Jazda na kropelce

  • 07.07.2020, 12:58
Jazda na kropelce

Nieuchronnie zbliża się czas letnich wyjazdów. W tym roku wiązać się będzie z mniejszym niż zwykle rachunkiem na stacjach benzynowych, ale od jakiegoś czasu daje się zauważyć systematyczny wzrost cen rekordowo taniego do tej pory paliwa. Prędzej czy później więc oszczędna jazda znów będzie w cenie.

W 2006 roku pewien Austriak - Gerhard Plattner wziął na warsztat bardzo oszczędny wóz - Škodę Fabię Greenline, która wg producenta spalać miała 3,4 l/100km. Na pełnym baku auto miało więc możliwość przejechania 1323,5 km. Maniakowi oszczędnej jazdy udało się jednak przejechać dystans 2006 km i zejść ze spalaniem do 2,2 l oleju napędowego na 100 km.

Oto kilka jego rad, dzięki którym można znacznie zaoszczędzić:

Nie warto rozgrzewać silnika (nawet w zimie). Współczesne samochody nie potrzebują takich zabiegów i są gotowe do jazdy od razu po uruchomieniu. Praca na jałowym biegu to oczywista strata paliwa, a wpływa na to nawet taka czynność, jak zapinanie pasów. Warto więc zrobić to przed uruchomieniem silnika.

Przewiduj. Bardzo paliwożerne jest gwałtowne hamowanie przed światłami i ruszanie po zapalenia się zielonego sygnału. Staraj się prowadzić tak, żeby samochód doturlał się do skrzyżowania, gdy zapalone jest czerwone światło.

Dobrym zwyczajem jest wyłączanie silnika nawet przy krótkim postoju (np. na skrzyżowaniu lub przejeździe kolejowym). Nowoczesne wozy często mają już wbudowaną funkcję samoczynnego wyłączania silnika przy postojach. W większości przypadków trzeba jednak o to zadbać samemu.

Niskie obroty oznaczają niskie zużycie paliwa. Po uruchomieniu wozu tak szybko jak to możliwe wrzucaj wyższe biegi aż do uzyskania pożądanej prędkości.

Jedź ze stałą prędkością. Każde przyspieszanie i hamowanie wiąże się z niepotrzebnym zużyciem paliwa. Jeżeli jedziemy autostradą lub drogą ekspresową, gdzie jest możliwe długotrwałe utrzymanie jednakowej prędkości, warto użyć tempomatu. Rodzina może okrzyknąć cię najnudniejszym kierowcą w kraju, ale co zaoszczędzisz to twoje.

Podczas przedzierania się przez pagórkowaty teren trzeba przewidywać następne ruchy. Przy zjeździe ze wzniesienia należy nabrać prędkości, by podjazd wymagał jak najmniejszej pracy silnika. Przy większych zjazdach warto zrobić to na jałowym biegu (nie wyłączaj silnika, bo stracisz wspomaganie hamowania!).

Na zużycie paliwa duży wpływ ma właściwe ciśnienie powietrza w oponach. Jeżdżenie na flaku znacznie zwiększa opory toczenia, a to może podnieść spalanie nawet o 10%. Więcej paliwa potrzeba też na przejechanie tej samej trasy w razie używania opon zimowych. Warto więc wymienić je na letnie, gdy tylko się ociepli.

Zrezygnuj z bycia przygotowanym na wszystkie okazje. Wożenie ze sobą na wszelki wypadek namiotu, lodówki turystycznej, roweru i kompletu młotków nie jest najlepszym pomysłem. Samochód powinien być tak lekki jak to tylko możliwe, bo każdy dodatkowy ciężar oznacza większy wysiłek dla silnika. Pełny bagażnik w ekstremalnej sytuacji oznacza nawet 20% większe zużycie paliwa.

Nie bez powodu współczesne auta mają tak miękkie kształty. Bardziej opływowa sylwetka oznacza mniejsze opory owiewającego ją powietrza. Wszystko co wystaje ponad podstawową bryłę samochodu jest złe dla ekonomicznej jazdy. Należy w miarę możliwości zrezygnować z dachowego bagażnika lub przypiętych do wozu rowerów lub nart. Tu też stawka toczy się o 20% zużytego paliwa więcej.

Największy letni przyjaciel kierowcy, klimatyzacja, także ma duży wpływ na spalanie. Włączona na maksymalne obroty potrafi zwiększyć zużycie paliwa nawet o 2 l/100km. Tutaj natrafiamy jednak na dylemat. Przed klimatyzacją ostrzegają lekarze, bo obniżenie temperatury o więcej niż 6 stopni to prosta droga do przeziębienia w samym środku lata. Zdrowsze jest jeżdżenie z otwartymi oknami, lecz wtedy zużycie paliwa wzrasta jeszcze bardziej. Gdy jest to konieczne jedynym rozsądnym wyjściem jest korzystanie z klimatyzacji, ale w bardzo ograniczonym zakresie.

 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe