Grzybiarzu, nie zgub się!

  • 22.09.2020, 11:43 (aktualizacja 22.09.2020, 11:56)
  • MM
Grzybiarzu, nie zgub się!

Idąc do lasu, musimy stosować się do podstawowych zasad: nie palić ognia, nie zostawiać śmieci. Pamiętajmy też, że do lasu nie można wjeżdżać samochodami. Grożą za to mandaty. Lepiej zostawić auto na parkingu leśnym, których jest sporo w naszej okolicy.

W lesie można się łatwo zgubić, nawet na znanym terenie - las przecież cały czas się zmienia. Mieszkańcy Staniszcz Małych opowiadają, że bardzo łatwo zgubić się w leśnym paśmie pomiędzy ich wioską a Spórokiem. Pobłądziło tam wielu miejscowych.

- Kiedyś błądziłem tam dwie godziny i wyszedłem w zupełnie nieoczekiwanym miejscu - po drugiej stronie leśnej drogi, choć jestem pewien, że jej nie przekraczałem - opowiada pan Paweł. - To niezwykłe miejsce. Grzyby można znaleźć, ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać - dodaje z tajemniczym uśmiechem.

Leśnicy pouczają, jak nie zgubić się w leśnym gąszczu. Las podzielony jest na sektory, tzw. oddziały. Każdy oddział ma swój numer, który umieszczony jest na słupku w południowo-zachodnim rogu oddziału. Gdy znajdziemy słupek, powinniśmy iść w jednym kierunku, by wyjść z lasu bądź trafić na tzw. linię oddziałową. Podążając nią trafi się na drogę.

Obecnie, gdy powszechne są smartfony, warto w telefonie zainstalować odpowiednią mapę, np. korzystając ze strony polecanej przez Lasy Państwowe: www.bdl.lasy.gov.pl. Gdy znajdziemy słupek oddziałowy, znajdujemy jego numer na mapie i już wiemy, gdzie jesteśmy! Można też zaopatrzyć się w tradycyjne mapy.

Gdy zgubimy się w lesie - nie wpadajmy w panikę, stosując się do powyższych zaleceń na pewno odnajdziemy drogę, a w ostateczności możemy skorzystać z pomocy służb ratunkowych.

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe