Śmieci nad zalewem. Co dalej?

  • 30.07.2020, 12:15
  • JK
Śmieci nad zalewem. Co dalej? W kwietniu pisaliśmy o problemie śmieci nielegalnie pozostawianych nad zalewem

Niedawno na łamach „Strzelca Opolskiego” pisaliśmy o problemie śmieci pozostawianych nad zalewem w Ujeździe. Wędkarze korzystają z zalewu, chcą łowić ryby w przyzwoitych warunkach, dlatego na własną rękę zaczęli sprzątać nielegalne śmietniska, ale za utrzymanie czystości w obrębie zalewu odpowiadają Wody Polskie. Gmina pisała do zarządu Wód pisma w sprawie śmieci. Ostatecznie burmistrzowi udało się spotkać z Tomaszem Szczepanikiem, dyrektorem zarządu zlewni w Gliwicach.

- Tematów do rozmowy z przedstawicielem Wód Polskich było sporo - przyznaje burmistrz Hubert Ibrom. - Ustaliliśmy, że śmieci regularnie będzie usuwać Koło Polskiego Związku Wędkarskiego „Cementownia”. Gmina Ujazd ze swej strony wystąpiła do Związku Międzygminnego „Czysty Region” z wnioskiem o przeanalizowanie deklaracji śmieciowych i sprawdzenie liczby zadeklarowanych osób w poszczególnych gospodarstwach domowych z terenu gminy. Chcemy mieć pewność, że wszyscy mieszkańcy wnoszą opłaty za odbiór śmieci zgodnie ze stanem faktycznym. Na właścicieli posesji, którzy nie zgłosili prawdziwej liczby jej mieszkańców, może paść cień podejrzeń, że to oni pozbywają się śmieci nielegalnie - przestrzega burmistrz.

Wody Polskie na razie nie planują zamontowania w Ujeździe fotopułapek. Nie wykluczają, że w przyszłości kamery mogą się tu znaleźć.

Innym problemem jest częstotliwość wykaszania i bieżącego utrzymywania terenów wokół zalewu.

- Gmina każdorazowo zgłosi do Wód konieczność wykoszenia terenu zalewu - informuje burmistrz.

Na spotkaniu z dyrektorem zlewni poruszony został również temat rekreacyjnego zagospodarowania ziem przyległych do zalewu.

- Mamy w planach połączenie ścieżką ruin zamku w Ujeździe z terenem wokół zalewu - przyznaje Hubert Ibrom. - Chcielibyśmy ustawić tu elementy małej infrastruktury (kosze, ławki, etc.). Wody Polskie przychylnie patrzą na ten pomysł - dodaje.

 

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe