Ma być PSZOK, a nawet droga, ale kiedy?

  • 25.11.2020, 08:24
  • MM
Ma być PSZOK, a nawet droga, ale kiedy? Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów ma powstać w tym miejscu

Gmina Zawadzkie pozostała przy samodzielnym prowadzeniu gospodarki śmieciowej, musi więc także samodzielnie wybudować Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jak już pisaliśmy, ma on powstać na składowisku odpadów w Kielczy. Gminie udało się uzyskać na jego budowę unijną dotację.

PSZOK miał być gotowy już w tym roku, ale zmiany w przepisach i idący za tym wzrost kosztów inwestycji sprawiły, że sprawa się przeciągnęła. Pierwotnie zakładano, że punkt zbiórki odpadów ma kosztować niespełna 300 tysięcy, 85% miała dołożyć Unia. Później szacowano, że PSZOK może kosztować nawet milion...

- Zmieniły się przepisy centralne, ale koszty zmian musi ponieść samorząd - mówił nam w czerwcu burmistrz, Mariusz Stachowski. - Mamy nadzieję, że uda się utrzymać wysokość unijnej dotacji i otrzymamy 85% nowej kwoty inwestycji. Wtedy PSZOK powstanie jeszcze w tym roku - zapowiadał latem.

Na listopadowej sesji pojawiła się informacja, że uzupełniony projekt punktu zbiórki odpadów jest gotowy. Zapytaliśmy w urzędzie, co zaplanowano w ramach inwestycji, ile ma ona kosztować i czy udało się uzyskać większą dotację, a przede wszystkim, kiedy PSZOK ma powstać. Niestety urzędnicy nie kwapią się, aby podzielić się informacjami. Dowiedzieliśmy się, że dokumentacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest w starostwie i czeka na wydanie pozwolenia na budowę.

- Z uwagi na uzupełnienia i zmiany w projekcie, dokonywane przez projektantów na żądanie organu architektoniczno – budowlanego, nie jest zasadne udostępnianie treści projektu do publicznej wiadomości w chwili obecnej - informuje Małgorzata Kowalska, sekretarz urzędu.

Na sesji można też było usłyszeć, że gmina w październiku miała zlecić wykonanie projektu, a następnie starać się o środki na remont drogi dojazdowej do składowiska z dotacji na tak zwane drogi transportu rolnego. Trasa ta, prowadząca w dużej mierze wśród pól, częściowo pokryta jest asfaltem, a częściowo - tłuczniem. Mieszkańcy pobliskich domów skarżą się na kurz unoszący się po przejeździe pełnych ciężarówek. Kiedy latem pisaliśmy o tym problemie, samorząd nie miał planów zmiany nawierzchni drogi. Nowe wiadomości cieszą. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, projekt jest w przygotowaniu, a termin składania wniosków o dotację to 31 grudnia, więc jest czas, aby wszystko przygotować.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oburzony Zawadczanin
Oburzony Zawadczanin 01.12.2020, 14:36
Ważne że uratowaliśmy kilka miejsc pracy w komunalce. Nie ważne że i tak już drogo to nas kosztuje. A cena nie idzie w parze z jakością uslug naszej komunalki. A co to nie stać nas.
tez zawadczanin
tez zawadczanin 02.12.2020, 15:56
Widzisz oburzony! Uratowaliśmy miejsca pracy, nie musimy płacić wpisowego 400tyś, plus rok w rok 80tyś,w międzyczasie Region podniósł cenę do 25 zł, w więc płacę teraz tyle samo, co w Regionie.Nasza komunalka zabierze mi nawet dodatkowy worek, a w Regionie ponad kubeł odpadów nie wezmą nic! Bo im żyłka w d...e pęknie.....no i jak tu się nie oburzać!
Obserwator
Obserwator 04.12.2020, 21:21
Tak zabieraja? Widzialem na wlasne oczy gdy stal spakowany worek ze smieciami oparty o kontener a pracownicy zawkomu go nie zabrali bo nie był w kontenerze (był już pełny) na uwage aby to zabrali tylko machneli reka.
Jola
Jola 07.12.2020, 21:58
I dobrze zrobili, na odpady z firmy należy mieć osobny kubeł
toja
toja 07.12.2020, 08:15
Tak!!! Zabierają! Nigdy u mnie nie było sytuacji ,że nie zabrali dodatkowych worków.
czytelnik102
czytelnik102 27.11.2020, 11:54
Czy projekt PSZOKA to jakaś nuklearna tajemnica tej gminy- to pytanie do pani Kowalskiej.
Zawadzan
Zawadzan 26.11.2020, 15:08
Szanowny autorze tesktu.. czy gdyby gmina wstapila do czystego regionu to nie musialaby wybudowac PSZOKu? Czy wtedy czysty region by to sfinansowal?
Pierwsze zdanie artykulu sugeruje, ze gdyby gmina nie pozostala przy systemie to PSZOK ktos inny by wybudowal czy finansowal jego budowe...
Co jest prawdą?
W kazdym z tych dwoch przypadkow gmina musialaby wybudowac PSZOK.


Pozostałe