Gmina wykorzystuje europejskie środki

  • 15.10.2020, 08:15
  • JG
Gmina wykorzystuje europejskie środki Brama przejdzie gruntowny remont
Na czyste powietrze i zabytki

W sali Urzędu Stanu Cywilnego w strzeleckim ratuszu w czwartek, 1 października, burmistrz Tadeusz Goc, skarbnik gminy Piotr Szuba i wicemarszałek Roman Kolek podpisali dwie umowy na realizację projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Pierwsza z nich dotyczy zadania „Zatrzymać smog II - program ochrony powietrza w gminie Strzelce Opolskie”. To już druga edycja, której celem jest ograniczenie emisji pyłu PM10 i dwutlenku węgla w gminie. W projekcie będzie uczestniczyć 46 nieruchomości, w których wymienione zostaną stare źródła ciepła na nowe ekologiczne. Zaplanowano montaż 15 kotłów gazowych, 13 pomp ciepła wraz z 12 instalacjami fotowoltaicznymi, 12 kotłów na biomasę i 4 kotłów na ekogroszek V klasy.

- W tej edycji mieliśmy mniej chętnych niż w pierwszej, wynika to m.in. z tego, że wprowadziliśmy limity na wartość inwestycji. Dodatkowo marszałek województwa dał też inne wytyczne przy drugim naborze, które jako beneficjent musieliśmy spełnić, żeby otrzymać pieniądze np. analizowana była kwestia ubóstwa energetycznego i gęstość zaludnienia. Musieliśmy wybrać nieruchomości, które najbardziej rokowały jeśli chodzi o efekt ekologiczny - mówi Katarzyna Dynak z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Teraz będziemy weryfikować zgłoszone nieruchomości. Mając już doświadczenie z pierwszej edycji, wiemy, że często stan faktyczny w budynkach różni się od tego zadeklarowanego we wniosku, dlatego musimy wszystko dokładnie sprawdzić. Zdarza się również, że mieszkańcy nie są właścicielami danej nieruchomości, nie mają uporządkowanych spraw własnościowych. Są osoby, które już rezygnowały z dofinansowania, dlatego na początku przyszłego roku zrobimy nabór uzupełniający, będziemy o tym informować - dodaje.

Koszt całkowity projektu wynosi 1 256 700 zł, z czego wnioskowane dofinansowanie to 427 278 zł. Podobnie jak w pierwszej edycji mieszkańcy mogą liczyć na udzielenie dofinansowania do inwestycji do 67%.

- Im więcej teraz robimy, tym większe mamy szanse, że ziemia przetrwa i ludzie będą mieli gdzie żyć. Pierwsza edycja programu dobrze się sprawdziła, teraz kolej na drugą. To bardzo dobra sytuacja, kiedy są środki europejskie dedykowane jednemu działaniu, do tego dołożone są środki samorządu gminy, a trzeci filar to udział osoby, która doskonale już dzisiaj wie, że trzeba zmian. Wzrosła nasza świadomość, że musimy dbać o własne otoczenie, bo inaczej skracamy własne życie - mówi wicemarszałek Roman Kolek.

Dziedzictwo kulturowe też ważne

Gmina Strzelce podpisała również umowę dotyczącą refundacji środków na przebudowę dachu w budynku Centrum Kultury w Szczepanku. Prace były realizowane w 2018 roku i pisaliśmy o nich na naszych łamach. Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - pojawił się podjazd dla wózków.

- Społeczność Szczepanka w kapitalny sposób połączyła środki unijne ze wsparciem Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej, w ramach której zainstalowano system odprowadzania wody z dachu budynku - mówi Roman Kolek. - Tego typu działania dowodzą, że środki idą na najbardziej potrzebne działania. Miałem okazję zobaczyć ten obiekt i jeszcze dużo jest do zrobienia, w związku z tym każdy pieniądz, który służy poprawie warunków, jest cenny. Najważniejsze rzeczy zostały już zrobione, czyli wymieniono dach i odnowiono część pomieszczeń. To miejsce ma żyć i jeszcze bardziej służyć ludziom - dodaje.

W przyszłym roku remontu i konserwacji doczeka się również zabytkowa brama zamkowa, która znajduje się przy wejściu do parku miejskiego. Odnowione zostaną też figury św. Floriana i św. Jana Nepomucena, całość zostanie podświetlona.

Zadania zaliczają się do projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego w gminie Strzelce Opolskie”. Jego całkowity koszt szacowany był na 606 968,59 zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 299 999,94 zł.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe