Czy to zabytkowa droga?

  • 16.10.2020, 08:18
  • MM
Czy to zabytkowa droga? Brukowane ulice kiedyś były szczytem nowoczesności, dziś są raczej utrapieniem...

W Żędowicach jest jedna droga powiatowa - ulica Strzelecka - której nawierzchnia pokryta jest kostką brukową. Taki stan nawierzchni pamięta czasy sprzed drugiej wojny światowej i co za tym idzie, droga objęta jest ochroną konserwatorską. Mieszkańców kostka irytuje, na zebraniu sołeckim mówili, że ulica wymaga remontu, a najlepiej, żeby pokryto ją po prostu asfaltem. Pojawił się nawet pomysł przygotowania wniosku podpisanego przez mieszkańców wsi w tej sprawie.

Dzięki staraniom radnego powiatowego i mieszkańca Żędowic, Joachima Szostoka, w tym roku w powiatowym budżecie znalazło się 60 tysięcy złotych na bieżące renowacje na drodze. Za te pieniądze naprawionych zostanie około 400 m2 drogi. Zakres prac został uzgodniony z Joachimem Szostokiem, który w terenie pokazywał pracownikom starostwa, gdzie należy drogę poprawić. W miejscach, gdzie kostka jest najbardziej zapadnięta, została rozebrana, a firma remontująca wykonuje nową podbudowę i układa bruk z powrotem. Prace obejmują wjazd na kocie łby od strony Barutu, drogę na wysokości szkoły podstawowej i w okolicach przejazdu kolejowego.

Poprosiliśmy w starostwie powiatowym o ustalenie, czy wchodzi w grę pokrycie Strzeleckiej asfaltem. Odpowiedział nam Janusz Żyłka.

- W roku bieżącym ani przyszłym nie planuje się kompleksowego remontu nawierzchni - informuje. - Jakiekolwiek planowanie położenia nawierzchni bitumicznej na kostce musiałoby być wpierw uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Opolu. Ponieważ nie planuje się przebudowy drogi, nie ma też dokumentacji ani wspomnianego uzgodnienia.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hans
Hans 22.10.2020, 14:51
Ta droga boła robionoł jeszcze za Niymca! Nie ważcie sie jyj ruszać! Łona wytrzimie wiancej jak te wasze Polske asfalty...
Jolka
Jolka 19.10.2020, 10:30
Zauważcie państwo, że w Żędowicach nie ma ani jednej drogi, która by była zrobiona kompleksowo, jak należy. Nie ma drogi z nowym asfaltem z nowymi chodnikami, wszędzie czegoś brakuje! Albo wylali jakiś badziewny asfalt co po pierwszej zimie jest do remontu albo zrobili gdzieś prowizoryczny chodnik a druga jest do d***. Pomijam fakt, że wzdłuż głównej drogi dzieci idą po trawie do szkoły... bo po czym mają iść?!
Jolka
Jolka 19.10.2020, 10:23
Jak spod kół jadącego auta wystrzeli taki kamień i nie daj Boże zabije człowieka to może się ktoś obudzi, że żyjemy w XXI wieku, bo niektórzy Żędowianie żyją jeszcze czasami wojny i powiedzeniem "bo to Niemcy robili i to jest dobre".
Mieszkanieć gminy
Mieszkanieć gminy 18.10.2020, 20:05
Za czasów cesarstwa rzymskiego też budowano brukowane drogi, a były dużo równiejsze i szersze.
Były 7 metrów szerokie, tak aby mogły się minąć dwie kolumny wojska.
plakon
plakon 18.10.2020, 14:06
a ile kosztuje ta kostka i sie jom sprzedo bo interes sie musi krancic i wszysko za zgodom urzednikow z gminy i radnych
plakon
plakon 18.10.2020, 10:24
wszystko co dobre najlepyj zniszczyc zaloc asfaltym i na 3dni byndzie dobre a a droga je wizytowkom Zyndowic i cza oto dbac bo te nowe asfaltowe dobre na 5 minut
Mumin
Mumin 22.10.2020, 18:00
Ja pironie ja pieronie "wszytstko co dobre trza zaorać" ja bo Hitler budowoł. Hehe masakra to trzeba przsiąść się na furmankę wywalić telewizor nowy i zamieszkać w skansenie ,osadzie.
Rol
Rol 17.10.2020, 15:41
Droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika,
Właśnie ten chodnik zabytkiem już nie jest
Plakoń
Plakoń 16.10.2020, 20:54
Widziałem pracowników tej pseudo firmy co to remontują ul. Strzelecką. Niech mi ktoś wytlumaczy jak to się dzieje że rozebrali kostkę a gdy ułożyli spowrotem masa kamieni została nieużyta i wywieziona ciężarówką ch.j wie gdzie? Przez te szpary kostka zacznie chodzić a co za tym idzie chyba nie muszę pisać. Jak zwykle gmina zamiast jakość woli mniej wydać. Ale w sumie co się dziwić skoro jesteśmy najbiedniejszą gminą w Polsce.
Skinny
Skinny 20.10.2020, 09:27
Jesli sie nie myle, to gmina za te droge nie odpowiada. To jest bodajze droga powiatowa...
Hildegarda
Hildegarda 16.10.2020, 19:47
Jestem mieszkanką tej wsi. Dla niektórych kierowców czy asfalt czy nie znak 40km/h nie obowiązuje 🙄🙄🙄
Patataj
Patataj 16.10.2020, 15:52
Remont, ktory zakończył się w ostatnim tygodniu byl wykonany byle jak. W kostce sa szpary. Została duza nadwyzka kamieni. Jak mozna taki fragment drogi wyremontowac w 4 dni? Ekipa remontowa byla mocno wczorajsza i nie wygladali na fachowców.
Skinny
Skinny 16.10.2020, 13:35
W Rzymie tez maja kostki brukowe i swietne rozwiazanie aby wszyscy - mieszkancy i konserwator zabytkow - byli zadowoleni.
Podobnie jak na Autostradzie A4 frezuje sie nawierzchnie o kilka milimetrow (usuwa sie wierzchnia warstwe kamienia). W ten sposob eliminuje sie nierownosci w postaci polokraglych krawedzi kostki.
Dosc kosztowne rozwiazanie i pracochlonne. Ale rozwiazanie problemu istnieje.
Mateusz
Mateusz 16.10.2020, 13:25
Ta droga to swego rodzaju wizytówka Żędowic. Warto ją zachować, a poddać jedynie naprawie i zapewne przetrwa dłużej niż wylany na nią asfalt. Rozumiem, że w XXI wieku i przy tak dużej ilości samochodów, każdy chciałby sunąć po równej powierzchni, ale warto zwrócić uwagę, że droga ta poniekąd także hamuje piratów drogowych co w okolicach szkoły wydaje się ważne.
jolka
jolka 16.10.2020, 10:25
ta droga to zmora mieszkańców a konkretnie ich aut..
Niko
Niko 16.10.2020, 15:31
Właśnie jak ktoś tu mieszka wie ze ta droga jest bez sensu
Ewald piesiec
Ewald piesiec 16.10.2020, 09:07
Szok! Czy wy wiecie, że ta droga jest z 1913 roku? To jest zabytek!! Chcecie zalać zabytek asfaltem? Puknijcie w głowę. Asfalt sobie możecie wylać na swoim podwórku, nie będzie trzeba trawy kosić. I najlepiej jeszcze wytnijcie u siebie wszystkie drzewa - nie będzie trzeba grabić liści jesienią. Jestem w szoku.
Też plakoń
Też plakoń 18.10.2020, 17:27
To przejedź po tej kostce na rowerze. A ścieżki rowerowej nie ma. Jest to droga starszych ludzi zmierzających do kościoła. Wierz mi że jazda po niej na rowerze to samobójstwo.
Plakon
Plakon 16.10.2020, 22:30
Człowieku
Tylko ze jest różnica jak mieszkasz w innej miejscowości i przejezasz tam raz na ruski rok a jak mieszkasz pezy tej ulicy
Tu jest ograniczenie do 10ton a większość tirow w nocy jedzie właśnie tu
Całe domy sie trzęsą i niszczą bo tez sa stare!!
Nie wspominam juz nawet o autach w których jak Jedziesz po tej drodze to masz wrażenie że tracisz wszystkie śruby
Patataj
Patataj 16.10.2020, 15:47
Bo nie mieszkasz przy tym zabytku. Gdy przejezdza tir bądź autobus caly dom sie trzęsie. Sciany popękane. Kto pdppwoe za takie szkody?
Słoik z Warszawy
Słoik z Warszawy 20.10.2020, 18:45
Postawcie kamery, a potem mozna tirom mandaty policyjne wlepiać i po problemie.

Kocham ta drogę. Gdykolwiek widzę brukowaną drogę, to przypomina mi się szczęśliwe dzieciństwo w Żędowicach.
Czytelnik76
Czytelnik76 16.10.2020, 12:12
Droga byłaby w niezmienionym stanie, gdyby nie przekopy i przewierty, to ją dobiło. W wielu miejscowościach przywraca się takie drogi, zdejmując warstwę asfaltu. Dobrze, że Pan Achim tak podziałał, tylko trzeba popilnować żeby roboty nie spartolili.
Paloma
Paloma 16.10.2020, 14:33
Jeżeli droga jest zabytkiem to wszystkie prace powinny być wykonywane pod nadzorem konserwatora zabytków , po zakończeniu prac związanych z budową kanalizacji sanitarnej kostka brukowa była ułożona w dużej części drogi na nowo . Po ułożeniu zostało dobre kilkadziesiąt ton kostki granitowej nadwyżki !!! Po ostatnim cząstkowym remoncie polegającym na rozebraniu i ułożeniu kostki na nowo znowu zostało kilka ton nadwyżki !!! Jeszcze ze dwa remonty i po zabytku

Pozostałe