Eko trening w leśnej siłowni

  • 13.11.2020, 15:11 (aktualizacja 13.11.2020, 15:47)
  • MM
Eko trening w leśnej siłowni

Zamknięcie siłowni i klubów fitness to nie lada wyzwanie dla osób prowadzących zorganizowany, sportowy tryb życia. Brak dostępu do profesjonalnych zajęć, urządzeń i sprzętu sportowego to problem, ale można go częściowo rozwiązać. Parki i lasy na szczęście wciąż są dostępne. Warto to wykorzystać.

Danuta Plewnia z Zawadzkiego, dwukrotna wicemistrzyni Polski w rzucie oszczepem, przez 16 lat była zawodowym sportowcem, a doświadczenie i wiedzę na temat treningu zdobywała od różnych trenerów z kadry Polski. Ma doktorat z nauk o kulturze fizycznej. Przez prawie 10 lat była wykładowcą na Politechnice Opolskiej, a obecnie uczy WF-u w szkole,  jest wychowawcą w placówce opiekuńczo-wychowawczej i resocjalizuje dzieci i młodzież poprzez sport. Oprócz tego prowadzi treningi indywidualne i grupowe (obecnie częściowo zawieszone z powodu pandemii), jest autorką profilu na Facebooku "Aktywne życie - zdrowie, rekreacja, sport treningi". Pani Danuta od lat skutecznie wykorzystuje naturalne środowisko, aby efektywnie podtrzymywać dobrą formę.

- W Zawadzkiem z każdej strony są lasy. Mam tam swoje ulubione miejsca, w których trenuję – mówi oszczepniczka. - Las to świetne miejsce do wykonywania treningów wzmacniających, ogólnorozwojowych i kondycyjnych. Każdy trening zaczynam od truchtu, później ćwiczeń rozciągających, a następnie wprowadzam różne ćwiczenia siłowo-wytrzymałościowe z wykorzystaniem "przyrządów" leśnych, np. gałęzi, kamieni, pni drzew, ławeczki. Leżący na ziemi pień doskonale nadaje się do przeskoków (jednonóż, obunóż), wskoków czy zeskoków, jak również do różnych ćwiczeń w podporach.

Drewniane klocki, gałęzie mogą służyć jako dodatkowe obciążenie do wzmacniania barków lub do wykonywania ćwiczeń złożonych. Taką samą funkcję mogą pełnić większe kamienie - takimi "ciężarkami" można trenować rzuty. Do ćwiczenia w lesie można również użyć drewnianej belki jako sztangi, a pagórki wykorzystać do treningów interwałowych np. podbiegi pod górę bądź dynamiczne wysokie unoszenie kolan.

- W naszych lasach często można spotkać ławki, takie stojące pod zadaszeniem, na których można wykonywać multum ćwiczeń, niezależnie od pogody – przekonuje trenerka. Można wstępować naprzemiennie nogami na ławkę, jak również wykonywać różne ćwiczenia w podporze np. tak zwaną deskę, pompki, pompki szwedzkie, czyli w podporze tyłem na ławeczce i wiele, wiele innych.

Leśna ławeczka może być również zamiennikiem standardowych mat do ćwiczeń – można wykonywać na niej wiele ćwiczeń w leżeniu przodem, tyłem, w klęku itp. Ławeczki i drzewa są idealną podporą do rozciągania mięśni. Wymienione ćwiczenia może zrobić każdy, niezależnie od wykonywanej pracy, trybu życia. Przebywanie na łonie natury, na świeżym powietrzu sprawia, że człowiek jest odprężony, zrelaksowany, wyciszony i pełen pozytywnej energii.

- Trening to radość na wielu płaszczyznach, satysfakcję daje samo ćwiczenie, to czas dla siebie, czas na odpoczynek psychiczny – podkreśla trenerka. - Wyjście do lasu, obcowanie z naturą, pozwala na wyciszenie się i oderwanie myśli od dnia codziennego. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet gdy zaczynam trening z głową pełną codziennych spraw, to piękno przyrody, spokój w lesie sprawiają, że umysł stopniowo się oczyszcza, myśli się zmieniają, następuje rozluźnienie.

Przypominamy też, że las to naturalny filtr. Dociera tu o wiele mniej zatrutego smogiem powietrza, niż jest go w mieście. To niezwykłe dobro mamy w naszym powiecie zwykle kilkaset metrów od domu. Pamiętajmy o tym!

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe