Dotacja lada dzień!

  • 15.09.2020, 12:04
  • MM
Dotacja lada dzień!

Kiedy tydzień temu zamieściliśmy w internecie informacje, że gmina Kolonowskie oferuje dotacje do zakupu ekologicznych źródeł ciepła, pod artykułem ukazał się komentarz, że Zawadzkie takiej oferty nie ma, a tłumaczy się tym, że jest biedne. Tymczasem już 31 sierpnia na sesji radni uchwalili dotację do wymiany kopcących pieców na przyjazne środowisku urządzenia.

Gmina Zawadzkie miała program wspierania wymiany pieców od 2011 roku, ale przez ostatnie dwa lata był on zawieszony. Gmina postanowiła wrócić do samodzielnego wspierania ekologicznych inicjatyw mieszkańców. Powstał jednolity tekst uchwały dotyczący dotacji, uwzględniający aktualne przepisy prawa oraz uwagi radnych.

W budżecie gminy Zawadzkie na ten rok zaplanowano 50 tysięcy złotych na wsparcie dla mieszkańców w zakresie wymiany źródeł ciepła. Wysokość pojedynczej dotacji może wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych brutto i nie więcej niż 4 000 zł. Kosztem kwalifikowanym jest wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej lub zakup urządzenia grzewczego, do wyboru: pompy ciepła, kotła elektrycznego, kotła olejowego lub kotła gazowego. Radni zdecydowali, że dotacją nie będą objęte kotły na ekogroszek i pelet. Tylko w przypadku przyłączenia do sieci ciepłowniczej kosztem kwalifikowanym są zakupy materiałów i budowy. W pozostałych przypadkach koszty robocizny i dodatkowego osprzętu nie podlegają dotacji.

Z dotacji nie mogą skorzystać osoby, które już mają ekologiczne źródła ciepła i chcą je wymienić na nowe. Kupując piece trzeba zwrócić uwagę, skąd pochodzą i jakie normy spełniają. Dotacja gminna nie może pokrywać wydatków przeznaczonych na inwestycje finansowane lub dofinansowane z innych bezzwrotnych źródeł.

Uchwała uprawomocni się 18 września, wtedy ruszy kampania promująca możliwość uzyskania dotacji przez mieszkańców i będzie można składać wnioski.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bobo
Bobo 23.09.2020, 11:33
2 lata temu wymienilem ogrzewanie na gazowke. Zwrocilem sie z prosba do Burmistrza o dofinansowanie. Co dostalem-nic, bo Gmina niestety akurat wtedy nie miala pieniedzy na dotacje. Zapewnili mnie, ze jak tylko program ruszy to moge sie znowu zwrocic z prosba. Ja sie grzeje 2 lata gazem i sie smieje. Nie wierze Burmistrzowi. Obiecuje gruszki na wierzbie.
Antoni
Antoni 22.09.2020, 20:00
Gmina Ujazd przeznacza 4.000 złotych dotacji na wymianę kopciucha na nowy piec na pellet czy ekogroszek (inne, droższe źródła ciepła też naturalnie). Tak, żeby każdego było stać. W ostatnich dwóch latach wymienili 80 kopciuchów - można? Można.
Czytelnik76
Czytelnik76 21.09.2020, 09:38
"Radni zdecydowali, że dotacją nie będą objęte kotły na ekogroszek i pelet." - modernizacja która jest osiągalna finansowo jest nie dotowana, reszta możesz zrobić ale z dotacją 4.000 zł - gdzie jest gaz w Żędowicach albo Kielczy??? Dla kogo ta dotacja, mydlenie oczu. Państwo Radni - bezradni!!!
rudi
rudi 21.09.2020, 18:46
Jest jeszcze pompa ciepła i kocioł olejowy. Trzeba cieszyć się z tego co można mieć, nie stale biadolić i widzieć tylko pesymistycznie.
Czytelnik76
Czytelnik76 22.09.2020, 13:25
Tak, szczególnie gdy masz 3 sąsiadów z kotłami na miał, którzy ze względu na dochody nie mają szans zmienić pieca nawet na taki na ekogroszek, trzeba pamiętać że żyjemy w najbiedniejszej gminie w Polsce, a działania dopasować do potrzeb mieszkańców tych niezamożnych, żeby wszystkim żyło się lepiej!!!
zaciekawiony
zaciekawiony 19.09.2020, 19:31
no i znowu do zedowic nic brawo radni
zenek
zenek 17.09.2020, 19:41
A gmina Strzelce daje 2500 zl gdzie cala inwestycja wynosi ok. 14000zl i dziwią sie ze malo ludzi chce z tego korzystać...

Pozostałe