To się należało

  • 07.10.2020, 12:12
  • MM
To się należało Tablicę odsłoniła Anna Szulc, żona zmarłego

Izba Geologiczna w Kielczy we wtorek, 29 września, otrzymała imię prof. Joachima Szulca - naukowca, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańca Żędowic, który zmarł nagle zimą tego roku. Profesor Szulc pozostaje w pamięci swoich przyjaciół - geologów z UJ oraz środowiska lokalnego gminy Zawadzkie, które wiele mu zawdzięcza.

To on był inicjatorem powstania Izby Geologicznej w Kielczy, która jest jedynym tego typu obiektem w zarządzie Lasów Państwowych. Podczas jednego ze spotkań z nadleśniczym Zdzisławem Siewierą Szulc zwrócił uwagę, że nadleśnictwo ma izbę przyrodniczą, a nie ma geologicznej, a nasze tereny są bardzo ciekawe pod tym względem. Nadleśniczy znalazł odpowiedni budynek - starą stodołę przy Leśnictwie Zarzecze w Kielczy. Izba powstawała etapami w latach 2012-2013, wiele prac wykonano tu w czynie społecznym, a wszystko odbywało się pod nadzorem naukowym prof. Joachima Szulca i dra Arkadiusza Barona - miejscowego historyka.

W izbie stoją podświetlone gabloty ekspozycyjne, na ścianach zamontowano naturalnej wielkości profil glebowy oraz przekrój warstw geologicznych ziemi od okresu prekambru do czasów obecnych. Uwagę zwraca oryginalny rdzeń z przeprowadzonego odwiertu geologicznego sięgający od warstwy wierzchniej gleby aż do wapieni triasowych, który został przeprowadzony na użytku ekologicznym „Koloteich” w leśnictwie Mosty. W piwnicy pod stodołą znajduje się odtworzony wystrój dawnej chaty kuźników.

Izbę otwarto we wrześniu 2014 roku i jak mówił podczas uroczystości nadania imienia Zdzisław Siewiera, będzie ona trwałym pomnikiem zmarłego profesora. Obecny nadleśniczy Grzegorz Furmański ochoczo przystał na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Lasu, aby stworzoną przez Joachima Szulca izbę nazwać jego imieniem. Obecni na uroczystości goście wspominali profesora jako osobę przyjazną, ciepłą i chętnie dzielącą się swoją wiedzą. Burmistrz Mariusz Stachowski podkreślał, że takie upamiętnienie mu się należało.

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe