Co to za stworzenie?

  • 06.08.2020, 10:41 (aktualizacja 06.08.2020, 10:49)
  • MM
Co to za stworzenie? To nie pozostałości pianki montażowej - to istota żywa

W ogródku naszego Czytelnika w Staniszczach Małych pomiędzy roślinami i przy chodniku wzdłuż rabatki kwiatowej pojawiła się dziwnie wyglądająca substancja. Swoim kształtem i kolorem przypomina piankę montażową.

- My nie mieliśmy ostatnio remontu, w dodatku to coś po dotknięciu się ciągnie - relacjonuje pan Paweł. - Sprawdziliśmy w internecie - tak wyglądają śluzowce - nietypowe stworzenia żyjące na ziemi podobno nawet od półtora miliarda lat! To jakaś pierwotna forma życia. Wg Wikipedii kiedyś zaliczano je do grzybów, dziś uznawane w tłumaczeniu z łaciny za "śluzozwierzę". Mnie to bardzo zaciekawiło, więc postanowiłem podzielić się tą wiedzą z innymi za pośrednictwem Strzelca Opolskiego - dodaje Czytelnik.

W internecie możemy przeczytać, że śluzowce zaliczane są do pierwotniaków, a więc prymitywnych organizmów zwierzęcych. W kwartalniku "Przekrój" znajdujemy informację, że śluzowce to dla naukowców koszmar. Nie są roślinami ani zwierzętami. Mają wiele wspólnego z grzybami, bo także uczestniczą w procesach rozkładu, ale nie wykształcają korzeni. Poruszają się, przemieszczają, wysyłają sobie sygnały i informacje. Ostrzegają nawzajem przed zagrożeniem, unikają światła - czytamy w "Przekroju" z czerwca 2018 roku.

Można spotkać wiele odmian śluzowców i mają one bardzo ciekawe i zabawne nazwy, na przykład strzępek zwisły, zapletka czołgaczek, zlepniaczek walcowaty czy pięknośluzek połyskliwy.

Największego śluzowca świata znalazł Polak, doktor Eugeniusz Panek. W Dolinie Pośny, w Górach Stołowych, na martwym buku. Śluźnia znalezionej przez niego siatecznicy okazałej ważyła 25 kg, miała średnicę 1,5 m. To jeden z około 250 opisanych w Polsce gatunków śluzowców. Na świecie jest ich około tysiąca.

Śluzowce przechodzą wiele skomplikowanych stadiów rozwoju, żywią się bakteriami i dzięki nibynóżkom - pełzają. Organizmy te spotyka się głównie w lesie, czasami też na łąkach. Większość odmian żyje niezależnie od stref klimatycznych. Dla gospodarki człowieka śluzowce są obojętne, choć niektórzy Meksykanie spożywają smażoną z jajkiem i płatkami kukurydzianymi śluźnię.

MM

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe