Czekają na gaz

  • 20.11.2020, 12:20
  • MM
Czekają na gaz Świetlica w Żędowicach znajduje się przy ul. Strzeleckiej. Za nią znajduje się szkoła podstawowa

Strażnica ochotniczej straży pożarnej w Żędowicach jest za mała, by pomieścić współczesne wozy bojowe. Budynek miał być rozbudowany, ale okazuje się, że remont przedwojennej remizy jest nieopłacalny. W ubiegłym roku pojawił się pomysł, żeby zamiast remontować starą strażnicę, przerobić i rozbudować budynek świetlicy wiejskiej i tam stworzyć boksy dla OSP oraz miejsce dla innych wiejskich organizacji. Zaplanowano nawet w budżecie środki na wykonanie dokumentacji przebudowy świetlicy - 61 tysięcy złotych, ale na razie powstała tylko koncepcja.

Świetlica wiejska mieści się w budynku, który pozostaje w stałym zarządzie szkoły podstawowej w Żędowicach - kiedyś znajdowało się tam gimnazjum. W budynku mieści się też biblioteka oraz są trzy mieszkania, w których pozostają lokatorzy.

Przed pandemią odbyło się spotkanie urzędników z przedstawicielami wsi, na którym omawiano, jak przebudować świetlicę, jakie pomieszczenia są potrzebne społeczności wiejskiej. Organizacje działające we wsi złożyły pisemne deklaracje, że akceptują pomysł na stworzenie w świetlicy centrum wiejskiego z remizą OSP włącznie.

Strażacy niecierpliwie czekają na jakieś konkretne informacje co do przyszłości ich siedziby. W październiku miało się odbyć spotkanie z burmistrzem w tej sprawie, ale je odwołano. W urzędzie dowiedzieliśmy się, że trwa procedura zmierzająca do wyprowadzenia mieszkańców z budynku. Szkoła nadal zarządza obiektem.

- W roku bieżącym opracowano koncepcję zagospodarowania budynku - informuje Małgorzata Kowalska, skarbnik gminy. - Nie zlecono dotychczas sporządzenia projektu przebudowy obiektu. Środki na ten cel planuje się zabezpieczyć w budżecie gminy na rok 2021. Przebudowa uzależniona będzie od stanu finansów gminy Zawadzkie oraz możliwości pozyskania na ten cel środków zewnętrznych - dodaje.

Od burmistrza Mariusza Stachowskiego dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej w przyszłym roku budynek świetlicy zostanie podłączony do sieci gazowej. Pozwoli to na uniezależnienie go od szkoły - obiekty mają wspólne ogrzewanie. Będzie to kolejny krok do budowy nowej remizy i centrum aktywności wiejskiej. Na razie finał tych prac wydaje się jednak dość odległy.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adam
Adam 25.11.2020, 09:45
Co oznacza "trwa procedura zmierzająca do wyprowadzenia mieszkańców z budynku"? Chodzi o wywalenie ludzi na bruk? Jak śmieci?
Piotr
Piotr 22.11.2020, 18:45
Wprowadzenie OSP na teren szkolny to jakaś głupota. Ciekaw jestem jak przed budynkiem szkolnym będzie przerwa i dzieci i będą musiały wyjechać wozy strażackie to odpowie za bezpieczeństwo dzieci. To tylko jeden przykład. O innych przeciw na razie nie piszę ale mieszkańcy sami mogą je wskazać.

Pozostałe