Dwa lata rządów w pigułce

  • 18.11.2020, 08:24
  • PL
Dwa lata rządów w pigułce Hubert Ibrom funkcję burmistrza Ujazdu pełni od 2018 roku

W listopadzie mija drugi rok, odkąd stanowisko burmistrza miasta i gminy Ujazd objął Hubert Ibrom. Kolejny rok kadencji to czas na przemyślenia, podsumowania i zdefiniowanie planów na przyszłość...

Gmina jest organizmem, który do sprawnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego przewodzenia oraz ciągłego wyznaczania kierunków rozwoju. Zapytaliśmy, jak z tymi zadaniami radzi sobie Hubert Ibrom.

- Na pierwszej sesji powiedziałem to, co zawsze powtarzał mi mój śp. ojciec: „Cokolwiek robisz, rób to najlepiej jak potrafisz”, to właśnie tym mottem staram się kierować w swoich codziennych działaniach - mówi. - Praca burmistrza jest specyficzna, ponieważ musi on koordynować i kierować wszystkimi instytucjami, które znajdują się na terenie gminy. Burmistrz to także przede wszystkim lider, który wyznacza im cele, dzięki którym wszystkie te obszary będą się doskonalić i płynnie spełniać swoje funkcje. Sektory te żyją swoim życiem, ale łączy je jeden mianownik, praca na rzecz dobra gminy - tłumaczy.

Przez okres dwóch lat dużo działo się w gminie Ujazd. Odbywały się różne wydarzenia kulturalne, realizowano akcje społeczne oraz inwestycje. Spytaliśmy burmistrza o szczególne sukcesy w jego dotychczasowej pracy.

- Burmistrz to szef firmy, gdzie nie zysk, a człowiek jest najważniejszy. Jako burmistrz muszę spełniać potrzeby społeczne - przyznaje. - Cieszę się z każdej zrealizowanej inwestycji, większej czy mniejszej, każdej, która zmienia naszą małą ojczyznę na lepsze.

Osiągnięcia Huberta Ibroma w dużej mierze związane są z rozwojem strefy gospodarczej. Na ujazdowskie tereny udało mu się niedawno ściągnąć dwóch potężnych inwestorów. Mowa tu o amerykańsko-japońskiej firmie Monosol i polskiej sieci marketów Dino.

- Pozyskanie tych przedsiębiorców stworzy nowe miejsca pracy. Będzie ich około 400. Firmy te będą odprowadzać podatki, z których do naszego budżetu wpłyną 2 mln rocznie. Są to realne pieniądze, które napędzą działania naszej gminy - wyjaśnia burmistrz.

Uaktywnione zostały również tereny inwestycyjno-handlowe między oczyszczalnią ścieków a piekarnią w Ujeździe. Tam m.in. powstanie stacja paliw z myjnią i diagnostyką samochodową.

- Perełką wśród dotychczasowych osiągnięć jest natomiast wywalczenie dodatkowego zjazdu z obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w Ujeździe Goj - przyznaje obecny burmistrz. - Tego zjazdu nie było w planach, a była to ważna sprawa. Po ciężkich negocjacjach zakończona powodzeniem - wspomina.

Obok większych inwestycji są również te mniejsze, ale także bardzo istotne. Udało się m.in. położyć światłowód w całej gminie, doposażyć place zabaw przy przedszkolach, regularnie poprawiany jest stan gminnych dróg oraz prowadzony projekt dotacji do wymiany pieców.

Trzeba też mierzyć się z problemami. Takim jest kwestia związana ze skomunikowaniem Ujazdu z Kędzierzynem-Koźlem.

- Zależy nam na poszerzeniu nitki kędzierzyńsko-kozielskiego MZK o Ujazd. Jest to zadanie bardzo wyczekiwane przez naszych mieszkańców, ale ciężko na ten moment je zrealizować. Prowadzimy rozmowy w tej kwestii - mówi burmistrz.

Jakie są plany?

- Sztandarowe jest podjęcie dalszych działań związanych z rewitalizacją rynku, poprawą gospodarki wodnej, odtworzenie stawu w Starym Ujeździe - wylicza.

Te inwestycje realizowane będą w 2021 roku.

Obok planów są także marzenia...

- Moim marzeniem jest stworzenie projektu połączenia wszystkich miejscowości gminy ścieżkami pieszo-rowerowymi. Pracujemy nad tą koncepcją - zdradza Hubert Ibrom. - Pomysłów i potrzeb mieszkańców jest wiele, jednak ograniczone są środki. Ważne jest zarządzanie budżetem w taki sposób, aby środki rozdzielić w miarę równo, nikogo nie zostawić w tyle - podsumowuje.

 

PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe