poczytać o wojnie obronnej??? Kpisz czy o drogę pytasz? Mnie do parszywej polityki nie mieszaj. Amen ,amen!
Mariusz
Mariusz 02.01.2021, 12:16
Co do pierwszego zdania to nie będę domniemywał z kim najczęściej masz zaszczyt dyskutować.

Nie uważam, że Polska to kryształowy kraj, ale :
"...
Jeśli ktoś wyskakuje wyższością kultury niemieckiej nad polską to trzeba przypomnieć, nie koniecznie Johanna Wolfganga von Goethe.
..."
Napaść na Czechosłowację była napaścią Układu Warszawskiego, PRL nie był wolnym krajem. Jaruzelskiego i innych zbrodniarzy nikt nie wybrał demokratycznie(Hitlera wybrano demokratycznie).

Co do Zaolzia poczytaj co zrobili wspaniali Czesi, kiedy Polska walczyła na wchodzie z Sowietami. Na Zaolziu przeważała zdecydowanie ludność polska.

Dalej nie znasz znaczenia słowa amen.

Komu tu brakuje wiedzy i nie potrafi wyciągać wniosków ?
toja
toja 02.01.2021, 21:13
Nie musisz domniemywać z kim dyskutuję to jest oczywista oczywistość .- z Tobą czyli d..ą nie mającą żadnej wiedzy historycznej! Logika! I znów tłumaczenie - "to nie my to oni" niczym z kabaretu TEY Polska wkroczyła do Czechosłowacji ,jako część UW, powtórzę Jugosławia i Rumunia odmówiły!!! Jest poza dyskusją ,że brakuje Ci wiedzy -pewnie czerpiesz ją tylko z naszych opracowań , więc nieco jednostronnych, wniosków nie potrafisz wyciągać, bo gdybyś potrafił ,to zakończył byś dyskusję po swoich słowach-"nie uważam ,że Polska to kryształowy kraj"-bo to głównie starają Ci się wytłumaczyć piszący.A Ty dalej bo na Podlasiu, bo na Zaolziu bo bo i bo. Dodam jeszcze amen!
Mariusz
Mariusz 03.01.2021, 15:54
Kto obraża i komu brakuje wiedzy, każdy czytający posty łatwo dowie się.

Inwazja na Czechosłowację odbyła się na "zaproszenie" czechosłowackich komunistów. CSRS, PRL, NRD oraz inne demoludy nie były krajami demokratycznymi - obywatele nie wybierali władz( hitlerowców Niemcy wybrali demokratycznie) Jest to oczywista, podstawowa wiedza której Ci brakuje.

Przeczytaj poprzednie wpisy to nie ja wywołałem temat Podlasia i Zaolzia szukając..

Dalej nie znasz znaczenia słowa amen, chociaż dwa razy zwracałem uwagę.

Powtórzę jeszcze raz, nie uważam, że Polska to kryształowy kraj, ale :
"...
Jeśli ktoś wyskakuje wyższością kultury niemieckiej nad polską to trzeba przypomnieć, nie koniecznie Johanna Wolfganga von Goethe.
..."
Niemcy wymordowali miliony ludzi jest to fakt niezaprzeczalny, próba doszukiwania się zbrodni po stronie polskiej w celu znalezienia usprawiedliwienia niemieckiego ludobójstwa jest żałosna.
Kultura niemiecka !?
4Silesia
4Silesia 06.01.2021, 13:54
..."( hitlerowców Niemcy wybrali demokratycznie)"... Mariusz idź pomódl się o zdrowie, bo o rozum już za późno. Większego Fake News już dawno nie słyszałem, bijesz nawet Donalda Trump. Hitler doszedł do władzy dzięki narodowo-prawicowym ignorantom, podobnym ideologicznie do dzisiejszych partii rządowych.
Mariusz
Mariusz 06.01.2021, 16:43
Znowu jak dzik w sosnę.
Znowu niemądry obraźliwy komentarz.
Znowu żenujący brak wiedzy, poczytaj jaka partia zdobyła w Niemczech najwięcej głosów w 1932 roku.
Żenada z tymi wyznawcami Colonnów.
4Silesia
4Silesia 08.01.2021, 00:15
Mariusz chcąc cokolwiek pisać o Niemczech naucz się historii, a nie wypisuj bredni PRL-owsko / PiSowskiej propagandy.
Po pierwsze NSDAP zdobyła w wyborach w lipcu 1932 roku 37,3 %, a w listopadzie 1932 roku 33,1% i nie była w stanie utworzyć samodzielnego rządu. Dopiero przy pomocy narodowo-konserwatywnych partii (odpowiednik dzisiejszego PiS) najpierw uchylono zakaz działalności SA i SS, drugim krokiem było obalenie rządu mniejszościowego i rozpisanie nowych wyborów które już się odbyły według reguł SA i NSDAP, czyli terror bojówek SA, prasa opozycyjna została zakazana (KPD i SPD), a prasa "jedynej prawdziwej partii" szerzyła swoją propagandę bez ograniczeń. Do tej propagandy dołączyły jeszcze od połowy 1933 roku odbiorniki radiowe. Nawiązując do twojego tekstu o tym że: "hitlerowców Niemcy wybrali demokratycznie" nawet nie wiesz co oznaczają "demokratyczne wybory" i "równość wyborów". Podszkól się najszybciej w Wikipedii!!!!
Mariusz
Mariusz 11.01.2021, 17:32
Wikipedia jest jednak dużo mądrzejsza niż Ty.
"..W wyborach w 1932 NSDAP osiągnęła 37% poparcia i stając się największą partią w Reichstagu.."
4Silesia
4Silesia 12.01.2021, 12:15
Analiza tekstu nie należy do twoich mocnych stron. Ty podobnie jak reszta pisowskich hejterów odwracacie kota ogonem i negujecie wszystko co się nie zgadza z waszymi stereotypami. Pomimo że NSDAP osiągnęła w lipcu 1932 37,3% nie wchodziła w skład rządu, a w listopadzie w kolejnych wyborach poparcie spadło do 33,1%. Prawica pomogła A.H. dojść do władzy. W każdym demokratycznym państwie w którym narodowo-konserwatywna prawica dochodzi do władzy następuje demolka demokracji (Polska, Wegry, Turcja, Brazylia, USA /które się w ostatniej chwili obroniły przed dyktaturą/).
Mariusz
Mariusz 12.01.2021, 21:35
Hitlerowców Niemcy wybrali demokratycznie. Jest to oczywista, podstawowa wiedza której Ci brakuje. Prawica która pomogła Hitlerowi dojść do władzy też została wybrana demokratycznie.
No cóż, obrażanie i brak wiedzy to cecha wyznawców Colonny.
4Silesia
4Silesia 2 dni temu, 20:54
Odsyłam cię "geniuszu" i wyznawco PiSu do sprawdzenia określenia "demokratyczne wybory" oraz "równość wyborów". Jak to zrobisz, to możemy podyskutować dalej.
4Silesia
4Silesia 21.12.2020, 14:27
1. https://nowahistoria.interia.p…
(Oświadczenie kilkakrotnie powtarzane i potwierdzane, między innymi w ONZ).
2. To niech się Polska zgłosi po reparacje w Rosji, Białorusi i Ukrainie.
3. Bajka
4. Przed 1939 rokiem Polska była krajem rolnym, a opolskiej gospodarce przed 1939 poczytaj tu:
https://forsal.pl/artykuly/133…
Mariusz
Mariusz 22.12.2020, 18:14
Do:4Silesia Wczoraj, 14:27
1. Sorry...ale pod tym linkiem nie ma żadnego dokumentu.
2. Niemcy przegrały wojnę, Rosja wygrała, pośrednio Ukraina i Białoruś też wygrały. Reparacje płacą przegrani.
3.Nie bajka, ale prawda, poczytaj jak przesuwano granice.
http://retropress.pl/wiadomosc…
4.Artykuł autora,który jest kolegą Balcerowicza jest tak wartościowy, jak jego polityka. Przed 1939 Polska była dobrze rozwijającym się krajem. Konstruowano i produkowano samoloty na eksport PZL24, PZL37Łoś. Lokomotywy np Pm36, Pt31, zbudowano Gdynię itd...
4Silesia
4Silesia 23.12.2020, 14:35
Jarosław Kaczyński: "Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne"
Mariusz
Mariusz 24.12.2020, 00:36

Hi, hi, kompletny brak argumentów ?
4Silesia
4Silesia 24.12.2020, 23:24
Do ciebie argumenty nie docierają, ty rozumiesz tylko TVpis.
Kris
Kris 21.12.2020, 13:47
Zwłaszcz ten punkt 4 mnie rozbawił!
4Silesia
4Silesia 18.12.2020, 15:06
Jeśli chodzi o programy partyjne AfD i PiS to są bardzo zbliżone do siebie z jedną małą różnicą, AfD nie kultywuje średniowiecznego katolicyzmu.
Jeśli chodzi o reparacje przypomnę umowy między ZSRR, PRL i RFN oraz Umowę 4+2, ponadto przypomnę największego płatnika UE (Niemcy ponad 100 mld) w ostatnich latach i największego beneficjenta UE (Polska ponad 100 mld). Kumasz? Jak zakłady na Śląsku wyglądały wiem, bo po nich chodziłem i to co nie zostało rozkradzione lub wywiezione do ZSSR, na tym produkowano prawie do końca XX w. Popytaj starszych, którzy te czasy przeżyli. Ty kobiety darzysz "największym szacunkiem" w połączeniu z gotowaniem, praniem oraz rodzeniem dzieci. Czy do twojej wyobraźni dociera to, że nie zawsze mężczyzna nakłania do aborcji (gwałty)? Dalsza częśc twojej wypowiedzi to TVinfo i TVpis z domieszką Jędraszewskiego.
O herbie już się nie będę powtarzał, bo bez Colonnów nie byłoby Kolonowskiego.
Mariusz
Mariusz 20.12.2020, 08:34
1. Rozumiem, że jesteś nowoczesnym Katolikiem:LGBT, pasterka, aborcja, opłatek, eutanazja, kolędy...?
2."..Jeśli chodzi o reparacje przypomnę umowy między ZSRR, PRL i RFN oraz Umowę 4+2,.."
Poproszę o linka do dokumentu w którym Polska zrzekła się reparacji.
3.Na początek Polska "dostaje" pieniądze z UE, niedługo będzie płatnikiem.
4."..Ty kobiety darzysz "największym szacunkiem" w połączeniu z gotowaniem, praniem oraz rodzeniem dzieci..."- tak samo jak kobiety darzą mężczyzn za zarabianie, budowę-remont domu, dbanie o obejście i samochody itd.-"facet dziecka nie urodzi".
5.Tego nie zobaczysz w TVN:
https://www.youtube.com/watch?…
4Silesia
4Silesia 21.12.2020, 14:19
1. Od dłuższego czasu nie mam z tą zorganizowaną grupą przestępczą (ma więcej krwi na rękach niż A.Hitler lub J.Stalin) nic wspólnego.
2. Poczytaj:
https://nowahistoria.interia.p…
https://www.bpb.de/281439/anal…
(tu możesz poczytać, jak nie rozumiesz to weź Googla do pomocy, jakich płatności Niemcy już dokonali oraz wszystkie aspekty polskich rezygnacji z reparacji)
3. Żeby to spłacić Polska będzie potrzebowała dziesiątki lat.
4.+5. szkoda słów
Mariusz
Mariusz 22.12.2020, 18:35
2.1."...Eine Regelung der Reparationsfrage in diesem Sinne würde nicht nur die deutsch-polnischen Beziehungen entlasten, sondern könnte auch ein gutes Beispiel für die Überwindung kriegsbedingter Schäden sein, und zwar im Geiste guter Nachbarschaft...."

Jeszcze trochę i zrozumieją, że trzeba zapłacić reparacje.
"Reparationen machen frei !"

3. Jeśli weźmiemy pod uwagę otwarcie polskiego rynku na zachodnie produkty, przed wejściem Polski do UE, to nie wiadomo kto komu dopłaca.
4Silesia
4Silesia 23.12.2020, 14:57
2. Jeżeli chodzi o dobrowolne płatności Niemiec to są one możliwe. Faktem jest: "...Es ist auszuschließen, dass eine deutsche Regierung aufgrund der bestehenden Rechtslage Reparationsleistungen leisten wird. Erstens scheint das Argument der eingeschränkten Souveränität der Volksrepublik Polen völkerrechtlich kaum haltbar zu sein, zweitens haben polnische Verzichtserklärungen von 1953 und wiederholt bis 2017 sowie schließlich die Nichtthematisierung der Reparationsfrage multi- und bilateral 1990 einen Rechtszustand eintreten lassen, hinter den man 2018 nicht wieder zurückgehen kann, und drittens würde von deutscher Seite wohl der endgültige Verzicht auf die deutschen Ostgebiete im deutsch-polnischen Grenzvertrag von 1990 als Abgeltung von Reparationen ins Feld geführt werden. ..."
3. Co ma piernik do wiatraka, co mają zyski prywatnych firm (nie tylko zachodnich) z dotacjami które otrzymała Polska na rozwój infrastruktury?
Mariusz
Mariusz 24.12.2020, 00:29
2.Kropla wody kamień drąży, dokumentu o zrzeczeniu nikt nie widział, (miał być wobec NRD), ziemie zachodnie i północne są rekompensatą za ziemie wschodnie to nie Polska tak zadecydowała.PRL podobnie jak NRD nie były suwerennymi państwami. Artykuł pokazuje taki sposób myślenia: Niemcy popełnili zbrodnie, niszczyli, rozkradli to fakt, ale rzucimy Polakom jakiś ochłap na odczepnego np.konserwacja zabytków itp to sprawa ucichnie.
3. Rynek polski został otwarty dla zachodnich firm, rynek EU był zamknięty dla polskich firm przed wejściem Polski do UE. Poza tym ogromna część dotacji z UE wraca do Niemiec i innych krajów UE. Polski rolnik za dotację może kupić traktor wyprodukowany w Niemczech, ziemi za dotacje nie kupi. Przykładów jest dużo, liczyć trzeba wszystko.
4Silesia
4Silesia 25.12.2020, 00:02
2. Czytaj tekst ze zrozumieniem, to nie będziesz dyrdymałów wypisywał.
3. Rynek UE był tak samo otwarty dla polskich firm jak odwrotnie, z tą małą różnicą, że polskie wyroby nie były technologicznie konkurencyjne z zachodnimi i polscy państwowi monopoliści próbowali jeszcze dodatkowo zarobić (np. na rzemieślnikach). Akurat to znam z osobistych doświadczeń.
To że Polacy kupują nowoczesną technologię w Niemczech i tam płacą pieniędzmi z dotacji, to akurat nie niemiecka, czy europejska wina. Niech polscy przedsiębiorcy wyprodukują coś na wysokim poziomie technologicznym, to cała Europa to będzie kupować (gdzie są nowoczesne traktory z URSUSa, które zakupi polski rolnik?). Ale widocznie dla ciebie i twojego (nie)rządu ważniejsze jest tworzenie mitów o polskich czołgach, helikopterach, grafenie, e-samochodach i innych "osiągnięciach", niż stworznie bazy z nowoczesną technologią na terenie kraju.
Mariusz
Mariusz 28.12.2020, 18:04
2.Dobrze zrozumiałem tekst: "...Artykuł pokazuje taki sposób myślenia: Niemcy popełnili zbrodnie, niszczyli, rozkradli to fakt, ale rzucimy Polakom jakiś ochłap na odczepnego np.konserwacja zabytków itp to sprawa ucichnie...", jeśli Ty nie zrozumiałeś przeczytaj jeszcze raz.
3.Na traktorach też się nie znasz, zapytaj rolników co to c330 licencja sprzedana do Indii
obecnie jeszcze produkowany w nowszych wersjach. Może Ursus nie produkuje całej gamy nowoczesnego sprzętu, ale po niemieckich NRDowskich Roburach, Trabantach, nawet Simsonkach słuch zaginął.
Swój
Swój 17.12.2020, 11:07
Jak powstalo "miasto" Kolonowski.
Za komuny jednostka adminidtracyjna mialo byc
miasto i gmina. Urzad byl w Staniszczach Wielkich, ale jak to Wielkie- miastem a haploki-wies. Nie tak nie idzie. No to Sporok- nie lepiej nie. Fosowskie- pruska miejscowosc polskim miastem. To mi na rence kaktus urosnie. No i pozostalo tylko Kolonowskie. Dolaczyli do tego Fosowskie (aby bylo trocha wiecej ludzi) i do Franziczka Kosoka i Jozefa Pietruszki powiedzieli
-Od jutra jedziecie do urzedu do Kolonowskiego..
Oto cala historia "miasta" Kolonowskie
Kris
Kris 21.12.2020, 13:55
W Strzelcu leży mój artykuł o zmianach administracyjnych w powiecie strzeleckim po 1945 rroku. W latach 60 urząd gromadzki ze Staniszcz Wielkich przeniesiono do Staniszcz Małych, bo taka się ze wsi zrobiła dziura (za***).
Mariusz
Mariusz 20.12.2020, 08:11
Może trochę prawdy w tym jest, a może i bardzo dużo.
Smok
Smok 17.12.2020, 10:18
Za dużo jedynej słusznej oglądasz
Henryk
Henryk 04.01.2021, 11:19
Mariusz ma dużo czasu , bo widzę ż pisze rano do południa wszystko w godzinach pracy . ciekawe co to za zawód ?
C......a
C......a 2 dni temu, 20:28
O przestał pisać do południa. Pewnie strach. Raczej nie zmienił godzin pracy? Moze praca zdalna?
Kris
Kris 08.12.2020, 10:52
Jeżeli chodzi o Colonnów, to nie jest to włoski ród a tyrolski! Właściwie to ród nazywał się. de Fels od Völs w Tyrolu. Była to tylko boczna linia włoskich Colonna i "de Fels" to nierozłączna część ich nazwiska! Do czasów ostatniego ze strzeleckich Colonna de Fels region kolonowski, zawadzki i Ozimek to było kompletne za***.Tylko lasy i parę małych wsi po 10 chałup.
4Silesia
4Silesia 11.12.2020, 22:05
Zgadzam się z tym, że ród Colonnów pochodzi z z Völs w Poudniowym Tyrolu. Historia rodu Colonów jest jednak bardzo mocno związana z historią Rzymu. Z jednego z dokumentów pozostawionych przez Baronową Colonna von Fels (1797) wynika, że w 1153 r. do Tyrolu wyemigrowała gałąź rzymskich Colonnów, z której wywodzą się Völser Colonnas.
Mariusz
Mariusz 08.12.2020, 18:15
Przecież napisałem "...Nasi kolonowscy Colonnowie są trochę przyklejeni do właściwego rodu Colonnów..." !?.
Kris
Kris 08.12.2020, 10:31
No i sam sobie zaprzeczasz. W aktualnym herbie jest jakaś fabryczka, której już nie ma a która tam była dzięki Colonnom!
Mariusz
Mariusz 08.12.2020, 18:26
Niema żadnego zaprzeczenia. Fabryczek i fabryk jest całkiem sporo. Fabryczka w naszym herbie symbolizuje pracowitość. Jest symbolem codziennej pracy. Packprofilu, Kolba, Pamasu, Izostalu i innych warsztatów i zakładów nie zbudowali Colonnowie więc powinna zostać zgrabna fabryczka w herbie. Kopiowanie herbu Colonnów jest tu zaprzeczeniem logicznego myślenia.
Kris
Kris 09.12.2020, 16:31
Nie kapujesz podstawowej sprawy! Bez Colonnnów de Fels nie byłoby w ogóle Kolonowskich! To hrabia Philipp von Colonna de Fels założył wieś, która wcześniej nie istniała! Podobnie Renard założył Fosowskie i Zawadzkie a wcześniej w ramach kolonizacji fryderycjańskiej założono m.in. Sporók i pobliski Ozimeka a władze pruskie w 1832 roku założyły wieś Piotrówka.
Mariusz
Mariusz 10.12.2020, 19:21
Jeden z Colonnów Filip postawił hutę, natomisat nie założył miejscowości. Nie ma tu rynku, nie było kościoła itd. Jak zbudowali Izostal, czy Packprofil to założyli jakąś miejscowość!? Dawne Kolonowskie było hutą i osadą przyhutniczą, całe życie kulturalne, duchowe, etc. toczyło się w Staniszczach Wielkich. Dopiero po wybudowaniu drewnianej kaplicy Kolonowskie zaczęło się usamodzielniać. Kiedy został postawiony nowy kościół Kolonowskie w praktyce zostało uważane za samodzielną miejscowość, co później poprzez przyłączenie Fosowskiego poskutkowało uzyskaniem praw miejskich(rynku dalej niema i urząd gminy jest po drodze do Staniszcz). Zakłady Colonnów i Renardów szybko upady jak została wyczerpana ruda darniowa w naszych okolicach i kompletnie nic po nich nie zostało. Była to typowa rabunkowa gospodarka, więc Pomysł Wacłaczyka na honorowanie Colonnów herbem jest żałosny. Dotychczasowy herb jest ładny i oddaje rzeczywistość(choinka, fabryczka). I najważniejsze obecny herb nie jest wymysłem jakiegoś jednego oszołoma, który uważa się za mądrego. Obecny herb jest wynikiem konkursu na który każdy mógł zgłosić swoją pracę, każdy mógł się wypowiedzieć.
Kris
Kris 13.12.2020, 15:26
Znowu pieprzysz farmazony! Kollonowska w 1830 roku była wsią z 326 mieszkańcami i 28 domami. Nie była to duża wieś ale była i Kolonowskie to była nie tylko huta.
Mariusz
Mariusz 14.12.2020, 22:40
Praktycznie całe życie kulturalne, duchowe, handlowe odbywało się w tamtych czasach w Staniszczach Wielkich takie są fakty.
Kris
Kris 15.12.2020, 11:46
No to dlaczego Staniszcze dzisiaj są nadal wioską a Kolonowskie miastem?
Swój
Swój 17.12.2020, 11:10
Poczytaj moja historie Kolonowskiego
Kris
Kris 18.12.2020, 15:55
Poczytaj artykuł o poczcie w powiecie.W drugiej części jest dlaczego rozwinęły się Kolonowskie. Przez Kolonowskie poprowadzono kolej a przez Staniszcze Wielkie nie! Do 1846 takie Katowice były nic nieznaczącą wioską. Rozwinęły się dzięki koleji. Podobnie Zawadzkie!
Jan
Jan 23.12.2020, 13:01
Fosowskie tez by sie rozwinely jak Katowice.Niestety kolonowskie zabralo Fosowskie i Fosowskie zostalo tylko zapomniana dzielnica
Mariusz
Mariusz 15.12.2020, 20:27
1.Dlatego gdyż do Kolonowskiego dołączono Fosowskie.
2.Dlatego, że w Kolonowskiem i Fosowskiem było kilka fabryczek i węzeł kolejowy (Fosowskie).
3.Życie duchowe przeniosło się do Kolonowskiego (Wybudowanie kościoła).

Żadne hrabiostwo nie przyczyniło się do tego, że Kolonowskie zostało miasteczkiem.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.12.2020, 13:15
Fosowskie bardzo drogo zaplacilo za prawa miejskie kolonowskiego.Wszystko przeniesiono do kolonowskiego ( Osrodek zdrowia,przychodnie dentystyczna,sklepy itd.W Foswskiem w dzisiejszych czasach nawet nie ma porzadnego sklepu.Ale wazne ze kolonowskie ma prawa miejskie.
Jan
Jan 17.12.2020, 10:34
Za komuny mieszkancom Fosowskiego zylo sie lepiej jak teraz
Jan
Jan 18.12.2020, 21:53
Fosowskie miasto,dzielnica miasta ale w tej dzielnicy nie ma nawet zadnego markietu spozywczego. Mieszkancy Fosowskiego obudzcie sie.Gdzie sa radni (bezradni) tej dzielnicy? W ktorej dzielnicy miasta w Europie nie ma zadnego markietu?W Fosowskiem. Lepiej jak by nie polaczono Fosowskie z kolonowskiem. I kolonowskie pozostalo by wiocha. Co zyskali mieszkancy Fosowskiego ze zostali miastowymi? Nic.
Jan
Jan 15.12.2020, 18:39
Staniszcze jest wioska a kolonowskie wiocha
Mariusz
Mariusz 16.12.2020, 19:44
Biorąc to stwierdzenie z małą nutką ironii masz rację, ale wioski i wioch mają swój urok.
Swój
Swój 03.12.2020, 18:19
po 1)
"Fosowskie to był trzeci na Opolszczyźnie węzeł kolejowy" -
potwierdzam był.
po 2)
Dawna nazwa Staniszcz to Zeidel a Zeidel to pszczelarz.[...].
po 3)
Przez prawie wszystkie miejscowosci w naszej gminie płynie rzeka.
po 4)
wiekszość naszych sasiadów ma w herbie krzyż i ptaka (obojetnie biały czy czarny).
Moim zdaniem nie było by zle aby w nowym herbie gminy zostało to uwzglednione.
Mariusz
Mariusz 06.12.2020, 07:34
Dawną nazwę Staniszcz podałeś może trochę niefortunnie (z lat 1936-1945), ale bardzo dobrze, że wspomniałeś o nich. Staniszcze były spisywane w kronikach już XIII w.
Czyli długo, długo....przed Colonnami, więc symbole Colonnów nie są powrotem do korzeni jak tam bredzi sobie Wacławczyk.
Swój
Swój 12.12.2020, 16:44
Ok masz racje z tym Zeidel.
Smok
Smok 02.12.2020, 17:01
Może ciufcia? Fosowskie to był trzeci na Opolszczyźnie węzeł kolejowy. Do dziś stacja się nazywa Fosowskie, a nie, tak jak wszędzie indziej: Kolonowskie Fosowskie (Tworóg Brynek, Tarnowskie Góry Strzybnica itp.). To o czymś świadczy.
Jan
Jan 02.12.2020, 12:33
To dzieki Fosowskiemu kolonowskie w 1973 roku otrzymalo prawa miejskie.Moze by na nowym herbie kolonowskiego jakis symbol Fosowskiego?
Historia
Historia 05.12.2020, 23:10
Kolonowskie otrzymało prawa miejskie dzięki nadleśniczemu mgr inż. Józefowi Bartnik.
Mariusz
Mariusz 02.12.2020, 20:23
Pomysł wart rozważenia. Ważne aby projektów było więcej, może konkurs tak jak w latach osiemdziesiątych, który wyłonił dzisiejszy herb(bardzo dobry), żeby każdy mieszkaniec mógł się wypowiedzieć lub zgłosić swój projekt. Wacławczyk trąbi, że aktualny jest herb bez prawnego umocowania, a sam próbuje przemycić swój wątpliwy pomysł, który symbolizuje chyba to, że coś nie staje na wysokości zadania.
Mariusz
Mariusz 01.12.2020, 21:31

!?

Takie coś za nasze pieniądze ?

Może zapytać mieszkańców czy takie "coś" się podoba ?

I gdzie to rozwinięte hutnictwo w Kolonowskiem i pozostałych miejscowościach ?



Pozostałe