Szerzej nie będzie!

  • 06.10.2020, 10:08
  • MM
Szerzej nie będzie!

W Staniszczach Wielkich trwa budowa chodnika wzdłuż ulicy 1 Maja, od Kościelnej do Dworcowej. Mieszkańcy zabiegali o tę inwestycję, bo droga jest tu wąska, a ruch duży, szczególnie w sezonie kajakowym. Teraz, gdy widać już jak będzie wyglądał chodnik, nie wszyscy są zadowoleni.

Uwag jest wiele, inwestycja się przeciąga. Prace miały się skończyć na początku września, a obecnie umowę z wykonawcą przedłużono do 23 października. Powodem są roboty dodatkowe związane z powstającym wraz z chodnikiem odwodnieniem drogi. Pojawiły się dodatkowe koszty, na które starostwo musiało znaleźć fundusze.

Mieszkańcy skarżą się, że chodnik na niektórych odcinkach jest za wąski. Z dokumentacji wynika, że w najwęższych odcinkach ma on mieć 80 cm szerokości.

- Jak tu się poruszać z wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim? - pyta oburzony mężczyzna. - Jak już to robią, to powinni porządnie! - uważa.

Niestety, pracownicy starostwa nie mogli zaplanować szerszego chodnika - droga jest zbyt wąska. Poszerzenie kosztem prywatnych działek byłoby długotrwałe, kosztowne, a i tak nie wszędzie możliwe, bo budynki stoją tam bardzo blisko drogi.

Staniszczanie skarżą się też na sam proces prowadzenia prac. Na wąskiej, krętej drodze firma remontowa zajmuje połowę jezdni, a nikt nie steruje ruchem.

- Nie widać, czy coś jedzie z naprzeciwka, o wypadek nietrudno - twierdzi staniszczanin, który zadzwonił do redakcji. - Przecież remontowany jest odcinek pomiędzy dwiema łączącymi się drogami. Nie lepiej było całkowicie go zamknąć, dla bezpieczeństwa kierowców i samych pracowników?

Starostwo nie rozważało takiej opcji.

- Roboty ze względu na charakter prac nie wymagają zamknięcia drogi dla ruchu i są prowadzone zgodnie w zatwierdzonym projektem organizacji ruchu - wyjaśnia Adam Sładek z powiatowego wydziału dróg. - Ze względu na konieczność wykonania przejść poprzecznych przez jezdnię z elementami kanalizacji możliwe są chwilowe wstrzymania ruchu - dodaje.

Pracownicy starostwa podkreślają, że budowa chodnika przy 1 Maja to tak naprawdę ukłon ze strony starosty dla mieszkańców Staniszcz, bo w tym miejscu nie ma warunków technicznych do budowy pełnowymiarowego chodnika.

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Staniszcze Małe
Staniszcze Małe 07.10.2020, 21:45
Budowa chodnika przy 1 Maja to tak naprawdę ukłon ze strony starosty dla mieszkańców Staniszcz za to że głosowali w drugiej turze za Kostoniem a przeciw Żyłce! Dlatego tak chętnie Pan Burmistrz partycypuje w kosztach tego chodnika. Więc Staniszczanie cieszcie się że macie przynajmniej te 80 cm szerokosci chodnika. Zresztą nie liczcie na kolejne etapy budowy w następnych latach.

Pozostałe