Na rynku zacznie się dziać...

  • 27.11.2020, 08:24
  • PL
Na rynku zacznie się dziać... Tak w przyszłości wyglądać ma ujazdowski rynek

Rewitalizacja rynku w Ujeździe to jedna z najważniejszych inwestycji, w gminie Ujazd. O tym projekcie mówi się bardzo dużo i długo. W ubiegłym tygodniu odbyło się oficjalne przekazanie placu budowy. Rynek powoli zacznie zmieniać swoje oblicze...

Przypomnijmy, że podczas pierwszej fali pandemii burmistrz Hubert Ibrom poinformował o wstrzymaniu ogłoszenia przetargu na realizację przebudowy placu 1 Maja. Ogłoszenie przetargowe na wykonanie inwestycji pojawiło się we wrześniu, a dziś procedura przetargowa jest zakończona.

- Rewitalizacja rynku to jedyna inwestycja, która przesunięta została z powodu pandemii, a jest to nasz główny i priorytetowy projekt - zapewnia burmistrz. - Z perspektywy czasu wstrzymanie tego ogłoszenia wyszło na dobre naszej gminie. Sytuacja na rynku zamówień publicznych w obecnym momencie jest lepsza i stabilniejsza - tłumaczy.

Powstał już wstępny harmonogram prac. Roboty mają rozpocząć się już w grudniu tego roku. W pierwszej kolejności zdemontowany zostanie budynek byłej stacji paliw oraz teren wokół niego.

- W tym miejscu przeprowadzona zostanie nadziemna i podziemna rozbiórka. Rozebrany zostanie istniejący pawilon, a także pozostałości po dystrybutorach. Zlikwidowane zostaną również zbiorniki na paliwo, które znajdują się pod powierzchnią placu - informuje burmistrz Ujazdu.

W 2021 roku ma rozpocząć się realizacja głównych działań, takich jak: przebudowa głównej płyty placu, sieci wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej, kontynuowana będzie rozbiórka byłej stacji paliw.

W przyszłości na placu powstanie fontanna, schody zewnętrzne, rampy wejściowe, ławki oraz wiele innych elementów małej architektury. Odnowiony zostanie również pomnik, który znajduje się na obecnym rynku. Pojawią się również panele informacyjne, przybliżające historię Ujazdu oraz okolic. Będzie dużo zieleni, kwiaty, drzewa, ścieżka piesza, miejsca do odpoczynku...

- Chcemy, aby nasz rynek tętnił życiem, był miejscem spotkań mieszkańców, a także stanowił atrakcję, która przyciągnie do gminy Ujazd turystów - mówi burmistrz Hubert Ibrom.- To będzie rynek małego miasteczka, ale z długą i ciekawą historią - dodaje.

Odnowa rynku to także główne przedsięwzięcie, na obchody 800-lecia nadania Ujazdowi praw miejskich. Rocznica ta przypada na rok 2023. Plac 1 Maja, zgodnie z harmonogramem, ma zostać ukończony do końca czerwca 2022 roku.

Koszt tej inwestycji to blisko 8 mln zł, przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej na ponad 60%. Realizacją prac związanych z renowacją zajmą się lokalne firmy: Transkom z Jaryszowa oraz Gabart z Izbicka. Mieszkańcy gminy na bieżąco będą informowani przez wykonawców o możliwych utrudnieniach.

 

PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe