Trujący dla chwastów czy ludzi?

  • 25.08.2020, 14:15
Trujący dla chwastów czy ludzi? Bez oprysków trudno wyobrazić sobie współczesne, wielkoobszarowe rolnictwo. Korzystając ze środków ochrony roślin, trzeba jednak zachowywać umiar i stosować się do przepisów

W ostatnim czasie głośno zrobiło się na temat szkodliwości glifosatu, składnika popularnego środka chwastobójczego roundup, ale też innych środków ochrony roślin. Mężczyzna z USA, który przez wiele lat w pracy korzystał z tego środka chwastobójczego, zachorował na raka i przed sądem udowodnił, że przyczyniło się to do jego choroby.

Roundup jest powszechnie stosowany przez rolników także w Polsce. Został dopuszczony do użytku przez Ministerstwo Rolnictwa. W założeniu ma on być stosowany jako środek pomagający w zwalczaniu chwastów na ścierniskach, gdy na polu nie ma już roślin jadalnych.

Nie wszyscy się do tego stosują. Środkiem tym są pryskane także chodniki, place zabaw i inne elementy przestrzeni publicznej w miastach. Jak podaje Polski Instytut Spraw Obywatelskich, który walczy obecnie o zakaz używania glifosatu w przestrzeni publicznej, przekroczenie norm pozostałości tego środka wykryto: w moczu ludzi i zwierząt hodowlanych oraz żywności: kaszach gryczanych i jaglanych, płatkach śniadaniowych...

Glifosatu na dużą skalę mogą używać profesjonalni rolnicy i firmy - muszą mieć jednak stosowne uprawnienia i podlegają kontroli Państwowego Instytutu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Można też, choć w mniejszych ilościach, kupić go na potrzeby prywatnej działki czy ogródka i takie użycie nie jest w ogóle kontrolowane. Jak dowiedzieliśmy się w strzeleckim oddziale PIORiN, właśnie trwa pobieranie próbek płodów rolnych z tego roku pod kątem obecności glifosatu. Badane są rzepak, kukurydza i żyto.

Na razie glifosat jest w użyciu, należy jednak pamiętać, podobnie jak ze wszelkimi środkami ochrony roślin, aby używać go zgodnie z przeznaczeniem i instrukcjami!

 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnik
Czytelnik 16.09.2020, 06:51
Gmina Strzelce Op. a konkretnie Zarząd Cmentarza dalej truje tereny np parking czy chodniki a co wolno im

Pozostałe