Stare hasła wciąż żywe

  • 21.08.2020, 08:12
  • MM
Stare hasła wciąż żywe Złapani przy pracy w sobotni poranek: Paweł Małecki, Dariusz Gałaszewski, Jan Czanguleit i Mariusz Panchyrz

W Kielczy naprzeciwko szkoły powstaje piękny skwerek. Teren jest zagospodarowywany dzięki środkom z marszałkowskiej inicjatywy sołeckiej - 5 tysięcy złotych oraz wsparcia gminy - 1 tysiąc złotych. Ta kwota wystarczyła na materiały potrzebne, aby zrealizować plan, ręce do pracy dają sami mieszkańcy. 8 sierpnia, już kolejną sobotę z rzędu, grupa mężczyzn poświęciła swój czas, aby posadowić krawężniki oraz zacząć murować duży klomb z granitu, który ma być dekoracją skwerku.

W ramach prac powstaje łącznik dla pieszych, pozwalający z tworzonych miejsc postojowych dotrzeć do przedszkola. Będzie to utwardzona kostką dróżka, prowadząca do przejścia dla pieszych, które ma się wkrótce pojawić na wysokości bramy przedszkola. Na samym skwerku, wokół klombu, staną trzy ławki, na których rodzice będą mogli czekać na dzieci, pojawi się też wiejska tablica informacyjna.

- Na klombie posadzimy rośliny niewymagające podlewania ani dużo pielęgnacji - wyjaśnia sołtys Jan Czanguleit. - Tylko przez pierwszy rok trzeba będzie się przyłożyć, żeby rośliny się przyjęły. Chcemy je posadzić kaskadowo, aby opadały coraz niżej w stronę drogi.

Przy pracach swoich maszyn społecznie użyczyła firma pana Garcorza w Żędowic, która utwardza obecnie miejsca postojowe przy szkole w Kielczy.

W związku z inwestycjami przy szkole zmieni się organizacja ruchu. Pojawią się dwa przejścia dla pieszych, ograniczenie prędkości do 30 km/h i zakaz zatrzymywania się pojazdów na drodze.

W minioną sobotę z sołtysem w pracach udział brali Dariusz Gałaszewski, Piotr Maisel, Piotr Stefan, Mariusz Panchyrz oraz Paweł Małecki. Tydzień wcześniej pomagali też Mirosław Szczotka i Rafał Mudrak. Panowie Paweł, Darek i Mariusz zgodnie mówili, że robią to dla wspólnego dobra i żartobliwie wspominali czyny społeczne sprzed lat.

- Hasła pracy dla ogółu są dobre, tylko kiedyś były wykorzystywane w kiepskiej propagandzie politycznej - uważają. - Chcemy, żeby w naszej wsi było ładnie, dlatego się angażujemy - dodają.

Sołtys żałuje, że do pracy przyszło tak mało rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych, a to przecież głównie oni skorzystają z nowego miejsca. Okazja, żeby włączyć się do prac już w najbliższą sobotę, 22 sierpnia od 8:00.

 

MM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe