Zafoliowani...

  • 13.10.2020, 12:12
  • bea
Zafoliowani... Folie składowane były na placu za urzędem gminy, skąd trafią do profesjonalnej utylizacji

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ubiegłym roku ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej, takich jak siatki i sznurki do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu big bag. Zadanie realizowane jest za pośrednictwem samorządów. Rolnicy z gminy Izbicko deklarowali swój udział w programie w październiku i listopadzie ubiegłego roku.

- Zadeklarowana ilość odpadów wyniosła wtedy 71,4 ton - informuje Dariusz Bekiersz z Urzędu Gminy. Szacunkową masę odpadów podzielono na: odpady z folii rolniczej – 47 020 kg, odpady z siatki do owijania balotów – 12 320 kg, odpady ze sznurka – 2 835 kg, odpady po nawozach i opakowania typu big bag – 9 240 kg.

We wtorek 6 października w Izbicku odbierano od rolników poprodukcyjne śmieci. Całe przedpołudnie ustawiały się długie kolejki traktorów z przyczepami wyładowanymi foliami i opakowaniami.

Okazuje się, że odpady te stanowią duży problem - do niedawna rolnicy bez problemu mogli plastikowe opakowania sprzedać, specjalistycznym firmom, które przerabiały je na granulat. Takie firmy poznikały z rynku, skup przestał się im opłacać. Tymczasem, zgodnie z ustawą o odpadach, rolnicy nie mogą folii, czy worków po nawozach wyrzucać wraz ze śmieciami bytowymi. Nie są one uważane za odpad komunalny. Na odbiór tego rodzaju frakcji trzeba mieć podpisane umowy z przedsiębiorstwami zajmującymi się recyklingiem i utylizacją.

Zgodnie z programem NFOŚiGW rolnicy na swój koszt musieli dowieźć odpady do Izbicka, gmina otrzyma max. 500 zł dofinansowania za tonę zebranej folii.

Warto śledzić informacje na temat kolejnych naborów do programu usuwania folii. Rolnik, jak każdy przedsiębiorca, musi mieć udokumentowane, co robi z odpadami powstałymi w wyniku własnej działalność.

 

bea

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe