Zaw-Kom czy Czysty Region?

  • 11.09.2020, 12:12
  • MM
Zaw-Kom czy Czysty Region?

Na sierpniowej sesji rady miejskiej powrócił temat zarządzania systemem gospodarki odpadami. Radni mieli rozstrzygnąć, czy gmina nadal samodzielnie chce działać na tym polu, czy też wejść do Związku Międzygminnego Czysty Region.

Wejście do związku ma być przede wszystkim ulgą dla kieszeni mieszkańców. Zawadzkie w tej chwili ma najwyższą w okolicy stawkę za śmieci: 28 zł od mieszkańca. Czysty Region - kwotę 19,50 zł, choć jak wielokrotnie powtarzano w dyskusji - może się ona zmienić. Dyskusja była długa, burzliwa, przerzucano się kwotami i argumentami przez niemal dwie godziny. Obecni na sesji przedstawiciele Zaw-Komu bronili obecnego stanu rzeczy, zwracając uwagę na straty, jakie poniesie gminna spółka, gdy kwestie śmieciowe przejdą do Czystego Regionu.

Część radnych otwarcie broniła obecnego systemu, zauważając, że spółka straci 30% dochodów i będzie musiała zwolnić 8 pracowników. Co za tym idzie Zaw-Kom będzie płacił niższe podatki do budżetu gminy. Dodatkowo pojawi się problem składowiska odpadów w Kielczy, gdzie trafi mniej śmieci niż do tej pory.

Inni radni opowiadali się za związkiem, który przejmie na siebie główną odpowiedzialność za kwestie śmieciowe, a mieszkańcy wyraźnie odczują spadek cen. Do tej pory w Zawadzkiem ceny były wysokie, ale też system gospodarki śmieciowej był, jak to nazwał burmistrz - luksusowy. W Zawadzkiem odbiera się wszystkie śmieci bez limitów. W przypadku przystąpienia do Czystego Regionu to się zmieni i mieszkańcy na pewno to zauważą.

Dyskusja podzieliła radnych na dwa równe obozy. Na sesji nie był obecny radny Hubert Hatlapa. Uchwały o przystąpieniu do Czystego Regionu na razie nie podjęto. Wyniki głosowania przedstawia tabela.

Decyzja o przystąpieniu lub nie do związku powinna zapaść do końca września, aby Czysty Region objął gminę Zawadzkie swoim systemem od początku 2021 roku lub gmina sama rozpisała przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów od początku przyszłego roku.

Za przystąpieniem
do Czystego Regionu
Za pozostaniem w obecnym
systemie, zarządzanym
przez gminę
Andrzej Kotylak Michał Baryga
Maria Miszczyk Agnieszka Jamrozik
Józef Romberg Katarzyna Kanoza
Jerzy Stasz Paweł Małecki
Andrzej Włóczyk Zuzanna Matusek
Dariusz Zajdel Michał Rytel
Katarzyna Zebrała Agnieszka Wasik

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tez zawadczanin
tez zawadczanin 29.09.2020, 20:22
Brawo radni ( 10-tka)!!! Stanęliście na straży finansów gminy.
Mieszkaniec Gminy
Mieszkaniec Gminy 24.09.2020, 16:34
Wracam do tematu śmieci ZAW KOM czysty region Po raz kolejny na przestrzeni kilku ostatnich lat wychodzi całkowita niekompetencja burmistrza pana Stachowskiego Może i on był dobrym grajkiem weselnym ale jako burmistrz to jest poracha Jak można nawet nie sprzedać tylko oddać dopłacając 400000 pln naszych podatków firmę która funkcjonuje i to dobrze funkcjonuje kilkanaście lat I to za co za obietnice niższych opłat za kubełki I tak za kilka tygodni podwyższą i co wtedy wina będzie nie burmistrza tylko radnych Burmistrz powie że to nie on głosował tylko radni Radni ludzie którzy powinni bronić dobra mieszkańców to będzie wasza wina Trzeba będzie póżniej żyć wiedząc do czego się rękę przylożyło Te 400000pln to co jest wizowe czy posag A co z pieniędzmi z ZAW KOMu Do tej pory wszystko zostawało w gminie Jak przegłosują czysty region to będziemy pieniążki widzieć jak świnia niebo Swoja drogo ciekawe co obiecały te tłuste misie z czystego regionu burmistrzowi i tym wszystkim co tak bardzo chcą tego czystego regionu Kasę może nie ale intratne stanowisko po zakończonej kadencji burmistrza ?Kto wie Ale jak niewiadoma o co chodzi to chodzi o kasę Tylko niekoniecznie dla miasta A może by tak tą całą sprawą zainteresować organy typu CBA ? Dbał ZAW KOM o zieleń miejską wszystko było ok Zaczął IZMAR to park miejski to jedna wielka katastrofa No ale cóż trzeba koledze pomóc i dać parę zleconek Pozdrawiam wszystkich myślących
tez zawadczanin
tez zawadczanin 18.09.2020, 14:28
Radnych powinna cechować również dalsza perspektywa w wyborze odbiorów śmieci .W 2022 kończy się takie odgórne narzucanie ROPOK-ów, gminy będą miały możliwość wyboru, My np.możemy wozić do Pyskowic tj. 20-25km ,a nie tak jak teraz do Dierżysławia prawie 90km! Trudno sobie wyobrazić że Czysty Region będzie woził do Pyskowic ,a samochdy puste będą wracać do K-K.
janosik
janosik 17.09.2020, 15:59
janosik do jolki
droga pani ''dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach'' jak mówi stare angielskie przysłowie ale ja jestem ciekaw jak to możliwe że jedni potrafią a u drugich'' to se ne da '
szan pani powtarza pani na wszystkie możliwe sposoby nasi ,naszej itp.mnie jednak zastanawia czy ma pani na myśli wszystkich mieszkańców naszej gminy także tych dla których każdy zaoszczędzony złoty ma znaczną wartość .
jestem ciekaw czy uważa pani że włodarze ościennych gmin działają na korzyść swoich mieszkańców wnoszących zdaniem pani zbyt niskie opłaty..
z pow .janosik
toja
toja 18.09.2020, 13:48
Do janosika.O jakich ościennych gminach Pan raczy wspomnieć?Bo ja widzę tylko Kolonowskie! Jemielnica, Strzelce Op.,Ozimek itd. NIE.Podaje Pan przykłady wygodne dla siebie.Czy tam zadziałali na niekorzyść mieszkńców.Czy wpłata 400tyś dla Czystego Regionu to jest działanie na korzyść mieszkanców tej "biduli" gminy Zawadzkie, przecież nas nie było stać na wkład własny do remontu ulic i kilka dotacji poszło....Teraz lekką ręką wrzucić te pieniądze z niewiadomym efektem końcowym! Bardzo dobrze ,że Pani Jola podkreśla "NASI NASZE"-wszyscy powinniśmy zadbać o NASZE a nie widzieć tylko czubek własnego nosa i wątpilwą w tym wypadku mniejszą opłatę!
Jolka
Jolka 18.09.2020, 13:40
Pan naprawdę bierze pod uwagę "10 zł" w kieszeni mieszkańca i porównuje Pan do 400 tys. zł wpisowego i 8 etatów pracy pracowników spółki Zaw-Kom?
W naszej gminie dużo rzeczy "se ne da" i powiem szczerze, że nie wiem co by się musiało stać żeby to się zmieniło, niestety brzydko porównując "z gó*** bicza nie ukręcisz".

Przepraszam, ale strasznie chaotycznie Pan pisze.
tez zawadczanin
tez zawadczanin 17.09.2020, 13:42
Do janosika. Pan radzi czytelnikowi by zapoznał się z ustawą śmieciową.Proszę nas uświadomić co ma ustawa śmieciowa do odpływu dochodów z PIT i CIT po wejściu do Czystego Regionu? Bo,że taki odpływ będzie nie ma Pan chyba wątpliwości! Co do tego "strumienia pieniędzy" o którym pisze czytelnik ,to już pierwsza wpłata wpisowego wstecz to 400tyś-mało??? Tak Pan ubolewa nad "bidulą" gmina- stać nas na to? Drogi Panie porównywanie możliwosci K-K do naszej gminy-wybaczy Pan nie skomentuję...
Jolka
Jolka 17.09.2020, 09:42
Zaw-Kom to jest NASZA spółka, w NASZEJ gminie, pracują tam NASI gminni mieszkańcy, NASI członkowie rodziny i Oni odprowadzają podatki do NASZEJ (opłakanej) gminy i żeby było coś u NAS to trzeba wspierać NASZYCH a nie wzbogacać i zatrudniać INNYCH pracowników i INNE spółki.
A podwyżki i tak będą... obojętnie kto przyjedzie po te nasze śmieci...
frelka
frelka 01.10.2020, 20:15
w hucie też pracowali NASI gminni mieszkańcy, huta też była NASZA i odprowadzała podatki do NASZEJ gminy, jak zwalniali setki ludzi to nikt tak nie lamentował!!! Spółka ZAWKOM to ochronka dla ludzi, którzy nigdzie pracy nie znajdą, brat ze siostrą, tatuś z synem, córka kolegi z orkiestry... itd. a my mieszkańcy ich utrzymujemy!!! tę klikę i sitwę!!
czytelnik102
czytelnik102 05.10.2020, 10:16
Aż tacy nieudacznicy tam pracują? Zgłaszałaś że nie masz dostarczanej wody, wywiezionych śmieci, albo kaloryfery nie grzeją? Porównania spółki komunalnej z hutą ma się jak pięść do oka. Hutę likwidował prywatny przedsiębiorca, z usług komunalnych MUSZĄ korzystać wszyscy - jeśli bardzo nie chcesz zrezygnuj z wody. Widzisz jakieś nieprawidłowości - zgłoś do organów a nie wylewaj własnych frustracji,
czytelnik
czytelnik 05.10.2020, 07:37
Frelko ! Prokuratura rejonowa znajduje się w Strzelcach Op.Tam zgłosić zawiadomienie nepotyzmu w Zaw-Kom-mie,a nie wylewać żale na forach
czytelnik
czytelnik 04.10.2020, 17:37
Niy godej frela tyś niy lamentowała?? A joł lamentowołi lamentuja do dzisiej!
janosik
janosik 16.09.2020, 18:18
janosik do czytelnika 102
drogi panie czytając pana komentarz ma się wrażenie że wszystko się panu poplątało
a więc po kolei bardzo jestem skąd u pana pewność że po przejściu będzie drożej. odnośnie strumienia pieniędzy które jakoby mają popłynąć do ..no właśnie dokąd to radził bym panu zapoznać się z tzw. ustawą śmieciową .
co do jednego muszę panu przyznać rację a mianowicie że gmina kędzierzyn jest znacznie bogatszą gminą od naszej biduli. ale tam nie zniechęcało się potencjalnych inwestorów drakońskimi stawkami za dostarczane media..ale szan panie.to jest temat z całkiem innej bajki...
z pow. janosik.
Czytelnik102
Czytelnik102 17.09.2020, 19:57
Panie Janosik nic się nie poplątało, za mało Pan wiesz na temat śmieci. Jeśli chodzi o ustawę śmieciową to takowej nie ma, jest ustawa o utrzymaniu porządku w gminach.. Jeśli chodzi o przepływy finansowe, z gminy popłynie: opłata wpisową, opłata członkowska, pity, inne opłaty za zniżki, a do gminy NIE wpłynie opłata za środowisko. Suma - milionik. Uważasz Janosik że mamy to płacić jak sam napisałeś do bogatszej gminy?
czytelnik
czytelnik 17.09.2020, 08:46
Nic tylko wpłacić 400tyś.do Czystego Regionu( 80tyś x 5 lat wstecz ,bo tego żądają) przecież bidulę gminę stać na to.
toja
toja 17.09.2020, 08:30
Szanowny Panie, w dalszym ciągu tkwi Pan w przekonaniu ,że cena jednostkowa jest najważniejszym wyznacznikiem! Nie bierze Pan pod uwagę,że ta "bidula" nasza gmina musi wpłacić wpisowe, nie bierze Pan pod uwagę ,że to gmina zbytnio rozbudowała przetarg i mamy np.gabaryty 4 razy w półroczu, Czysty Region raz w roku.Wystarczy zmienić kilka parametrów w zamówieniu przetargowym i cena będzie mniejsza. Muszę przyznać,że jestem pod wrażeniem Pana opinii,że to "drakońskie stawki za media" są powodem braku potencjalnych inwestorów w naszej gminie,iście karkołomne stwierdzenie,na marginesie cena wody w K-K jest wyższa!!!!
janosik
janosik 15.09.2020, 14:07
janosik do jolka
szan . pani to że obecny system jest chory i generuje niepotrzebne nikomu koszty jest oczywiste i myślę że nikogo nie trzeba przekonywać o konieczności zmian dalsze stagnacja podniesie tylko dodatkowo koszty,
droga pani jak pani myśli dlaczego nasza gmina znalazła się na ;;zaszczytnym ;; pierwszym miejscu wśród najbiedniejszych gmin w kraju,
.pozdrawiam janosik..
Jolka
Jolka 15.09.2020, 12:34
Życzę Wam drogi Mieszkańcu i Janosiku abyście Wy kiedyś nie znaleźli się w sytuacji takiej jak Ci pracownicy.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.09.2020, 11:02
Mamy wszyscy placic wieksza stawke zeby 8 pracownikow nie stracilo prace?Ty to masz glowe do..........
kiler
kiler 16.09.2020, 23:22
bedziesz placic mniej za smieci. Wiecej za podatek. I ciekawe kto gdzie glowe tutaj ma...
czytelnik102
czytelnik102 15.09.2020, 13:34
Mieszkańcu, tylko że po przejściu będzie drożej - nie taniej tak jak to przedstawiają. Z budżetu gminy popłyną strumienie kasy do kędzierzyna zamiast na : drogi, zieleń, basen itp. Czy naprawdę nas na to stać, żeby bogatej gminie Kędzierzyn fundować strumień pieniędzy? Może mieszkańcy powinni się dowiedzieć skąd do Kielczy będą zwozić odpady i ile samochodów przejedzie przez nasze liche drogi?
Kiler
Kiler 16.09.2020, 23:21
ponoc czysty region od stycznia i tak bedzie dzwigal stawke... to ciekawe ile beda mieli..
janosik
janosik 15.09.2020, 10:40
janosik do jolka
droga pani może pani mi przypomni kto żałował pracowników naszej huty zwalnianych masowo,kto ujął się za właścicielami i pracownikami sklepów kiedy te padały masowo po powstaniu biedronki.
szan. pani zapewniam panią że żal mi tych paru osób które ew. mogą stracić pracę ale uważam że obowiązkiem i rolą radnego jest dbałość o dobro wszystkich mieszkańców naszej gminy.
z pow.janosik
tez zawadczanin
tez zawadczanin 15.09.2020, 14:13
Dokładnie tak! Dbać o dobro wszystkich mieszkanców, także pracowników Zaw-Komu jak i tych mieszkańców- w tym mnie-,którzy uważaja- i słusznie-że nie powinno się zmieniać usługodawcy! Czysty Region ma prawo startować w przetargu,do tej pory nie kwapił się tego zrobić! Na marginesie już kilka gmin wycofało się z tego molocha- Krapkowice, Głogówek, Strzeleczki, Bierawa- a miało być tak słodko..... Teraz szukają naiwnych i padło na najbiedniejszą gminę!
Jolka
Jolka 15.09.2020, 12:38
To, że kiedyś się nikt za nimi nie wstawił nie znaczy, że w tej sytuacji również ma być tak samo. A dbałość o mieszkańców naszej gminy.... mój Boże... tu by chyba bomba musiała spaść, a też nie wiadomo czy by coś pomogło.
Jolka
Jolka 15.09.2020, 08:44
Naprawdę chcielibyście zaoszczędzić na tym żeby nasza gminna spółka dostała po kieszeni a w tym tych 8 pracowników? a pomyślał ktoś o tym, że żyjemy w małym społeczeństwie i że z tych 8 pracowników to może być jakiś wasz sąsiad, ktoś bliski, z rodziny?? Patrzycie tylko na swój czubek nosa i tylko w swoją kieszeń a pomyślcie że te 30% przychodów dla Zaw-Komu może również odbić się nie tylko na tych 8 pracownikach a na pozostałych również (pracy może nie stracą ale z wynagrodzenia mogą urwać). Żyjemy w tak beznadziejnej gminie że głowa boli... Nie pozwólmy żeby nasze spółki musiały być wypierane przez inne pozarejonowe.
czytelniczka
czytelniczka 15.09.2020, 10:27
Bardzo dobry komentarz, w naszej gminie to wszystko sprzedać, zwolnić, narzekać, nie liczyć się z drugim człowiekiem. Produkcji już nie ma, sport nie istnieje, komunalkę dać w inne ręce. Niech inna gmina zgarnia podatki, opłaty środowiskowe i wszyscy zadowoleni. Czy naprawdę nie umiemy się zjednoczyć dla wspólnego dobra?
tez zawadczanin
tez zawadczanin 15.09.2020, 14:50
Proszę Pani! To po części jest odpowiedź dlaczego nasza gmina jest najbiedniejsza,bo nasze pieniądze wypływją na zewnątrz bogacąc innych, a temu sprzyjąją komentarze janosika , mieszkańca i innych w tym 7-miu "wspaniałych" radnych którzy patrzą tylko na czubek swojego nosa, tym sposobem kolejne nasze pieniądze z CIT i PIT będą bogacić Kędzierzyn-Koźle!
tez zawadczanin
tez zawadczanin 14.09.2020, 19:17
Nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja! Dlaczego Czysty Region nie przystępował nigdy do przetargu, dlaczego planuje wejście "tylnymi"drzwiami- a ustawa jasno mówi o konieczności przetargu! Chyba ,że stworzy się taki moloch i rząda wpisowego!!
tez zawadczanin
tez zawadczanin 14.09.2020, 19:01
Część radnych chce powrotu "meblowania"lasu! Cena jednostkowa to nie wszystko!
Nie jestem robotem
Nie jestem robotem 13.09.2020, 19:52
Z tresci wynika ze cala gmina zrzuca sie na 8 etatow dla wybrancow. Bardzo musza byc lubiani pracownicy zaw-komu skoro mieszkancow stac na taki gest. Nic tylko bic sobie brawo, prawdziwy altruicy to my!
Zawadczan
Zawadczan 14.09.2020, 17:39
Z tym że ilość pracowników jest wymagana w przetargu. Ale zawsze to mogą być pracownicy z Kędzierzyna jeśli ci lepiej. Wtedy ich podatki trafią do kasy gminy Kędzierzyn. czy o to chodzi?
janosik
janosik 13.09.2020, 12:27
drodzy radni pragnę państwu przypomnieć,że reprezentujecie na forum gminy mieszkańców i to oni mają prawo od państwa oczekiwać od was mądrych i słusznych decyzji.
postawa części radnych pragnąca zachować dotychczasowy chory układ jest nie do przyjęcia,
tez zawadczanin
tez zawadczanin 14.09.2020, 19:08
A ja uważam ,że pozostawienie obecnego systemu jest działaniem mądrym i słusznym i takiej decyzji oczekuję!Nie jestem pracownikiem Zaw-Komu jestem lokalnym patriotą, i tego oczekuję od radnych!
Czytelnik
Czytelnik 12.09.2020, 13:08
Jeżeli zostaniemy przy starym systemie to Remondis wraz zawkomem będzie dalej monopolistą, bo nikt oprócz nich do przetargu nie przystąpi i dalej będą mogli przedstawiać kosztorysy z kosmosu
toja
toja 17.09.2020, 08:15
Nic bardziej mylnego, bo to Czysty Region będzie monopolistą, w obecnej formie przetargowej każdy może przystapić do przetargu! Nawet Czysty Region -tylko nie kwapi się do tego od kilku lat!
Czytelnik
Czytelnik 14.09.2020, 15:51
I to jest święta prawda a jeżeli czysty region to przejmie to zmieni się wszystko i będą limity na śmieci a nie tak jak teraz jest bez limitu wystawiasz ile chcesz gdyby nie remondis to zaw kom by napewno sobie by nie poradził ze śmieciami do odbioru i obsługi gminy zawadzkie i najlepiej zostać przy starym
czytyelniczka
czytyelniczka 11.09.2020, 13:53
Największa stawka, bo najbardziej rozbudowany system wywozu - 5 razy gabaryty w ciągu pół roku, psioka brak!! Proszę wyliczyć ile Czysty Region by za to policzył?

Pozostałe