Ekoniemowlaki

  • 25.08.2020, 14:14
Ekoniemowlaki

W kwestiach intymnych także można myśleć ekologicznie i to już od najmłodszych lat. Na forach zrzeszających fanów ograniczania śmieci spotkać można coraz częściej rodziców, którzy zrezygnowali z pieluch jednorazowych na rzecz wielorazowych. Większość z nich nie zdecydowała się jednak na pamiętaną jeszcze z lat 90. XX wieku tetrę i ceratkę ochronną. W internecie można kupić inne piękne, kolorowe pieluszki wielokrotnego użytku.

Nie mają one rozmiarów, więc kupuje się je raz, zapina na napy, regulując rozmiar. Pieluchy wielorazowe można prać w wysokich temperaturach, przez co zabijane są wszystkie bakterie.

Mamy korzystające z pieluszek wielorazowych twierdzą, że to wygoda pod wieloma względami: nie trzeba wynosić tak często śmieci, nie trzeba pamiętać o robieniu w sklepie pieluchowych zakupów, a pieluszki są tak ładne, że latem nie potrzeba na nie żadnych majteczek. Dodatkowo wielu rodziców zauważa, że w pieluszkach wielorazowych skóra dziecka mniej się odparza, bo są przewiewne.

Na blogach rodzicielskich można przeczytać, że dobrze dobrany otulacz nie przecieka, a starsze dzieci łatwiej odpieluchować, bo brak chemicznych pochłaniaczy wilgoci sprawia, że dziecko szybciej zaczyna kontrolować swoje odruchy fizjologiczne.

Zestaw pieluch wielorazowych to jednorazowy zakup: kilka otulaczy plus komplet wkładów, a są to rzeczy tak trwałe, że można je później bez problemów odsprzedać. Od razu można zdecydować się na pieluszki z drugiej ręki - będą tańsze. Pieluszki jednorazowe absolutnie nie nadają się do recyklingu, a na wysypiskach rozkładać się będą setki lat...

Oczywiście korzystanie z takiego rozwiązania ma także minusy: przede wszystkim przechowywanie brudnych pieluch do czasu ich wyprania. To jednak kwestia wyrobienia sobie systemu przechowywania. O stosowaniu pieluch wielorazowych można znaleźć wiele ciekawych artykułów w internecie - osoby zainteresowane znajdą na pewno istotne dla siebie informacje.

Jeśli zaś materiałowe pieluszki wydają się rodzicom zbyt dużym wyzwaniem, można w pielęgnacji noworodka zastosować inne, prostsze, ale ekologiczne pomysły. Można na przykład podcierać dziecku pupę materiałowymi chusteczkami moczonymi w wodzie, zamiast sklepowymi chusteczkami nawilżanymi. To dobre zarówno dla środowiska, jak i dla skóry dziecka.

 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe