Budżet obywatelski będzie w Zawadzkiem

  • 13.11.2020, 09:02
  • MM
Budżet obywatelski będzie w Zawadzkiem

Na sesji 2 listopada rada miejska głosowała nad wprowadzeniem w życie pomysłu burmistrza, o którym już pisaliśmy na naszych łamach. Kilka tygodni temu Mariusz Stachowski zapowiedział, że chce, aby w gminie Zawadzkie powstał budżet obywatelski. W naszym powiecie podobny sposób angażowania mieszkańców w sprawy lokalne stosuje gmina Strzelce Opolskie.

Zdaniem burmistrza budżet obywatelski to mechanizm, który da mieszkańcom większy wpływ na wydatki publiczne. W tej kwestii zgodzili się z nim wszyscy radni, ale część uważa, że okres pandemii nie jest dobrym czasem, aby startować z taką inicjatywą. Sporo miast obecnie zawiesza swoje budżety obywatelskie.

Radny Michał Rytel na sesji podkreślał, że inicjatywa burmistrza jest fenomenalna, ale moment nieodpowiedni nie tylko z powodu epidemii, ale też ciągle niejasnej sytuacji z kosztującym miliony remontem hali sportowej. Zdaniem Rytla uruchomienie budżetu obywatelskiego to zabranie konkretnych środków z budżetu, które są teraz bardzo potrzebne. Gmina ma wiele niedokończonych spraw i nie powinna w takiej chwili brać się za kolejne.

Burmistrz w odpowiedzi przypomniał, że gmina cały rok oszczędzała, aby złagodzić skutki pandemii, ponadto udało się uzyskać pomoc od państwa. Zdaniem Mariusza Stachowskiego kwota budżetu obywatelskiego jest stosunkowo niewielka - 50 tysięcy złotych, a mieszkańcy się upominają o takie rozwiązanie. Burmistrza poparł radny Andrzej Kotylak, który uważa, że ta inicjatywa pozwoli mieszkańcom zająć się czymś innym, niż koronawirus i spojrzeć inaczej na obecną rzeczywistość.

W głosowaniu 9 radnych opowiedziało się za powstaniem budżetu obywatelskiego, trzech wstrzymało się od głosu, trzy osoby były nieobecne. Radni przyjęli regulamin zgłaszania wniosków i przeprowadzania głosowania, harmonogram budżetu na 2021 rok, wzór zgłoszenia propozycji do budżetu oraz wzór karty do głosowania. Wszystkie te informacje można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zawadzkie.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Raul
Raul 20.11.2020, 16:59
Smok ma rację. Podczas głosowania należy przestrzegać trzech zasad: jawności, kworum na sali oraz podejmowania rozstrzygnięć zwykłą większością głosów. Ostatnia zasada oznacza, że za przyjęciem projektu uchwały musi być więcej radnych niż przeciw niemu. Dla wyniku pozostają natomiast bez znaczenia głosy radnych uprawnionych do głosowania, ale wstrzymujących się. Ten sposób głosowania oznacza także, że przy równej liczbie głosów za i przeciw, projekt uchwały nie uzyskał wymaganej, zwykłej większości głosów, a więc nie został przyjęty.
Aj
Aj 13.11.2020, 16:38
Mieszkańcy bardzo dziękują za NIC tym "wspaniałym" radnym - bezradnym, którzy wstrzymują się od głosu! Masakra - to powinno być zabronione!
Skinny
Skinny 16.11.2020, 11:30
To nic nie szkodzi, ze ktos wstrzymuje sie od glosu. Przy podliczeniach do glosowania unzaje sie taki glos jako "przeciw" - czyli jako nie.
W takim razie podsumowanie glosow wyglada nastepujaco: 9x tak > 3x nie. Wiekszosc abolutna zostala zagwarantowana, a wiec wniosek przeszedl.
Smok
Smok 18.11.2020, 10:15
A mi się zawsze wydawało, że o wyniku przesądza różnica pomiędzy głosami za i przeciw. i wynik tego głosowania to 9-0. Według ciebie trzech było przeciw...?
Skinny
Skinny 19.11.2020, 14:32
Nie "przeciw". Przy podliczaniu glosowania przyjmuje sie "tak i nie" aby osiagnac wynik. Glosowanie na "za" przyjmuje sie jako "tak". Kazdy inny aspekt rozumie sie jako "nie". W ten sposob powstaje swego rodzaju hustawka - lub jak niektorzy mowia "przeciwwaga". Symbol powszechnie znanej Iustitia (czyt. Lusticja) w budynkach sadow...
Smok
Smok 20.11.2020, 10:01
Nieprawda. Jak będą dwa głosy za, jeden przeciw, a 12 się wstrzyma, to wynik głosowania jest 2-1.
Skinny
Skinny 20.11.2020, 12:02
Wiekszosc abolutna musi byc zagwarantowana.
Smok
Smok 20.11.2020, 20:31
Więc jak jest 2 na 1 przy 12 wstrzymujących, to wynik jest negatywny? Proste pytanie, prosta odpowiedź. Trochę pojechałeś, a teraz próbujesz wjechać na inny temat. Kworum, bo o tym chyba mówisz, to całkiem inna sprawa. Mogę dać inny przykład. 7 głosów za, 6 przeciw, 2 się wstrzymuje - nadal twierdzisz, że wstrzymujące liczy się jako "nie"?
Marco
Marco 13.11.2020, 15:18
Gmina nie ma na remont hali i podstawowe potrzeby, ale szastać kasa burmistrz nadal potrafi. Ciekawe kto potem te wszystkie inicjatywy będzie kończył?

Pozostałe