Dotacja lada dzień!

  • 15.09.2020, 12:04
  • MM
Dotacja lada dzień!

Kiedy tydzień temu zamieściliśmy w internecie informacje, że gmina Kolonowskie oferuje dotacje do zakupu ekologicznych źródeł ciepła, pod artykułem ukazał się komentarz, że Zawadzkie takiej oferty nie ma, a tłumaczy się tym, że jest biedne. Tymczasem już 31 sierpnia na sesji radni uchwalili dotację do wymiany kopcących pieców na przyjazne środowisku urządzenia.

Gmina Zawadzkie miała program wspierania wymiany pieców od 2011 roku, ale przez ostatnie dwa lata był on zawieszony. Gmina postanowiła wrócić do samodzielnego wspierania ekologicznych inicjatyw mieszkańców. Powstał jednolity tekst uchwały dotyczący dotacji, uwzględniający aktualne przepisy prawa oraz uwagi radnych.

W budżecie gminy Zawadzkie na ten rok zaplanowano 50 tysięcy złotych na wsparcie dla mieszkańców w zakresie wymiany źródeł ciepła. Wysokość pojedynczej dotacji może wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych brutto i nie więcej niż 4 000 zł. Kosztem kwalifikowanym jest wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej lub zakup urządzenia grzewczego, do wyboru: pompy ciepła, kotła elektrycznego, kotła olejowego lub kotła gazowego. Radni zdecydowali, że dotacją nie będą objęte kotły na ekogroszek i pelet. Tylko w przypadku przyłączenia do sieci ciepłowniczej kosztem kwalifikowanym są zakupy materiałów i budowy. W pozostałych przypadkach koszty robocizny i dodatkowego osprzętu nie podlegają dotacji.

Z dotacji nie mogą skorzystać osoby, które już mają ekologiczne źródła ciepła i chcą je wymienić na nowe. Kupując piece trzeba zwrócić uwagę, skąd pochodzą i jakie normy spełniają. Dotacja gminna nie może pokrywać wydatków przeznaczonych na inwestycje finansowane lub dofinansowane z innych bezzwrotnych źródeł.

Uchwała uprawomocni się 18 września, wtedy ruszy kampania promująca możliwość uzyskania dotacji przez mieszkańców i będzie można składać wnioski.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zenek
zenek 2 dni temu, 19:41
A gmina Strzelce daje 2500 zl gdzie cala inwestycja wynosi ok. 14000zl i dziwią sie ze malo ludzi chce z tego korzystać...

Pozostałe