Ceny niższe, niż zapowiadano

  • 23.12.2019, 14:15
  • Martyna Mirek

W przetargu ogłoszonym przez gminę Zawadzkie na odbiór i zagospodarowanie śmieci wpłynęła jedna oferta na kwotę 1 milion 207 tysięcy złotych. Przetarg obowiązuje na okres od 1.01. do 30.06.2020 r. Dodatkowo gmina ponosi koszty administracyjne związane z prowadzenie systemu gospodarowania śmieciami, trzeba wybudować Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i zapłacić rachunek za grudzień tego roku, który do urzędu trafi w styczniu. Z wyliczeń urzędników wyszło, że aby pokryć wszystkie powyższe zobowiązania, opłata za odbiór odpadów od mieszkańca powinna wynosić 31 zł. To drakońska podwyżka, bo wcześniej opłata wynosiła 18 zł. Jeszcze wyższą stawkę zaplanowano za śmieci zmieszane: 124 zł od osoby (wcześniej 30,50 zł). Od nowego roku nie będzie możliwe niesegregowanie śmieci. Wyższa stawka ma być karą za błędną segregację.

Drastyczny wzrost stawek przeraził radnych i mieszkańców. Na sesji 9 grudnia rozgorzała burzliwa dyskusja na temat poprawności urzędniczych wyliczeń, dostępnych alternatyw i realnych obciążeń dla rodzinnych budżetów. Sprawę dogłębnie analizował Michał Rytel, który uważa, że gmina powinna nadal samodzielnie prowadzić gospodarkę śmieciową, ale zmienić zasady. Swoje spostrzeżenia mieli też Józef Romberg i Katarzyna Kanoza. Ich zdaniem należy spróbować włączyć się do Czystego Regionu.

Rozmowy trwały ponad 4 godziny. Ich efektem jest obniżka zaproponowanych stawek. Po sugestiach radnych zdecydowano, że w opłacie na razie nie zostanie uwzględniona budowa PSZOK-u, przez co stawka za śmieci segregowane spadła do 28 złotych. Ustalono też, że kara za niesegregowanie wyniesie 56 zł. Radni podjęli też uchwałę o wyrażeniu woli przystąpienia do Związku Międzygminnego Czysty Region. W obu głosowaniach radni nie byli jednomyślni. Ustalono też ulgę 3 zł dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy będą kompostować bioodpady.

Martyna Mirek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Grreg
Grreg 13.01.2020, 09:31
A co z opłata za popiół - przecież wiele osób ma już pompy ciepła i inne alternatywne do węgla źródła ogrzewania i nie mają pojemników na popiół bo go nie wytwarzają i dla tych mieszkańców powinien być ustalona ulga ???

Pozostałe