Ambona do remontu

  • 14.07.2020, 12:56
  • JK
Ambona do remontu Ambona została zdemontowana i zabrana do renowacji

Kościół cmentarny Wszystkich Świętych w Jemielnicy to prawdziwy zabytek. Obecna jego bryła pochodzi z XVII wieku, ale  zawiera pozostałości świątyni istniejącej znacznie wcześniej. Z racji wieku wymaga poważnych remontów.

- Od zewnątrz kościół jest zabezpieczony - przyznaje ks. Henryk Pichen, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jemielnicy. - Okna i drzwi są zabezpieczone, natomiast mamy kłopot z odwilgoceniem świątyni. Przez długie lata postępowała destrukcja. Wewnątrz trzeba przeprowadzić dezynfekcję, dezynsekcję środkami odtruwającymi, żeby zatrzymać rozwój kornika i innych mikrobów. Jeszcze w tym roku jesienią kościół będzie truty - wykonamy dezynsekcję. Na jakiś czas wyłączymy świątynię z użytku.

 

Obecnie odbywają się tu nabożeństwa pogrzebowe.

W minionym tygodniu specjaliści demontowali zabytkową, XVII-wieczną ambonę.

- Ten element świątyni jest w najgorszym stanie i wymaga renowacji - przyznaje proboszcz.

Koszt prac to ok. 75 tys. zł. Parafia złożyła wniosek o dofinansowanie do funduszu kościelnego, ale jeszcze nie został rozpatrzony. Powiat strzelecki już dał 5 tys. zł, a urząd marszałkowski - 15 tys. zł. Być może dołoży coś gmina Jemielnica.

- Szacujemy, że na zabezpieczenie całego wnętrza świątyni i przeprowadzenie niezbędnych prac potrzeba ok. 4,5-5 milionów złotych. Nie stać nas na takie wydatki, nawet przy wsparciu samorządów - mówi ks. Pichen. - Zamierzamy zabiegać o pomoc z ministerstw spraw wewnętrznych oraz kultury i dziedzictwa.

Prace renowacyjne ambony zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków. Przeprowadzi je firma Ryszarda Wójtowicza i Danuty Drabik-Wójtowicz z Wrocławia, zajmująca się konserwacją i restauracją dzieł sztuki.

- Będzie to tzw. konserwacja zachowawcza. Pojawią się złocenia, ale tylko tych elementów, które pierwotnie były złocone - mówi proboszcz.

Zniknie dotychczasowy zaplecek (część naścienna pomiędzy korpusem-mównicą a baldachimem), a w jego miejscu zawiśnie oryginalny obraz Chrystusa Króla, który niegdyś się tu znajdował, a obecnie przechowywany jest w parafii.

Odnowiona kazalnica ma wrócić do kościoła Wszystkich Świętych pod koniec listopada.

 

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe