Tak mieszkało się dawniej [galeria]

  • 08.09.2020, 09:00
  • JG
Tak mieszkało się dawniej [galeria]
Mieszkańcy Kadłuba-Wsi od 2017 roku wiele swojej energii i czasu poświęcili ruinie w centrum wioski. Trzeba było rozebrać stare szopy, wyremontować budynki z zewnątrz i w środku, a także zrekultywować działkę - usunąć kilka starych drzew, nawieźć ziemię, wyrównać teren.

Dziś miejsce naprzeciwko straży, nazwane Kadłubską zagrodą, z całą pewnością nie przypomina tego sprzed kilku lat. Budynki są zadbane, trawa skoszona, wokół ustawiono skrzynki z ziołami i kwiatami. Sołectwo zgłosiło zagrodę do konkursu "Piękna Wieś Opolska" w kategorii najlepszy projekt, niedługo powinny być znane wyniki.

- Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za pomoc i pracę na rzecz naszej zagrody. Jedni malowali ściany, drudzy układali kafelki i panele, panowie wymieniali też część elektryki itd. - naprawdę było tutaj dużo do zrobienia i trzeba było zainwestować w to sporo pieniędzy m.in. z funduszu sołeckiego - mówi sołtyska Gabriela Puzik. 

Wchodząc do zagrody, najpierw ukazuje nam się wielki piec do wypiekania chleba. Później możemy zobaczyć kuchnię, sypialnię, salon - wszystko utrzymane w stylu sprzed lat. W oknach wiszą śliczne firanki, a uroku całości dodają zazdroski, obrusy i serwety wyszydełkowane przez panią sołtys. 

- Wszystkie meble, które można zobaczyć w zagrodzie, dostaliśmy od naszych mieszkańców. Trzeba było je wyczyścić, czasem odmalować i teraz prezentują się bardzo ładnie - dodaje pani Gabriela. 

Obok budynku mieszkalnego znajduje się chlewik, w którym stoi... plastikowa krowa do dojenia. Jest też miejsce dla świnek, a niebawem pojawi się plastikowa kura i kogut. Dwa budynki obok wymagają jeszcze dopracowania. W jednym będzie szopa, w której będzie można zobaczyć stare maszyny, a w drugim izba tradycji. Pierwsze pamiątki i przedmioty codziennego użytku już są zebrane. W izbie będzie też można zapoznać się z historią wioski zaprezentowaną na tablicach. 

- W niedzielę, 13 września, o godzinie 18.00 odbędzie się oficjalne otwarcie zagrody z poświęceniem. Ze względu na epidemię chcielibyśmy, żeby na imprezę przyszli przede wszystkim dorośli. Kilka dni później zrobimy zabawę dla najmłodszych - dodaje. 

Zagroda będzie udostępniona dla mieszkańców i grup zorganizowanych.

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe