Niezdrowice z pomysłami

  • 18.09.2020, 08:12
  • JK
Niezdrowice z pomysłami Jeden z projektów - rewitalizację Kisgruby - udało się już pomyślnie zakończyć. Latem oficjalnie otwarto ten teren dla mieszkańców

Długo czekaliśmy, ale jest - pochwalili się mieszkańcy Niezdrowic.

Kilka dni temu przedstawiciele Stowarzyszania Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice podpisali umowę z zarządem województwa opolskiego na dofinansowanie zadania pn. „Remont szatni sportowej na cele rekreacyjne i kulturalne wraz z utworzeniem ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej o pszczołach w Niezdrowicach”.

- Otrzymamy 199 045 zł - mówi Artur Kiowski z niezdrowickiej Odnowy Wsi. - Środki te pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tego zadania.

Budynek szatni przejdzie kompleksową modernizację - od dachu poczynając, na podłogach kończąc.

- Ściany zostaną ocieplone, wymienimy okna, instalację wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie, które zamiast starego węglowego zastąpione zostanie ekologiczną pompą ciepła, w łazienkach pojawią się nowe płytki - wymienia Artur Kiowski. - Cieszymy się, że nasz wniosek zyskał wsparcie finansowe. Stało się tak dzięki pomocy ze strony urzędników gminnych, którym serdecznie dziękujemy.

Nowe szatnie na boisku mają być gotowe w sierpniu przyszłego roku.

Równocześnie na ul. Kanałowej zostanie utworzona ścieżka edukacyjna o pszczołach. Na boisku stanie tablica z opisem ścieżki.

- Zadanie, na które pozyskaliśmy środki, wpisuje się w szerszy projekt rewitalizacji Niezdrowic - wyjaśnia Artur Kiowski. - Nazwaliśmy go „Niezdrowice lasem pachnące, wodą i miodem płynące”. Przewidujemy utworzenie jeszcze dwóch innych ścieżek edukacyjnych: o wodzie na wale kanału i o lesie w rejonie Kisgruby. Mamy już projekty i niezbędne zgody od Wód Polskich oraz Nadleśnictwa, brakuje jedynie źródeł finansowania. Jesteśmy jednak dobrej myśli, ponieważ złożyliśmy wnioski o takie wsparcie do różnych podmiotów. Czekamy na decyzje. Liczymy na to, że uda się pozyskać pieniądze.

Ostatnio w Niezdrowicach oficjalnie otwarto zrewitalizowaną Kisgrubę - staw wśród lasu, miejsce odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Prace udało się sfinansować z grantu w wysokości 10 tys. zł, który Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi pozyskało z Fundacji Santander, oraz z nagrody dla Niezdrowic (8 tys. zł) za zajęcie trzeciego miejsca w Konkursie Piękna Wieś Opolska 2019.

- Mamy wizję i konsekwentnie ją realizujemy - mówi Artur Kiowski. - Nie udawałoby się to bez zaangażowania wielu mieszkańców wsi ze społecznikowskim zacięciem - dodaje.

 

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marek Stefański
Marek Stefański 19.09.2020, 23:02
Brawo Niezdrowice , brawo Artur Kiowski, tak trzymać.

Pozostałe