Oddział dla chorych na Covid w Strzelcach

  • 20.10.2020, 08:28
  • bea
Oddział dla chorych na Covid w Strzelcach

Oddział chorób wewnętrznych strzeleckiego szpitala jest przekształcany w oddział dla chorych na koronawirusa, dostępnych dla nich będzie 25 łóżek. Było to konieczne ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań w regionie.

- Do tej pory mieliśmy w szpitalu łóżka dla pacjentów z tzw. wstępnej segregacji, tu była podejmowana decyzja, czy pacjent może być leczony w domu, czy też trzeba go przekazać do specjalistycznego szpitala - informuje wicestarosta Waldemar Gaida. - Teraz tworzymy stricte oddział zakaźny. To nie jest suwerenna decyzja powiatu, takie są zalecenia wojewody i na nie przystaliśmy wspólnie z dyrekcją placówki - zaznacza.

Gdyby tak się nie stało, i tak część lekarzy ze Strzelec mogłaby zostać przeniesiona np. do Kędzierzyna-Koźla, gdzie jest główny szpital dla chorych na Covid-19.

- Obecnie na oddziale wewnętrznym przebywa 25 pacjentów, są oni sukcesywnie wypisywani. Wszystko odbywa się z zachowaniem dobra chorych - wyjaśnia dyrektor szpitala w Strzelcach Opolskich Beata Czempiel. - Wszystko jest w fazie reorganizacji. Przyszli pacjenci, którzy będą musieli skorzystać z usług interny, skierowani zostaną do Ozimka, Krapkowic, Opola...

Dla władz powiatu i szpitala ważne jest też zadbanie o bezpieczeństwo personelu, który będzie zajmował się zakażonymi.

- Oddział zostanie usytuowany na 3 piętrze, osoby z innych oddziałów nie będą miały do niego wstępu, zostanie odgrodzony śluzami na wejściu i wyjściu - opisuje wicestarosta. - Zostanie zorganizowana też tzw. strefa zero dla personelu z prysznicami i przebieralnią - dodaje.

Czy w związku z utworzeniem oddziału do Strzelec trafi też nowy sprzęt?

- My należymy do tzw. II stopnia zabezpieczenia, gdzie pacjenci muszą mieć podany tlen, czy dostaniemy dodatkowe respiratory? Tego na dzisiaj nie wiemy - przyznaje Gaida. - Będziemy o to zabiegać...

Szpital w Strzelcach nie jest jedyny w regionie, który tworzy oddział zakaźny. Takie powstają też w innych placówkach powiatowych, w ubiegłym tygodniu uruchomiono go np. w Głubczycach - też w miejsce oddziału wewnętrznego.

 

bea

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe