Kino to nasza szansa?

  • 22.09.2020, 12:12
  • MM
Kino to nasza szansa? Czy w tym budynku znów będzie kino?

Biblioteka i Kultura w Zawadzkiem działa obecnie w oparciu o fundusze gminne, choć burmistrz od początku zapowiadał, że chce, aby instytucja sama na siebie częściowo zarabiała. Podejmowano wiele prób: sala widowiskowa wynajmowana jest zewnętrznym podmiotom - chętnych nie ma jednak wielu, organizowano biletowane koncerty różnych wykonawców, ale często trzeba je było odwoływać - z powodu małej liczby odbiorców. Zapraszano też teatry i operetki, ale ich ceny były wysokie i trzeba było do nich dopłacać, aby widzowie skusili się na zakup.

Pracownicy BiK-u mają więc inny pomysł na stały zarobek.

- Mamy salę kinową na 300 osób, a nie mamy stałego kina - mówi Dominik Kowalski, zastępca dyrektora. - Uruchomienie go może być dla nas wielką szansą!

Kowalski gruntownie przeanalizował koncepcję reaktywacji stałego kina w Zawadzkiem. Kilkanaście lat temu taka placówka w Zawadzkiem padła, bo miała wysokie koszty utrzymania. Teraz budynek jest po gruntownym remoncie i co ważne, jest ogrzewany całą zimę i jest tu osoba dbająca codziennie o porządek - to koszty, które BiK ponosi już teraz, gdy sala nie jest intensywnie używana.

- Powinniśmy wykorzystać potencjał tkwiący w sali kinowej - mówi z entuzjazmem Dominik Kowalski. - Ludzie nie chcą dawać za udział w biletowanych imprezach więcej niż 30 złotych. Bilet do kina kosztowałby mniej niż 20. Kino daje szeroki wybór tematyki: komedie, horrory, bajki dla dzieci - każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli kino będzie działało stale, to mieszkańcy nie będą musieli szukać oferty, sprawdzać tak jak obecnie: czy w tym tygodniu jest jakiś film, czy nie. Będą mogli po prostu przyjść - wylicza.

Aby kino mogło ruszyć, konieczne jest doposażenie kinoteatru. W sali jest już odpowiedni ekran, który jednak wymaga czyszczenia, jest też nagłośnienie. Trzeba kupić lub wynająć profesjonalny projektor z serwerem z ochroną praw autorskich oraz kupić system sprzedaży internetowej biletów. Należy też przygotować stanowisko kasowe i stanowisko do sprzedaży popcornu i napojów. Te mogliby obsługiwać na umowę-zlecenie studenci.

Koszty, które należy ponieść, by kinoteatr spełniał wymogi dystrybutorów filmowych, to około 300 tysięcy złotych, ale inwestycja ta powinna zdaniem Kowalskiego się zwrócić w ciągu 2-3 lat.

- Szkoły jeżdżą do kina 2 razy w roku - mówi zastępca dyrektora. - Na pewno wszystkie szkoły z okolicy przyjadą do nas, bo będzie bliżej i taniej. Ceny u nas będą konkurencyjne dla kinopleksów w miastach. Powstanie stała oferta rozrywkowa na miejscu - snuje swoją wizję Kowalski. - W kinie będą mogli się reklamować nasi sponsorzy - będziemy mieli dla nich konkretną i atrakcyjną ofertę. Działanie kina da nam stały dochód, poduszkę finansową, która sprawi, że będziemy mogli ryzykować organizację nawet niszowych koncertów, występów, nie bojąc się, że ściągnie to na nas kłopoty finansowe.

BiK dąży do utworzenia kina, ale potrzebne środki są duże - nie wiadomo więc, czy pomysł wypali. Czy stale działające kino w naszym powiecie będzie cieszyło się zainteresowaniem? Poszlibyście do takiego kina? Zapraszamy do udziału w ankiecie na stronie strzelec.info.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Smok
Smok 01.10.2020, 22:20
Nie wierzę, że kino się spłaci, ale trzymam kciuki, fajnie by było, żeby t o kino w końcu funkcjonowało. Może się uda. "Trzeba przygotować stanowisko kasowe" - nieprawda! Stanowisko jest, tylko wejście zostało zamurowane. Czy chcecie ludzi wpuszczać przez katakumby obok kibli? Nie róbcie tego, to gotowy przepis na odstraszenie klientów. Kłania się tutaj niezbyt dobry pomysł przebudowania wejścia sprzed kilkunastu lat, który sprowadził się w praktyce do jego likwidacji. "Potrzebne stanowisko do sprzedaży popcornu". Wiem, że popcorn jest w stanie przewyższyć dochody z biletów, ale na Boga, nie sprawiajmy wrażenia, że wierzymy w to, iż zrobienie kina wymaga sprzedaży popcornu. Jak chcemy sprzedawać popcorn, to sprzedajmy go, ale nie mieszajmy w to kina. Nazywajmy rzeczy po imieniu, bo potem znów będzie się mówić, że kino w Zawadzkiem się nie sprawdza, a tak naprawdę będzie to winna zbyt drogiego popcornu. Poza tym, jest sprawa rozmontowanych części krzeseł na widowni - one tam powinny wrócić. Tak samo zdekompletowany balkon, na którego środku postawiono prowizoryczną budkę projekcyjną. Jeśli to faktycznie ma wypalić to trzeba zadbać o wszystko, projektor i sprzęt przenieść do sali projekcyjnej, a balkon i widownię przywrócić do oryginalnego stanu. To wszystko mogą się wydać pierdoły, ale są to szczegóły, które tworzą atmosferę na sali i jej niepowtarzalny klimat, a kino nasze ma w tym względzie się czym pochwalić. Uchybienia w tym zakresie są równie istotne, jak kasa, wejście, projektor i popcorn, więc trzymam kciuki za odtworzenie naszego kina, ale proszę pamiętać o zamyśle, jaki towarzyszył projektowaniu tego budynku i przywrócić to, co z ducha tego projektu przez niefrasobliwe podejście beztrosko zniknęło.
Rudi z dworcowej
Rudi z dworcowej 26.09.2020, 06:49
Dominik Kowalski jest super kierownikiem i ma pomysły na cale zło. My z Marianem jak trza pomozemy, bedzie dobrze. Nieraz ratowaliśmy Burmistrza w opałach i zaś wyratujemy tj. wysprzątamy, naprawimy i jak trzeba to upalimy.
obywatel
obywatel 24.09.2020, 00:12
brawo!
ML
ML 23.09.2020, 18:35
Taki sam sens jak pociąg do Kielczy. Przerabiałem to. Nie jest prawdą, że cały obiekt jest ogrzewany i nie poniesie się dodatkowych kosztów. W zimę nagrzanie jednorazowe sali kinowej parę lat temu kosztowało ok 500 zł. Mimo symbolicznej opłaty za wynajem sali gmina dopłacała do "interesu". Ale czego nie robi się dla mieszkańców. Przy komercyjnym wynajmie (nie były to absurdalne stawki, szczególnie jak uwzględni się ogrzewanie) żadnego kina by nie było. Inna sprawa to aktualnie COVID, koszt modernizacji (nagłośnienie, projektor).
Mimo wszystko trzymam kciuki bo chętnie bym poszedł, a nie jeździł do Lublińca. Ciekawe jak to się u nich finansuje.
BiK w Zawadzkiem
BiK w Zawadzkiem 25.09.2020, 09:59
Chcielibyśmy odnieść się do powyższego komentarza. Prawdą jest, że parę lat temu kiedy obiekt był administrowany przez nieistniejący już GOSiT jednorazowe nagrzanie sali od zera wiązało się ze sporymi wydatkami spowodowanymi wzrostem poboru energii cieplnej. Trzeba także nadmienić, że częstotliwość wykorzystania sali było dużo mniejsza niż obecnie dlatego nie opłacało się jej ogrzewać na bieżąco. Po przekazaniu administracji nad budynkiem Bibliotece i Kulturze znacząco zwiększyło się wykorzystanie sali widowiskowej jak i całego budynku. Obecnie pomieszczenia w kinoteatrze są wykorzystywane praktycznie codziennie gdyż odbywają się w nich takie zajęcia jak: kurs tańca, treningi mażoretek, zajęcia jogi, lekcje gry na perkusji, klarnecie, trąbce, saksofonie, gitarze, zajęcia plastyczne oraz lekcje studia wokalnego. Ponadto zwiększyła się częstotliwość projekcji kinowych (darmowych oraz płatnych w ramach kina objazdowego). Z tego względu budynek ogrzewany jest na bieżąco a sala widowiskowa jest jedynie dogrzewana w przypadku większych imprez co nie powoduje sporego skoku poboru energii cieplnej. Modernizację nagłośnienia przeprowadziliśmy we własnym zakresie o czym pojawiła się informacja w poprzednich wydaniach Strzelca Opolskiego. Na dzień dzisiejszy do otwarcia kina potrzebny jest jedynie projektor spełniający wymagania dystrybutorów filmowych, system sprzedaży biletów oraz stanowisko kasowe wraz z punktem gastronomicznym. Przytoczony w powyższym komentarzu Lubliniec jest wzorcowym przykładem, że kino w mniejszej miejscowości może na siebie zarabiać jednakże jak w każdym biznesie należy liczyć się z ponoszeniem kosztów z tym związanych. Dziękujemy za pozytywne nastawienie do proponowanych inwestycji i dołożymy wszelkich starań aby je zrealizować.
ML
ML 30.09.2020, 09:02
Lubliniec - mniejsza miejscowość??? To Zawadzkie przy tym to co? Czy na pewno przynosiło zyski? Dlaczdgo w Strzelcach takie nie działa?
Sorry, ale teraz to na pewno nie jest czas na otwarcie kina. Nie wierzę, że zarobi na obsługę. Obłożenie będzie tylko przy hitowych filmach. Ile teraz takich wchodzi do kin? Wszyscy dystrybutorzy wstrzymują premiery. Tylko desperaci coś wpuszczają na rynek, a za 2 miesiące jest na Netflixie. Nie pamiętam ile kosztuje projektor, ale nie była to kwota 4 cyfrowa, raczej 6 cyfrowa. Czy gminę stać? Jak dach na hali?
Teraz to najgłupszy z możliwych terminów ruszania kina. Lubliniec jest teraz zamknięty. Skupiłbym się na regularnym puszczaniu nowości raz w miesiącu i odpowiedniej promocji. Ile było osób na ostatnich seanssch?
P.S. cieszę się, że obiekt jest wykorzystany.
BiK w Zawadzkiem
BiK w Zawadzkiem 30.09.2020, 11:56
Szanowny Panie ML, Lubliniec jak najbardziej wpisuje się w definicję "mniejszej miejscowości" gdyż ma mniej niż 25 tysięcy mieszkańców choć faktycznie Zawadzkie jest jeszcze mniejsze. Strzelce opolskie nie posiadają wystarczającej sali do projekcji filmów dlatego otwarcie kina w tej miejscowości wiązałoby się z większą inwestycją jednakże na pytanie dlaczego nie podejmuje się prób otwarcia kina w Strzelcach nie jestem w stanie odpowiedzieć. Co do terminu otwarcia kina prosimy o czytanie ze zrozumieniem gdyż w naszym wywiadzie nie informujemy, iż otwieramy kino lada moment a jedynie o planach na przyszłość i o szansach jakie może dać otwarcie kina po zakończeniu pandemii. Koszt projektora to faktycznie kwota powyżej 200 tysięcy złotych i faktycznie gminy nie stać w obecnej sytuacji na takie wydatki. Nikt nie mówi jednak, że gmina zamierza takowy projektor zakupić. W artykule informujemy, iż dołożymy wszelkich starań aby pozyskać środki na zakup projektora który pozwoli na otwarcie stacjonarnego kina w przyszłości. Nie mamy jednak pewności, czy nasze plany uda się zrealizować a na pewno nie zamierzamy otwierać kina w czasie trwającej pandemii bo jak trafnie Pan zauważył było by to w tej sytuacji kompletnie nie rentowne. Odnośnie projekcji nowości raz w miesiącu nie jest to zależne od nas gdyż decyduje o tym Opolskie Kino Objazdowe które w obecnej sytuacji związanej z Pandemią również ograniczyło swoją działalność. Nasza działalność skupia się na oferowaniu darmowych seansów nowości ukazujących się na DVD które wyświetlamy 2 razy w miesiącu. Otwarcie stacjonarnego kina w Zawadzkiem to na ten moment melodia przyszłości i koncepcja którą należy jeszcze dokładnie przeanalizować. Wywiad miał na celu poinformować mieszkańców o planach oraz poznać ich opinię. Obecna sytuacja związana z pandemią każe zweryfikować wszelakie plany dotyczące kultury i będziemy musieli poczekać, aż sytuacja się ustabilizuje aby podejmować dalsze kroki. Naszym zdaniem otwarcie kina po ustaniu pandemii, kiedy sytuacja wróci do normy jest w tym momencie jednym z najsensowniejszych sposobów na rozwinięcie oferty kulturalnej w gminie Zawadzkie i jest to poparte analizą rynku kinematograficznego i statystykami związanymi z działalnością kin w mniejszych miejscowościach.
tez zawadczanin
tez zawadczanin 23.09.2020, 17:17
Okazuje się, że remont hali sportowej pochłonie dodatkowy milion zł, a my lekką ręką chcemy się pozbyć z budżetu 400 tyś na rzecz Czystego Regionu!!!! Nie pozostanie nic innego tylko kolejna pożyczka na dokończenie remonty hali, bo brakuje ok.700tyś( 300tyś dokłada marszałek województwa), Hallo!!!! Czy "leci z nami pilot"-czy ,ktoś panuje nad finansami naszej gminy???
Jolka
Jolka 23.09.2020, 12:23
O i tu jest pomysł co może Pan Burmistrz zrobić z "nadwyżką" 400 tys. zł jaką chce przeznaczyć dla innej gminy... Panie Burmistrzu to by się przydała inwestycja, 300 tys. zł na cele gminy Zawadzkie a nie K-Koźle.
Koniec
Koniec 22.09.2020, 20:16
Bardzo fajny pomysl. Odezwal sie glos lokalnego patriotyzmu.. szkoda tylko ze tak malo jest ludzi, ktorzy logicznie analizuja sytuacje. Gratulacje i powodzenia. Dominik Kowalski super pomysl. Pozniej tylko reklama i wio. Z drugiej strony w zawadzkiem na nastepnej sesji nasi radni ponownie beda glosowac za przejsciem naszej gminy do czystego regionu ze smieciami. I komentarz nasuwa sie jeden... jedni tak jak Domikik mysla jak uruchomic to miasto.... a radni, jest ich siedmiu glosuja za tym zeby dotychczasowe wplywy do budzetu naszej gminy zniknely.. i co najlepsze tlumacza to pozornie nizszymi kosztami, ktore mialyby ponosic mieszkancy. Ludzie powinni sie przebudzic... sa zakochani w fakcie ze tam jest 19.5zl od osoby.. ale tez poziom uslug jest inny. Moze w pierwszej kolejnosci powinnismy zrownac poziom uslug z czystym. Tylko czy w tym chodzi o to, aby wywozic do lasu czy aby wszystkie bez limitow byly odebrane od ludzi? Ludzie zainteresujcie sie praca radnych i pomyslcie logicznie. Ktos w bialych rekawiczkach chce bez pytania ludzi mieszkancow przeniesc gospodarke odpadami w rece innej gminy.
To jest skandal. Biedna gmina nie potrzebuje pieniedzy... woli ich sie zrzec poprzez przystapienie do czystego regionu. Radni obudzcie sie.
TRIP
TRIP 26.09.2020, 11:01
Ciekawe jaki będzie płacz gdy zostaniemy na obecnym monopolu firm Remondis i Zaw-kom, a burmistrz postanowi pieniądze pozyskać podnosząc stawki np. za śmieci
( oczywiście nie oficjalnie)
toja
toja 01.10.2020, 10:48
Płacz to już jest..w Czystym Regionie bo niema kolejnej naiwnej gminy w tym molochu!

Pozostałe