Kiedy chodnik na Stawowej?

  • 15.09.2020, 08:27
  • JG
Kiedy chodnik na Stawowej? Chodnik i ścieżka pieszo-rowerowa się kończą, a piesi muszą iść niebezpiecznym poboczem

Jestem mieszkańcem Strzelec, użytkownikiem ulicy Stawowej. Jest to bardzo niebezpieczne miejsce dla pieszych i rowerzystów: brak tu chodników czy pobocza. Jakiś odcinek jest wydeptany przez pieszych, a kawałek chodnika powstał przy okazji inwestycji na Rybaczówce - mówi jeden z naszych Czytelników. - Trzy lata temu ulica Stawowa stała się drogą wojewódzką 426, a ruch z ulicy Marka Prawego dla samochodów ciężarowych został skierowany na nią. Samochody mkną tam najczęściej powyżej 50 km/h. Chodnik kończy się na wiadukcie, gdzie na środku stoi tablica informacyjna o finansowaniu. Czy w najbliższym czasie chodnik zostanie zrobiony też dalej? - dopytuje.

Zarządcą ulicy Stawowej jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.

- Praktycznie kończymy inwestycje zapisane w poprzednim rozdaniu środków unijnych. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że budowa chodnika wzdłuż ul. Stawowej nie została umieszczona na liście najbliższych zadań. Ale chciałbym przypomnieć, że inicjatorem niekoniecznie musi być ZDW. W regionie realizuje się wiele inwestycji, które nie były w zakresie naszych działań, ale np. na skutek inicjatyw społecznych. Gminy, które uznają, że jest to lokalnie ważne, podpisują stosowną deklarację o współfinansowaniu projektu i/lub realizacji z urzędem marszałkowskim i najczęściej takie wnioski rozpatrywane są pozytywnie - mówi Arkadiusz Branicki, rzecznik ZDW.

Co na to gmina?

- Stawowa to droga Zarządu Dróg Wojewódzkich i to w ich gestii jest, żeby ją przebudować i wykonać chodnik na pozostałej części. Gmina dokłada się już do drogowych inwestycji powiatu i wspólnie je realizujemy. Sami mamy dużo swoich inwestycji, które przeprowadzamy i chcemy zrobić w najbliższym czasie, a niestety przez epidemię środki finansowe są mocno uszczuplone - mówi Małgorzata Kornaga. - Jednak podjęliśmy próby rozwiązania problemu i poprawy bezpieczeństwa pieszych w tamtym rejonie. Pracownicy ratusza już w 2018 roku napisali projekt do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego pt. „Poprawa bezpieczeństwa poprzez budowę chodnika w ciągu ulicy Stawowej w Strzelcach Opolskich”. Marszałek zakwalifikował projekt do głosowania, jednak mieszkańcy niechętnie oddawali głosy i szansa na wybudowanie chodnika przepadła - dodaje.

Na razie mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż ZDW wprowadzi ulicę Stawową na listę swoich drogowych inwestycji. Za kilka tygodni miną utrudnienia związane z zamknięciem krótkiego kawałka Budowlanych, wtedy pieszym i rowerzystom łatwiej będzie unikać ruchliwej wojewódzkiej.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnik
Czytelnik 16.09.2020, 06:25
No tak to się ma kiedy się nie chce czegoś zrobić - obwodnica Strzelec Opolskich , teraz chodnik- zawsze można zwalić na mieszkańców a my - czytaj władza- mamy czyste ręce...............

Pozostałe