OSP Wysoka w KSRG

  • 27.11.2020, 12:24
OSP Wysoka w KSRG Strażacy OSP Wysoka

OSP Wysoka to już kolejna jednostka z gminy Leśnica, która od stycznia będzie działać w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Do systemu należą już OSP Leśnica, OSP Raszowa, OSP Zalesie Śl.

- OSP Wysoka jest niezbędna przy zabezpieczaniu odcinka A4, może szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia i jest gotowa na przeprowadzenie sprawnej akcji ratowniczej - mówi Piotr Zdziechowski, oficer prasowy KP PSP w Strzelcach Opolskich.

- Bardzo się cieszymy ze wstąpienia do KSRG. Dla naszego OSP to na pewno wielkie wydarzenie historyczne i możliwość dalszego rozwoju. Otwierają się przed nami nowe możliwości pozyskania dofinansowania. Przydałby się nam nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy do działań na autostradzie - mówi prezes OSP Wysoka Marcin Polewka.

Od maja 2016 roku jednostka zbierała białe szkło spożywcze, żeby mieć fundusze na wkład własny do zakupu sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Dzięki dotacjom z gminy Leśnica, MSWiA oraz zebranym przez siebie środkom udało się zakupić w ostatnich latach zestaw narzędzi hydraulicznych, aparaty ochrony dróg oddechowych oraz wentylator oddymiający. Łączna wartość sprzętu to 137 000 zł.

- Uzbieraliśmy ponad 120 ton szkła, które zawoziliśmy do huty w Jedlicach, niestety od października nie odbierają już surowca od indywidualnych odbiorców - informuje prezes - Chciałbym szczególne podziękować mieszkańcom i przedsiębiorcom za włączenie się w akcję zbiórki szkła. Dzięki temu mamy nowoczesny sprzęt, wymagany, by wstąpić do KSRG - dodaje.

Gmina Lesnica wspiera wszystkie jednostki OSP na swoim terenie. OSP Wysoka jest bardzo często dysponowana do akcji, dlatego w ostatnich latach została doposażona w ciężki sprzęt ratownictwa technicznego, a kolejnym dużym zakupem był średni samochód pożarniczy. Dzięki zaangażowaniu druhów i dobrej współpracy z nimi udaje się pozyskiwać różne dofinansowania - podkreśla burmistrz Leśnicy burmistrz Jastrzembski.

Strażacy działający w systemie KSRG mają obowiązek stawienia się na wezwanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba - mogą być skierowani do działań po za terenem swojej gminy czy powiatu.

 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe