Wirtualny spacer pełen ciakwostek

  • 19.11.2020, 10:06
  • MM
Wirtualny spacer pełen ciakwostek Fundacja Górażdże

W 2009 roku w Kopalni Wapienia "Górażdże" powstała ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Jej pomysłodawcą i twórcą był zmarły niedawno, wybitny opolski przyrodnik dr Krzysztof Spałek. Ścieżka stała się niezwykle popularnym celem wycieczek dla przedszkoli i szkół, a także osób prywatnych. Obecnie z powodu pandemii została zamknięta.

Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie znalazła sposób, jak udostępnić ścieżkę zwiedzającym w tym nietypowym czasie. W ubiegłym miesiącu powstała wirtualna wersja ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej po Kopalni Wapienia "Górażdże". Teraz można online poznawać niezwykłe walory przyrodniczych tego terenu, występujące tam cenne gatunki roślin i zwierząt.

- Spacer jest skonstruowany w oparciu o funkcję Street View, czyli pokazuje rzeczywistość w wymiarze 360° -  mówi Monika Szafranek z zarządu Fundacji. - Tego typu złożone w całość panoramy sferyczne pozwalają na dowolną zmianę pola widzenia poprzez obracanie kursorem w lewo i prawo o 360°, spoglądanie w górę i w dół z możliwością przybliżania i oddalania perspektywy. W ten sposób oglądający ma wrażenie, że jest "wewnątrz" tego świata. Co więcej, dzięki tak dużej mobilności, w wirtualnej wersji może zobaczyć nawet to, czego nie da się obejrzeć w trakcie tradycyjnej wycieczki! - przekonuje.

Powstała także multimedialna prezentacja walorów przyrodniczych kopalni, wizualizacje tablic znajdujących się na ścieżce z możliwością "zajrzenia" do znajdujących się tam informacji. Przystanki są umiejscowione w tych samych punktach, gdzie znajdują się w rzeczywistości. Po kliknięciu na wybrany element widz przeczyta interesujące opisy gatunków flory i fauny występujących w kopalni. Stworzony został również multimedialny przewodnik po terenie zawierający informacje o złożu, celu jego wydobycia, o prowadzonej rekultywacji terenu. Jest tam też film pokazujący kopalnię, strzelanie czy pracujący sprzęt górniczy.

Dodatkowym elementem i zachętą do wizyty online w Kopalni Górażdże będzie konkursowy quiz "Kopalnia EKO-wiedzy, przygotowany specjalnie dla uczniów, którzy przejdą cały wirtualny spacer po ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej. Szkoły, które zaangażują najwięcej uczniów i uzyskają najwyższą ilość poprawnych odpowiedzi, otrzymają dotacje finansowe do 5 000 zł , które będą mogły przeznaczyć na dowolny projekt edukacyjny realizowany w 2021 roku. Również uczniowie, którzy jako pierwsi udzielą prawidłowych odpowiedzi będą mogli liczyć na atrakcyjne nagrody rzeczowe. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Fundacji www.aktywniwregionie.pl zakładka: Projekty własne.

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe